شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 13:59 منتشر شده در مورخ: 1397/10/22 شناسه خبر: 1448103
در رساله طب الرضا آمده است
حضرت امام رضا(ع) در کتاب طب الرضا به بررسی عوارض مصرف آب های راکد پرداخته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در رساله ذهبیه فرموده‌اند:  آب چاه اگر جریانش ادامه داشته باشد، گوارا، صاف و سودمند است.

 
اما آب دره ها و گودی ها، گرم و غلیظ هستند، در تابستان برای آنکه در یک جا راکد است و آفتاب دائما بر آن می‌تابد، گاهی آشامیدن چنین آبی باعث تولید صفراء و بزرگی طحال می شود.
 
آبهای راکد خصوصا آنها که رویش باز است و گرمای هوا در آنها اثر گذاشته باشد از نظر بهداشتی غیر قابل قبول و سنگین است؛ چنین آبی چون به وسیله برف در زمستان سرد می شود مولد بلغم است و چون بر اثر تابش آفتاب در تابستان گرم می شود، مولد صفرا و سوداء است.
 
آب راکد به علت کثافت و اختلاط آن با املاح زمین و به علت تابش آفتاب، مواد مفید آن تبخیر می شود در نتیجه به طحال آسیب رسانده و پوست بدن را نازک (مایعات داخلی و ترشحات غددی را رقیق میکند) می کند.
 
مصرف آب راکد، احشاء را (اعضاء داخلی) سفت و محکم می گرداند، گردن ، شانه ها و بازوها را لاغر و ضعیف می کند، حس گرسنگی و عطش را زیاد می کند، ایجاد ثقل و یبوست می کند، مجاری دفع ادرار و فضولات را مشکل می سازد- و بسیار اتفاق یافته که حبس ادرار و استسقاء( نوعی بیماری که بیمار عطش زیاد دارد و آب بسیار می خواهد) پدید می آورد.
 
استفاده از آب راکد گاهی موجب پایین افتادن معده و روده می شود و شخص را گرفتار ذات الریه و مشکلاتی برای طحال به وجود می آورد، کبدش تنبل و خوراکش کم می شود و در مخاطره جنون و بواسیر واقع می گردد.
منبع: قدس آنلاین
انتهای پیام/
http://dana.ir/1448103
ارسال نظر
نظرات