شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 10:09 منتشر شده در مورخ: 1397/09/23 شناسه خبر: 1437963
چند روزی از بازگشت سفیر عربستان به آمریکا نگذشته که دوباره وی در بحبوحه شدت گرفتن جنجال‌ها بر سر ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی واشنگتن را مجدداً ترک کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ، سایت خبری-تحلیلی المانیتور نوشته او در ماه اکتبر هم بعد از شدت گرفتن جنجال‌ها به دلیل ترور خاشقچی واشنگتن را ترک کرده بود.

 
 
رسانه‌ها روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه گزارش دادند خالد بن سلمان بعد از غیبتی دوماهه برای اولین بار بعد از قتل خاشقچی جهت شرکت در مراسم تدفین جورج دبلیو بوش پدر به واشنگتن بازگشته است.
 
روزنامه فایننشال‌تایمز روز چهارشنبه این گمانه‌زنی را مطرح کرده که او احتمالاً از سمتش کناره‌گیری کرده تا به عنوان مشاور امنیت ملی کشورش منصوب شود.
 
این خبر در شرایطی مطرح شده که مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب دو قطعنامه را علیه عربستان سعودی به تصویب رساند.
 
 
یکی از این قطعنامه‌ها که با ۵۶ رأی موافق و ۴۱ رأی مخالف به تصویب نمایندگان مجلس سنا رسید خواستار اتمام حمایت آمریکا از ائتلاف متجاوز به یمن است.
 
این قطعنامه، بعد از رسوایی ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول مورد توجه نمایندگان سنا قرار گرفت.
 
خاشقچی، دوم اکتبر (۱۰ مهر) داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید و ترکیه معتقد است که دستور قتل او از مقامات عالی‌رتبه سعودی صادر شده است.
 
دومین قطعنامه که پنجشنبه شب به تصویب رسید را «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا معرفی کرده بود. این قطعنامه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی را مسئول قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند.
 
«خالد بن سلمان» خودش با انتقادهایی ویژه در این ماجرای قتل رو به است. افشاگری‌های رسانه‌ها نشان می‌دهند «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) یک تماس تلفنی او با خاشقچی را شنود کرده است.
 
خالد در این تماس تلفنی که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا آن را شنود کرده‌اند به خاشقچی گفته که برای دریافت اسناد مورد نیاز خود بایستی به کنسولگری سعودی در استانبول مراجعه کند و انجام این کار خطری برایش نخواهد داشت.
 
مشخص نیست خالد می‌دانسته قرار است خاشقچی کشته شود یا خیر، اما منابع آگاه می‌گویند او این تماس تلفنی را به دستور برادرش برقرار کرده است.
 
منبع: فارس
http://dana.ir/1437963
ارسال نظر
نظرات