شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:14 منتشر شده در مورخ: 1397/10/22 شناسه خبر: 1447970
در گفتگو با یکی از فعالین دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان کرمان مطرح شد؛
رفتارهای چاله میدانی مسئولین دانشگاه هایتک با دانشجویان/ با رسم هر ساله ی پخت نذری هم مخالفت کردند
دشتی یکی از فعالین دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان کرمان گفت : امسال برخلاف هر سال با پختن نذری در دانشگاه مخالفت به عمل آمد. حالا لغو تریبون و سخنرانی و انتقاد از مسئولین شاید قابل قبول باشد ولی سوال اینجاست که رسم طبخ و پخش نذری شب اربیعن که هر سال در دانشگاه انجام می شد را چرا باید کنسل کنند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان ؛ در پی لغو مکرر برنامه های بسیج دانشجویی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ماهان توسط مسئولان این دانشگاه خبرنگار ما با دشتی یکی از فعالان دانشجویی این دانشگاه به گفتگو پرداخته است که در ادامه می خوانید :

سوال :با توجه به خبرهایی که روی خروجی خبرگزاری ها مبنی بر مشکلات دانشگاه هایتک قرار گرفته، توضیحاتی را در این رابطه بیان کنید؟

به طور کلی باید بگم که متاسفانه، در دو سال گذشته خفقان شدیدی بر دانشگاه حاکم شده که به نظر من می شود گفت که مسئولان می خواهند به نحوی دانشجویان را تحت کنترل خود داشته باشند و حد و مرز دانشجو را پایین بیاورند.

به همین دلیل به گونه ای عمل کرده اند که دانشجویان حتی برای مطالبه ابتدایی ترین حقوق خود در دانشگاه نیز با ترس روبرو هستند. شاید ساده ترین مشکلات مانند مسئله سلف و کیفیت غذا، بوفه دانشگاه و مسائل بهداشتی محیط دانشگاه باشد.

در این شرایط مسئولان نیز حتی زحمت پاسخگو بودن در برابر ساده ترین سوالات دانشجویان را هم به خود نداده و در برخورد با کوچکترین صحبت و انتقاد، سخت ترین واکنش ها را از خود نشان می دهند به صورتی که به قول معروف می خواهند از بقیه دانشجویان زهر چشم بگیرند.

نمی دانم شاید هم تاریخ اشتباه نوشته شده و شخصی به نام حضرت علی(ع) در تاریخ وجود نداشته که با وجود وسعت سرزمین تحت حاکمیتشان می فرمایند:((…نپندارید که شنیدن سخن حق بر من گران می‌ آید و یا خواهان آنم که مرا بزرگ دارید، زیرا کسی که شنیدن سخن حق و یا پیشنهاد انجام عدالت بر او سنگین باشد، مسلماً عمل به آن دو، برایش سخت تر و دشوارتر است)).

حالا در دانشگاه ما با وجود کلی ادعای به ظاهر روشنفکرانه، برخی حتی تحمل شنیدن حرف حق و بیان شدن نقاط ضعف مدیریتی خود توسط دانشجویان را ندارند. با این وضعیت چه انتظاری می شود از عملکرد آن ها داشت.

سوال: نظر شما در رابطه با لغو برنامه های دانشجویی به خصوص تریبون آزاد اخیر چیست؟

تا جایی که بنده مطلع هستم درخواست این تریبون در روزهای گذشته به هیات نظارت ارسال شده است که این هیات در مدت قانونی به این درخواست پاسخ نداده و طبق قانون، این عدم پاسخگویی به منزله تایید و صدور مجوز تلقی می گردد.

بنابراین اعضای بسیج دانشجویی تصمیم گرفتند براساس قانون در روز مقرر (دوشنبه مورخ ۱۷/دی/۹۷) تریبون آزاد را برگزار نمایند که با مخالفت و برخورد حراست در دانشگاه مواجه شدند.

جالب اینجاست که در دوره ای که همه مدعی پذیرش نقد هستند حتی با برگزاری تریبون ساده ای با موضوع مسائل صنفی دانشجویان مخالفت به عمل می آید. نمی دانم شاید وضعیت آنقدر خراب هست که حتی اجازه دسترسی دانشجویان به ساده ترین تریبون ها و فضاها برای نقد داده نمی شود. ولی به هر حال ظاهرا در دانشگاه ما کنسل شدن تریبون، مراسمات، دعوت از سخنران و حتی طبخ و پخش نذری شب اربیعن عادی شده است.

امسال برخلاف هر سال با پختن نذری در دانشگاه مخالفت به عمل آمد. حالا لغو تریبون و سخنرانی و انتقاد از مسئولین شاید قابل قبول باشد ولی سوال اینجاست که رسم طبخ و پخش نذری شب اربیعن که هر سال در دانشگاه انجام می شد را چرا باید کنسل کنند؟؟؟ نمی دانم مشکل کجاست؟ ترس از انتقاد، ترس از بیداری دانشجویان و یا مشکل دیگر.

 آیا سابقه اینگونه برخوردها از طرف مسئولین دانشگاه در گذشته نیز وجود داشته است؟

بله، متاسفانه در دو سال گذشته و در اجرای برنامه های گوناگون، حتی سابقه لغو برنامه هایی چون پخش فیلم و مستند، برگزاری جشن و تریبون، وجود داشته است. برای مثال به خاطر دارم که ماه گذشته، بسیج دانشجویی قصد برگزاری سه تریبون آزاد با موضوعات ادامه تحصیل، شغل و ازدواج داشت که درخواست مجوز برگزاری آن ها نیز ارسال شده بود و حتی تریبون اول با موضوع ادامه تحصیل نیز برگزار شد اما از برگزاری تریبون های دوم و سوم با دلایل غیر واقعی و البته غیر منطقی جلوگیری به عمل آمد.

نمی دانم! شاید در دانشگاه ما بعضی از مسئولین خودشان را بالاتر از همه می دانند یا اینکه تحت مدیریتی واحد، دنبال کوچک کردن دانشجو و بستن دهان دانشجویان هستند به حدی که بارها دیده و شنیده ام که مسئولین دانشگاه برخوردهای ناشایست و خارج از عرفی با دانشجویان داشته اند.

منظور شما از برخورد ناشایست و خارج از عرف چیست؟

 نمی دانم حتی چگونه باید بیان کنم؛شاید گفتنش جالب و در شان دانشجو و مسئولین دانشگاهی نباشد آن هم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری؛تاسف آور است ولی، شاید بعضی وقت ها دانشگاه با چاله میدون و جنگل اشتباه گرفته می شود که هر کسی زورش بیشتر است حاکم می شود و بقیه باید در خدمتش باشند.

موارد متعددی وجود دارد که یک یا چند نفر از دانشجویان از برخورد زشت و زننده و حتی توهین های مسئولین دانشگاه سخن گفتند و من به عینه دیدم و شنیدم. یا حتی برخوردهای بدی با دانشجویانی که لب به اعتراض می گشودند شده است همانند جلوگیری از صحبت دانشجو در مراسم تا جلوگیری از ورود شخض به خوابگاه یا حتی در برخی موارد، جلوگیری از ورود دانشجو به داخل دانشگاه.

 به نظر شما راهکار حل این مشکل کجاست؟

به نظر من دو راهکار اصلی وجود دارد ؛اول اینکه ما دانشجویان با توجه به حقوقی که از ما ضایع شده کاری انجام بدهیم و مطالبات به حق خود را از راه های قانونی پیگیری کنیم تا ریشه این بی عدالتی خشک بشود یا مشکلات به حداقل ممکن برسد.

دوم اینکه مسئولین شهر و استان و حتی کشوری به این قضیه ورود پیدا کنند و به مطالبات به حق دانشجویان رسیدگی کنند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1447970
ارسال نظر
نظرات
اپارک داخلی