شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 10:32 منتشر شده در مورخ: 1397/09/19 شناسه خبر: 1436742
زارعی نجف‌دری مطرح کرد؛
نظام آموزشی کشور به سرقت ادبی مشروعیت می‌دهد
دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: وقتی نظام آموزشی کشور از دانش‌آموز پایه ششم که هنوز با فرهنگ مطالعه آشنا نیست تحقیق می‌خواهد، به سرقت ادبی مشروعیت می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع فرهنگ کپی کاری و بررسی معضل کپی‌کاری فرهنگی با حضور علی زارعی نجف‌دری عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

نجف دری در ابتدای این برنامه با اشاره به فرهنگ کپی‌کاری گفت: فرهنگ کار در حوزه فرهنگ، دارای مولفه‌هایی از جمله تفکر و اندیشیدن، مطالعه، تحقیق و پژوهش و اقتباس است. برخی افراد، اساساً کار فکری فرهنگی را کار محسوب نمی‌کنند و به همین خاطر هیچ مالکیتی هم برای آن متصور نیستند و در نتیجه خود را آزاد می دانند که به نتیجه ی کار فرهنگی ورود و آن را کپی کنند.

وی افزود: ما در فرهنگ عمومی جامعه باید فرهنگ سازی کنیم که کار فرهنگی نیز، نوعی کار است و مالک و صاحبی دارد. از طرف دیگر کار فرهنگی اساساً در حوزه نرم افزار متصور است درصورتیکه محصول کار فرهنگی شامل نرم افزاری و سخت افزاری می شود. کپی از محصولات نرم افزاری یک کار فرهنگی، از حوزه سخت افزاری آن به مراتب مهم تر است.

عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان دو سال قبل نامه‌ای به دبیرکل معاهده جهانی کپی‌رایت نوشتم و تقاضا کردم که مسئله کپی رایت را جدی بگیرند و کشورهایی را که به این معاهده نپیوسته‌اند، ملزم به پیوستن نکنند. چراکه شاید با فرهنگ عمومی جامعه آنها سازگار نباشد. پیشنهاد کردم برای کشورهایی که مایل به تعهد به کپی‌رایت هستند اما نمی پیوندند، کپی رایت بومی را تدوین کنند.

زارعی نجف‌دری با اشاره به دلیل کپی کاری در کتاب گفت: خلاف تصور عمومی، فکر کردن و اندیشیدن از همه کارها سخت تر است. تولید یک ایده فکری کار سختی است. بنابراین افراد برای اینکه این زحمت را به خود ندهند مستقیم به سراغ کپی کردن آن می‌روند و متاسفانه در برخی موارد عمداً نام این کپی را اقتباس می‌گذارند درحالی‌که در صورت اقتباس هم باید منابع را ذکر کرد.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان افزود: بخش اعظمی از فرهنگ کپی‌کاری در کشور ما از آموزش و پرورش آغاز می‌شود. از دانش آموز پایه ششم که هنوز با فرهنگ مطالعه آشنایی ندارد تحقیق می‌خواهند. نظام آموزشی و معلمان ما در مدارس با این کار به سرقت ادبی مشروعیت می‌بخشند. این اشکال حتی به نظام آموزش عالی نیز بر می‌گردد. وقتی دانشجو وارد دانشگاه می‌شود استاد موضوعاتی را در ترم اول برای تحقیق مطرح می‌کند در حالی‌که روش تحقیق خود به عنوان درس مستقلی است که دانشجو قبل از تحقیق باید آن را بگذراند.

وی در پایان گفت: کپی‌کاری به ویژه در حوزه فرهنگ نه تنها از نظر اخلاقی و فرهنگی و عرفی اشکال دارد بلکه یک سرقت است. اگر برخورد با این سرقت، مانند دیگر سرقت‌ها باشد می‌توان جلوی این کار را گرفت.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1436742
ارسال نظر
نظرات