شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: مذهبی
ساعت: 16:29 منتشر شده در مورخ: 1397/10/08 شناسه خبر: 1443072
مجله‏ علوم دینی «قم»، مؤثرترین مجله‏ فلسفی صربستان شد
مجله علوم دینی «قم» در جدیدترین گزارش سالیانه تحلیل کیفیت مجلات علمی، پژوهشی جمهوری صربستان، بالاترین ضریب تأثیر دوسالانه را در بخش مجلات حوزه فلسفه و الهیات را به خود اختصاص داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در جدیدترین گزارش سالیانه تحلیل کیفیت مجلات علمی، پژوهشی جمهوری صربستان که از سوی مرکز ارزیابی آموزش و علم صربستان (CEES) منتشر می‌‏شود، مجله علوم دینی «قم» بالاترین ضریب تأثیر دوسالانه را در بخش مجلات حوزه فلسفه و الهیات در جمهوری صربستان به خود اختصاص داد.

 
در گزارش مذکور که موسوم به آنالیز بیبلیومتریک مجلات علمی-پژوهشی می‌‏باشد، حدود ۵۵۰ مجله که از سوی وزارت علوم جمهوری صربستان رتبه رسمی علمی، پژوهشی دریافت کردند، مورد تحلیل کمی قرار گرفته و بر پایه‏ ۲۰ مدل مختلف از نمایان‏گرهای تأثیرگذاری ملی و بین‌‏المللی، کیفیت بیبلیومتریک و اصالت علمی آن‏‌ها ارزیابی می‏‌گردد.
 
از جمله نمایان‏گرهایی که به کار گرفته می‏‌شود، می‌‏توان به این موارد اشاره کرد: تعداد و اصالت ارجاعات در هر مقاله، مشارکت نویسندگان بین‌‏المللی، شفافیت در ارزیابی و اعلام اسامی ارزیاب‏‌های مقالات و رعایت چارچوب‌‏های ساختاری و روش نگارش مقالات علمی، منطبق بر نرم‏‌های اعلام شده از سوی وزارت علوم صربستان.
 
 
 
 
 
مجله علوم دینی «قم» با ۷۴ ارجاع ملی ثبت شده، ضریب تأثیر دوسالانه‏ «۵۰۰/۰» را به خود اختصاص داد و در صدر مؤثرترین مجلات علمی-پژوهشی جمهوری صربستان در حوزه فلسفه و الهیات قرار گرفت. مجلاتی که در این گزارش در رتبه‌‏های دوم تا چهارم قرار گرفتند به ترتیب ضریب تأثیر «۳۸۱/۰»، «۲۵۰/۰» و «۱۹۷/۰» را به خود اختصاص دادند. به عنوان مثال، باسابقه‏‌ترین مجله‏ی فلسفی صربستان به نام «تئوریا» در رتبه‏ چهارم قرار گرفت و ۴۴ ارجاع ملی ثبت شده داشت. لازم به ذکر است که مجله‏ «تئوریا» از ۶۱ سال قبل از سوی انجمن فلسفه‏ صربستان منتشر می‌‏شود و یکی از افتخارات علمی کشور صربستان در حوزه‏ی پژوهش‏‌های فلسفی به حساب می‏‌آید.
 
 به گزارش فارس، مجله علوم دینی «قم» از سوی مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، پایتخت صربستان، منتشر می‌‏شود و آغازین سال انتشار مجله، ۲۰۱۲ میلادی بود، سالی که مرکز فوق هم تأسیس شد. این مجله کُدهای پژوهشی حوزه‌‏های فلسفه و علوم اجتماعی را از کتاب‏خانه ملی صربستان دریافت کرده است و مقالات اصیل علمی در عرصه‌‏های فلسفه دینی، تمدن‏‌پژوهی دینی و اندیشه‏ معاصر دینی، به زبان‌‏های انگلیسی و صربی/بوسنیایی در آن به چاپ می‏‌رسد. تا به حال ۹۱ مقاله اصیل علمی در این مجله تولید، ارزیابی و منتشر شده است که نویسندگان آن مقالات از اسلام‌‏شناسان و دین‌‏پژوهان مشهور از کشورهای صربستان، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، یونان، آلمان، انگلیس، جمهوری اسلامی ایران، اندونزی، کانادا، آمریکا و نیجریه بودند.
 
 مجله علوم دینی «قم» از سال ۲۰۱۴ موفق به دریافت رتبه رسمی علمی-پژوهشی از وزارت علوم جمهوری صربستان شد و عنوان نخستین مجله با محتوای غالب اسلام‏‌شناختی که در منطقه‏ بالکان حائز رتبه علمی-پژوهشی شد را به خود اختصاص داد. رتبه‌‏بندی مجلات علمی، پژوهشی در کشور یوگسلاوی و کشورهای استقلال یافته در منطقه بالکان قدمت زیادی دارد، اما هیچ مجله اسلام‌‏شناختی در لیست‏‌های رتبه‌‏بندی رسمی وزارت‏خانه‌‏های علوم این کشورها جای نداشت. به هیمن خاطر مجله‏ علوم دینی «قم» در چهار سال اخیر به عنوان مرجع مهم تولید علم اسلامی و دینی در ساحت معرفتی و فرهنگی بالکان شناخته می‌‏شود. تعداد رفرنس‏ه‌ای رسمی که به مقالات این مجله ارجاع می‌‏دهد و در پایگاه «ایندکس ارجاعات ملی صربستان» (SCIndex) ثبت شده است، گواه این مطلب است.
 
مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، علاوه بر انتشار مجله‏ مذکور، کتاب‏‌های تألیفی اعضا و پژوهشگران مرکز «قم» در حوزه‌‏های فلسفه‏ اسلامی، علوم اجتماعی اسلامی و اندیشه‏ معاصر مسلمین را منتشر می‏‌کند. از آن جمله می‌‏توان به کتاب «تاریخ مختصر فلسفه‏ اسلامی» اشاره کرد که نخستین اثر تألیفی در این حوزه در اروپای جنوب‏‌شرقی به حساب می‏‌آید. منشورات مرکز علوم دینی «قم» همه ‏ساله در غرفه اختصاصی این مرکز در نمایشگاه بین‌‏المللی کتاب بلگراد و همچنین در اکثر کتاب‏فروشی‏‌های کشور صربستان عرضه می‏‌شود. به زودی، دو کتاب جدید در باب «چالش‏‌های نظری اندیشمندان معاصر مسلمان» و «اسلام و جامعه‏‌شناسی دین» به قلم اعضای هیأت مؤسسین این مرکز در بلگراد به چاپ خواهد رسید.
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1443072
ارسال نظر
نظرات