شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: مذهبی
ساعت: 13:09 منتشر شده در مورخ: 1397/10/17 شناسه خبر: 1446455
استاد حوزه و پژوهشگر فرهنگی تاکید کرد:
لزوم الگوبرداری مسئولین و ائمه جماعات از شیوه راهبردی و تاثیرگذار رهبر انقلاب در ارتباط با مردم
آیت الله محمود رجبی گفت: بدیهی است هر چه قدر واسطه ها و حجاب های بین مردم و مسوولین برداشته شود، مردم با اطمینان خاطر بیشتری از نظام حمایت خواهند کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله محمود رجبی کارشناس دینی، استاد حوزه و پژوهشگر فرهنگی در گفتگو با قدس آنلاین، با اشاره به اهمیت حضور مسوولین در نزد مردم گفت: نزدیکی و ارتباط بیشتر مسوولین با مردم منجر به افزایش حس امید و اعتماد در آنها نسبت به انقلاب اسلامی می شود، لذا هر چه قدر ارتباط مسوولین و مردم ساده و بی‌پیرایه‌تر باشد و شیوه ارتباط با آنها سهل تر و عملی تر باشد، مسوولین یکی از آموزه های فرهنگ دینی را در ارتباط با امت اسلامی به منصه ظهور رسانده اند.

 
رجبی با اشاره به نحوه ارتباط مقام معظم رهبری با مردم، افزود: استحکام ارتباط بین ملت و مدیران نظام اسلامی به معنای افزایش استحکام بدنه نظام اسلامی و ایجاد اتحاد بیشتر در میان ملت و مسوولین به شمار می رود. این مساله در رفتارهای رهبران جمهوری اسلامی ایران با ملت نمود عینی دارد، به‌نحوی که به فرموده بنیانگذار انقلاب اسلامی مسوولین باید خادم ملت باشند نه حاکم آنها، لذا ارتباط خادم با مردم باید صمیمی و بی پیرایه و بدون وجود موانع صورت بگیرد.
 
این کارشناس دینی خاطر نشان کرد: متاسفانه دوری مسوولین از مردم و ایجاد واسطه هایی بین آنها از زمان ترورهای منافقین کور دل علیه مسوولین شروع شد، بنحوی که تا پیش از آن مسوولین و ائمه جماعات به راحتی در میان مردم رفت وآمد داشتند. خوشبختانه افزایش امنیت در جمهوری اسلامی ایران می تواند عاملی برای افزایش ارتباط موثر و نزدیک بین مردم و مسوولین باشد.
 
آیت الله محمود رجبی تبعات دوری مسوولین نظام اسلامی از مردم را اینگونه تبیین نمود و گفت: بدیهی است افزایش فاصله بین مردم و مسوولین منجر به کاهش محبوبیت و عشق و علاقه مردم به مسوولین می شود، به همان میزان که مسوولین از مردم دور شوند روحیه بیگانگی با مسولین در میان مردم نهادینه می شود و مهمترین پشتوانه نظام اسلامی که مردم به شمار می روند، از درون تهی می شود؛ لذا هر چه قدر واسطه ها و حجاب های بین مردم و مسوولین برداشته شود، مردم با اطمینان خاطر بیشتری از نظام حمایت خواهند کرد واین مساله منجر به افزایش همدلی و اتحاد در حل مشکلات کشور می شود، چرا که مردم بدون واسطه و مسوولین نیز بدون واسطه می توانند در جریان مشکلات زندگی ملت قرار بگیرند.
 
وی درخصوص رفتارهای بزرگان نظام اسلامی در مواجهه با مردم اظهار داشت: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی با باز کردن فضای گفتگو در قوه قضاییه بین مردم و مسوولین این نهاد با اهمیت آغازگر راهی بودند که می توانست به تحکیم پایه های اعتماد مردم به نظام کمک شایان توجهی کند. از جمله موضوعاتی که همواره منجر به رضایت قلبی و عشق وافر مردم به رهبر معظم انقلاب اسلامی شده حضور ایشان در جمع های مختلف و توجه به دیدگاه های جوان و حتی انتقادات آنهاست.
 
استاد حوزه در خصوص نوع نگاه مقام معظم رهبری به حضور در بین آحاد مختلف جامعه اظهار داشت: با آنکه به لحاظ امنیتی مخاطرات زیادی می تواند سلامت معظم له را تهدید کند، اما شاهد حضور ایشان در دور دست ترین مناطق ایران، در میان مردم زلزله زده بودیم بنحوی که برخی ایشان را از حضور در برخی مناطق منع می کنند اما بودن در میان مردم، نزدیک تر شدن به آنها و شنیدن درد دل های آنها همه وهمه از موضوعاتی است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از نزدیک خواهان آن هستند.
 
آیت الله رجبی با توجه دادن مسوولین به الگوبرداری از شیوه ارتباطی رهبر فرزانه انقلاب با مردم گفت: حضور در منازل شهدای انقلاب اسلامی، شهدای هسته ای ومدافع حرم و دیدارهای صریح  وبی پرده با اقشار مختلف جامعه گویای یک واقعیت است که برای حضور در قلب مردم وپشتیبانی آنها باید از جنس آنها و در میان آنها بود؛ لذا انتظار می رود مسوولین و ائمه جماعات با الگو برداری از شیوه راهبردی و تاثیر گذار رابطه رهبر انقلاب با مردم بیش از پیش به مردم نزدیک شده و جویای مشکلات و حل مخاطرات زندگی آنها باشند.
 
موضوعی که مقام معظم رهبری در ارتباط بیشتر و موثرتر با مردم دنبال می کنند یکی از آموزه های مهم دینی است که از نظر فرهنگ  اسلامی بسیار توصیه شده است و امری مبارک و پسندیده به شمار می رود؛ بی شک عدم توجه وحضور رو در روی مسوولین نظام اسلامی با مردم منجر به افزایش توطئه های دشمن و شایعه پراکنی ها و زیر سوال بردن حس  همبستگی، وحدت وهمدلی می شود از این رو حضور بی پرده و دیدارهای مسوولین با مردم می تواند در یکپارچگی وحدت جامعه اسلامی بسیار اثر گذار باشد.
 
وی در پایان با تاکید بر تعمیم ارتباط مسوولین با مردم در همه سطوح مدیریتی و اکتفا نکردن این موضوع در نماز جمعه بیان داشت: مسلما برداشتن میله های بین مردم و مسوولین نباید تنها در حوزه نماز جمعه خلاصه شود،  بلکه انتظار می رود این رویه به سایر مسولین نیز سرایت کند و حفظ و ارتقای ارتباط صمیمی با مردم در دستور کار همه مسوولین قرار بگیرد.
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1446455
ارسال نظر
نظرات