شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 21:41 منتشر شده در مورخ: 1397/09/24 شناسه خبر: 1438448
چند روز پیش رییس کل بانک مرکزی در اقدامی جالب توجه گفت که با بانک های پرداخت کننده سود بیش از ۲۰ درصد به شدت برخورد خواهد کرد.این در حالی است که یک بانک خصوصی پس از این اقدام نرخ سود روزشمار خود را یک درصد کم کرد!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اخبار بانک، می‌توان گفت این نخستین اظهار نظر صریح و شفاف عبدالناصر همتی رئیس کل جدید بانک مرکزی درباره نرخ سود سپرده‌ها در بانک‌ها و موسسات اعتباری است.

رییس کل جدید بانک مرکزی از زمان روی کار آمدن خود تمام همت خود را برای ایجاد ثبات در بازار ارز گذاشته و بارها اعلام کرده است که اولویت وی کاهش نرخ سود سپرده ها نیست.

حال که در چند ماه اخیر ثبات نسبی در بازار ارز اتفاق افتاده و قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان نیز نیز رسیده به نظر می رسد تعیین تکلیف نرخ سود سپرده ها نیز آغاز شده است.

همتی اعلام کرده است که با بانکهایی که نرخ سود بیش از ۲۰ درصد پرداخت کنند به شدت برخورد کار خواهد کرد.

پیشنهاد می شود برای یکبار هم که شده رئیس کل بانک مرکزی صراحتا اسامی بانکها و موسسات اعتباری که نرخ سود بیش از ۲۰ درصد را پرداخت و موجب افزایش نقدینگی در کشور می شوند را در رسانه‌ها اعلام کنند.

هم اکنون در شبکه بانکی تنها ۲ یا ۳ بانک یا موسسه اعتباری هستند که نرخ سود بیش از ۲۰ درصد را پرداخت می کنند و تقریباً همه اسامی این بانک های متخلف را می دانند.

در هفته گذشته یکی از بانک های خصوصی پس از این هشدار بی درنگ نرخ سود روزشمار خود را یک درصد کم و سقف آن را به 20 درصد تقلیل داده است!

شعار برخورد با بانکها و موسسات اعتباری پرداخت کننده نرخ سود بالا معمولا توسط همه روسای قبلی بانک مرکزی اعلام شده اما برخورد آنچنانی در این خصوص صورت نگرفته است.

عبدالناصر همتی برای اینکه نشان دهد برخورد با بانک های متخلف در حد شعار نخواهد بود می تواند از حربه اعلام اسامی نام های بانک متخلف در پرداخت نرخ سود استفاده کند که به نظر می رسد در کاهش تخلفات تاثیر گذار باشد.

http://dana.ir/1438448
ارسال نظر
نظرات