شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 17:31 منتشر شده در مورخ: 1397/09/27 شناسه خبر: 1439442
رئیس پلیس فتا زنجان خبر داد؛
افزایش کلاهبرداری از طریق سایت های اینترنتی در زنجان
رئیس پلیس فتا زنجان با بیان اینکه امروزه کلاهبرداری‌های مالی در فضای مجازی با شیوه و شگردهایی خاصی صورت می‌گیرد، گفت: یکی از ترفندهای جدید کلاهبرداری از طریق سایت دیوار و شیپور بوده که در زنجان افزایش یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدعلی آینه‌لو امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; اظهار کرد: عدم آگاهی برخی از شهروندان در هنگام خرید کالا از سایت‌های فروشگاهی"دیوار و شیپور" باعث بالارفتن پرونده‌های ورودی در این حوزه به پلیس فتا زنجان شده است

وی با بیان اینکه شهروندان باید مراقب کلاهبرداری های گسترده افراد در سایت‌های دیوار و شیپور توسط سودجویان باشند، افزود: برخی از افراد سودجو و کلاهبردار با درج آگهی‌های دروغین فروش اجناس و کالا در سایت‌های فروشگاهی خرید و فروش اجناس و کالانظیر دیوار و شیپور اقدام به کلاهبرداری و سودجویی از شهروندان می کنند.

وی بیان کرد: این افراد با ایجاد انگیزه در خریداران، اجناس و کالاهایی با قیمت‌های پایین‌تر از عرف بازار ارائه کرده و با وسوسه و جلب اعتماد مشتریان از آنان مبالغی را تحت عنوان بیعانه از طریق واریز به شماره کارت دریافت می‌کنند و پس از اخذ مبلغ، پاسخگوی تلفن خود نیستند.

این مقام ارشد انتظامی ضمن هشدار به شهروندان که  هنگام معامله از طریق سایت‌های مجازی بسیار مراقب باشند، افزود: اکثر کلاهبرداران معمولاً افرادی، خوش برخورد و چرب زبان هستند تا بتوانند طعمه خود را به دام بیندازند، لذا لازم است هموطنان در انجام معاملات، صرفاً به ظواهر و ادعاهای آنان اکتفا نکنند.

آدینه‌لو با اشاره به طمع و فرصت طلبی بیش از حد برخی افراد برای خرید کالا و اجناس ارزان قیمت، گفت: اعتماد بی‌جا به افراد بدون داشتن شناخت کافی نسبت به آن‌ها، ناآشنایی با روال قانونی خرید و فروش کالا از طریق سایت‌های مجازی و عدم شناخت راه‌های تشخیص  کالای مسرقه و استفاده از چک پولهای جعلی از جمله دلایل به دام افتادن افراد است.

وی با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات شهروندان از دیگر شگردهای کلاهبرداران سایبری است که با ترفندهای مختلف اطلاعات شهروندان را جمع‌آوری کرده و در گام بعدی اهداف مجرمانه خود را به اجرا بگذارند، تاکید کرد: به هیچ عنوان به این تبلیغات اعتماد نکرده و اطلاعات خود را در اختیار اینگونه افراد نگذارید، چرا که این افراد با جمع‌آوری اطلاعات افراد به دنبال اجرای اهداف مجرمانه خود و سوء استفاده از این اطلاعات هستند.

رئیس پلیس فتا زنجان از شهروندان درخواست کرد در صورت مواجه با موارد مشکوک‌، آن را از طریق 110 یا سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری بخش گزارش‌های مردمی اعلام کنند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1439442
ارسال نظر
نظرات