شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:35 منتشر شده در مورخ: 1397/10/22 شناسه خبر: 1448104
۱۰۰ روز پس از قتل خاشقجی؛
اعتراض فعالان حقوق بشری به عدم پاسخگویی ریاض در ماجرای قتل خبرنگار
سیاستمداران، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر به منظور برگزاری مراسم یادبود روزنامه نگار مقتول که به دستور مقامات ارشد پادشاهی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد،در اقدامی مشترک در چند نقطه جهان گرد هم آمدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ در زمانی که قانونگذاران، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر در حال وارد کردن فشار بر مقامات ریاض برای پاسخگویی در مورد قتل وحشیانه جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی هستند، دولت آمریکا بر مسیر دیگری توجه دارد.

عربستان سعودی نفت و پول فراوانی دارد. این کشور اغلب بر پول خود مانور می دهد. از زمانی که جهان، گذشت 100 روز از قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار و منتقد سعودی، را اعلام کرد، عربستان بازی آخر خود را آغاز کرد.سیاستمداران، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر به منظور برگزاری مراسم یادبود روزنامه نگار مقتول که به دستور مقامات ارشد پادشاهی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، برای روشن کردن شمع و ایراد سخنرانی در واشنگتن، استانبول و هر جای دیگر گردهم آمدند.

با اعلان وزارت مالیه کشور مبنی بر فروش بدهی بلندمدت به ارزش 7.5 میلیارد دلار (بیش از سه برابر) در بازار سهام توسط سرمایه گذاران بین المللی، پادشاهی عربستان سعودی مذاکره در مورد ثروت خود را انتخاب کرد.از زمان قتل خاشقچی در ماه اکتبر سال 2018 تاکنون، این اولین بار بود که عربستان سعودی تزریق پول به بازارهای خارجی را افزایش داد. اغلب اوراق قرضه توسط سرمایه گذاران آمریکایی خریداری شد.

اما دنیا خاشقچی را فراموش نکرده است. 100 روز پس از قتل روزنامه نگار سعودی که بسیاری معتقدند به دستور حاکمان پادشاهی بود، مردم همچنان به دنبال اجرای عدالت بوده و به اعمال فشار ادامه می دهند.نانسی پلوسی، سخنگوی نمایندگان مجلس آمریکا، طی مراسمی در واشنگتن گفت: "برخی افراد در کشور ما هستند که می گویند منافع تجاری باید ارزش های ما و چگونگی صحبت در مورد آنها را برآورده سازد."

وی افزود: "اگر ما تصمیم بگیریم که منافع تجاری باید بیانیه هایی که ما ایجاد می کنیم و اقداماتی که ما انجام می دهیم را برآورده سازد، باید بپذیریم که هیچ زمانی اختیار اخلاقی برای مذاکره درباره جنایات اخلاقی دیگر را نداریم."

پول در برابر اخلاقیات/ اعتراض فعالان 100 روز پس از قتل وحشیانه روزنامه نگار سعودی

 

افرادی که به احترام خاشقچی در پایتخت آمریکا گردهم آمده بودند، گفتند که نمی گذارند خون وی پایمال شود.گروه حقوق بشری سازمان عفو بین الملل مستقر در انگلیس به منظور اعمال فشار بر سازمان ملل متحد برای انجام تحقیقات مستقل مبنی بر اینکه "چه کسی دستور قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول را صادر کرد؟"، تلاش های تازه ای را انجام داده است.

ماه گذشته، سناتورهای آمریکایی اعلام کردند که متقاعد شده اند دستورِ این حمله از سوی محمد بن سلمان که امور روزانه کشور نفت خیز عربستان را اداره می کند، صادر شده است.

در حالی که جزئیات دقیق در مورد تحقیقات سیا منتشر نشده است، اکنون این سازمان جاسوسی به منظور فاش کردن جزئیات بیشتر از سوی گروه های فعال تحت فشار قرار دارد.

جیمز گُلدستون، مدیر اجرایی گروه حقوق بشر طی بیانیه ای گفت: "پس از گذشت بیش از سه ماه، هنوز شرایط قتل وحشیانه جمال خاشقچی نامعلوم است."

وی افزود: "دادستان ها و قضات، نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان، تنها با در دست داشتن آنچه که دولت فدرال می داند، می توانند مجرمان را بر سر میز عدالت بیاورند."

 

معصومه میرحسینی

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1448104
ارسال نظر
نظرات