شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:43 منتشر شده در مورخ: 1397/09/18 شناسه خبر: 1436472
گزارشی از خشونت علیه زنان؛
بریدن موهای زن آذری به جرم خیانت/ رفتارهای داعش گونه در کشور همسایه علیه بانوان
رصد روزانه رسانه‌های آذربایجان حکایت از آن دارد که برخی وحشی گری‌های داعش گونه در این کشور، بر علیه زنان جریان دارد و در این بین رسانه ها نیز به جای کمک، به مساله دامن می‌زنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، این روزها در رسانه‌های جمهوری آذربایجان، خبر اول اجتماعی و حادثه‌ای مربوط به یک زن جوان است که به شدت مورد ترحّم واقع شده و هر روز به شکلی دیگر موضوع پرونده‌اش، نُقل رسانه‌ها می‌شود. ماجرا از این قرار است که یک زن جوان، بنا بر ادعای شوهر و مادرشوهرش به جرم ارتباط با یک مرد بیگانه، به شدت شکنجه می‌شود و پس از بریدن موهایش از وی فیلم می‌گیرند و در شبکه‌های اجتماعی آذربایجان نیز پخش می‌گردد.

رفتارهای از این دست در همین چند وقت اخیر در آذربایجان نمونه‌های بسیار دارد: میلیاردر آذری زنش را در خیابان کتک زد. مرد آذری همسر و مادر همسرش را با تبر کشت. زن آذربایجانی بعد از شکنجه و بریدن موهایش به همراه دو دخترش از خانه رانده شد و ...

اینها فقط بخشی از تیترهای این روزهای رسانه‌های آذری از اوضاع اسفناک وضعیت زنان در جمهوری آذربایجان می‌باشد. در همین موردی که زن جوان موهای سرش به جرم خیانت بریده شده است، در ادامه‌ی ماجرا بارها و بارها مورد توجه گروه‌‌های مددکار اجتماعی قرار گرفته و عجیب‌تر اینکه چندین زن و مرد با ادعای بررسی موضوع و حمایت از این زن، با وی و دیگر بستگانش تلفنی صحبت کردند و همزمان نیز فیلم بریده شدن موهای سر و بخشی از عکس‌هایی که حکایت از شکنجه‌ی وی داشت را روی آنتن زنده بردند!

یک خبرنگار در جمهوری آذربایجان در باره وضعیت زنان این کشور توئیت جالبی زده است. الناره خبرنگاری است که به اوضاع اسفبار شکنجه‌ی خانگی علیه زنان آذربایجان معترض است.

وی در این باره می‌نویسد: در زندگی چهارده ساله زناشویی در آذربایجان، حتما سیزده سال آن همراه با سیلی، لگد، مشت، تحقیر و دیگر شکنجه‌هایی است که روزانه از طرف مرد،برای زنش سزاوار شمرده می‌شود. اما امروز یک مورد دیگر هم به این شکنجه‌ها اضافه شده است و آن هم "بریده شدن موهای سر " است.

ظاهرا در فرهنگ اجتماعی روستایی در جمهوری آذربایجان، طلاق زن بعد از داشتن فرزند و به ویژه فرزند دختر، بسیار قبیح و سخت شمرده می‌شود و حتی وقتی مردی عکس‌های شکنجه‌ی همسرش را هم در فضای اینترنت پخش می‌کند، باز هم والدین زن خیلی با طلاق موافق نیستند.

رصد روزانه رسانه‌های آذربایجان حکایت از آن دارد که برخی وحشی گری‌های داعش گونه در این کشور، علیه زنان جریان دارد و در این بین رسانه‌ها نیز، خواسته یا ناخواسته با انتشار واضح عکس‌های شکنجه زنان، آن‌ها را برای همیشه به یک موجود مرده و بی‌آبرو تبدیل می‌کنند.

هرچند در سال‌های اخیر دولت جمهوری آذربایجان به شدت سعی کرده است تا معیارها و هنجارهای غربی را در این کشور رواج دهد، اما هنوز هم در بسیاری از نقاط، مردان به زنان به عنوان یک موجود کاملا بی‌ارزش و پست می‌نگرند که حکم کنیز و کلفت را دارد و در صورت هرگونه تخطّی، می‌تواند مورد مجازات و شکنجه قرار بگیرد.

http://dana.ir/1436472
ارسال نظر
نظرات