شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 11:45 منتشر شده در مورخ: 1397/11/18 شناسه خبر: 1456859
انقلاب در ایستگاه چهلم /8
رونق دشت‌های غربی با تحول در سدسازی
کرمانشاه قبل از انقلاب حتی یک سد نداشت، اما به برکت انقلاب دشت‌های غربی کشور با این سرچشمه‌های زندگی رونق گرفته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  مرصاد ، انقلاب اسلامی ایران چون تمام انقلاب های دنیا، تحولات زیادی را در حوزه های مختلف به وجود آورد و اکنون پس از ۴۰ سال از گذشت عمر این انقلاب پرشکوه، شاهد دستاوردهای برجسته و زیادی در تمام حوزه ها به ویژه حوزه های عمرانی هستیم.

یکی از بخش های حوزه عمرانی که در چهل ساله انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی داشته بخش سدسازی است و در حالی که تعداد سدهای مخزنی کشور طی دوران پیش از انقلاب ۱۳ سد بوده به ۴۰۰ سد بزرگ در سال ۹۵ رسیده است که این ارقام افزایش بیش از ۳۰ برابری تعداد سدهای کشور را طی ۴۰ ساله انقلاب نشان می دهد و شرکت ها و مهندسین داخلی برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی به دانش و فن ساخت و توسعه سدها دست یافتند.

خودکفایی کشور در حوزه سدسازی

پیشرفت کشور در حوزه صنعت بزرگ و پیچیده سد سازی به حدی رسیده که علاوه بر خودکفایی کامل در این حوزه، این دانش را به سایر کشورها نیز منتقل کرده اند.

از آنجا که توسعه اجتماعی و فرهنگی متکی بر توسعه اقتصادی و عمرانی است و خود توسعه عمرانی، متکی به توسعه منابع آب بوده، لذا توسعه و بهره برداری از منابع مختلف آب در اولویت نخست برنامه های کشور پس از انقلاب بود.

ا

با توجه به اینکه توسعه کشاورزی در ایران به عنوان یکی از اهرم‌های پیشرفت اقتصادی مطرح بوده است، ضرورت تامین منابع آبی برای توسعه این بخش را بیش از پیش می رساند.

افزایش روز افزون جمعیت و به تبع آن تأمین آب شرب، ارتقا سطح بهداشت، محدودیت منابع آب شیرین، برداشت بیش از حد از آبهای زیرزمینی و هجوم جبهه های آب شور به آب شیرین، احداث سدهای مخزنی را در اولویت اقدامات عمرانی قرارداد و پس از انقلاب با توجه به ظرفیت و توانی که در حوزه سد سازی به وجود آمد، فعالیت های سدسازی در کشور سرعت گرفت و هم اکنون از نظر تنوع، وسعت و گستره عمل، این صنعت به جایی رسیده که نه تنها با وضعیت قبلی کشور بلکه با کشورهای هم طراز منطقه نیز قابل قیاس نیست و به حدی از رشد و شکوفایی رسیده است که نه تنها در این عرصه خودکفا شده بلکه این دانش را سایر کشورها صادر می کند.

سدسازی در کرمانشاه؛ از صفر تا صد

با توجه به اهمیت استراتژیک آب در شرایط کنونی و بحران‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی پیشِ رو، مدیریت منابع آب یکی از مهمترین ضرورت ها است.

یکی از راهکارهای مدیریت منابع آب در شرایط فعلی بحث سد سازی است و پروژه های سد سازی برای حفظ حیات، تداوم امنیت ملی، افزایش ظرفیت ذخیره سازی و گسترش منابع آب و همچنین استحصال انرژی برق آبی سازگار با محیط زیست برای مناطقی که با کمبود آب و بحران آن مواجهند، امری حیاتی است و هر یک از سدهای در حال بهره برداری نقش قابل توجهی در این مدیریت بهینه منابع آب کشور به ویژه در طول خشکسالی های اخیر داشته اند.

تامین نیاز آب شرب صنعت کشاورزی و کنترل سیلابهای مخرب، گویای تاثیر و اثربخشی پروژه های سدسازی است.

استان کرمانشاه یکی از استان‌های غربی کشور بوده که رودخانه های زیادی را در خود جای داده است و خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی مدیریت خوبی در حوزه منابع آبی استان صورت گرفته و در حالی که پیش از انقلاب هیچ اقدامی در زمینه ذخیره منابع آبی و سدسازی صورت نگرفته بود پس از انقلاب ۹ پروژه سد سازی در این استان اجرا و عملیاتی شده است.

سد جامیشان یکی از ۹ سد استان کرمانشاه بوده که عملیات اجرایی آن از سال ۸۸ آغاز شده و یک هزار و ۱۱۴ میلیارد ریال نیز برای آن هزینه شده است.

این سد تامین آب ۳۵۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه شامل توسعه دو هزار و ۸۰۰ هکتار و بهبود اراضی ۷۶۰ هکتار را انجام می دهد.

ا

 

احداث نیروگاه برق آبی با تولید ۳ هزار و ۳۰ مگاوات از اهداف ایجاد سدجامیشان

در صورت بهره برداری کامل از سد مذکور امکان پرورش ماهی به عنوان یکی از صنایع پایین دست سد، فراهم است. همچنین می توان ایجاد امکانات تفریحی و سیاحتی را با عنوان صنعت گردشگری در حاشیه سد پیش بینی کرد.

احداث نیروگاه برق آبی با تولید ۳ هزار و ۳۰ مگاوات برق از مهمترین اهداف ساخت سد جامیشان است.

این سد طی سوم مرداد ماه سال ۹۶ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و حمید چیت‌چیان وزیر نیروی وقت، افتتاح شد. اما به گفته مدیرعامل آب منطقه ای کرمانشاه بهره برداری کامل از آن برای رسیدن به اهداف دیگر از جمله ایجاد صنایع پایین دست سد، نیازمند تخصیص ۱۵ میلیارد تومان اعتبار است.

بهرام درویشی در گفتگو با خبرنگار مهر، در این زمینه گفت: پیش از انقلاب هیچ سدی در استان کرمانشاه ساخته نشده بود اما به لطف انقلاب اسلامی و طی ۴۰ سال گذشته ۹ سد در استان ساخته شده است.

ذخیره آبی ۹ سد استان کرمانشاه ۱.۲ میلیارد متر مکعب است

مدیر عامل آب منطقه ای کرمانشاه حجم مخازن ۹ سد مذکور در استان کرمانشاه را بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد.

به گفته وی هم اکنون و در نتیجه بارش های امسال بیش از یک میلیارد مترمکعب ظرفیت ۹ سد مذکور هم اکنون پر است.

درویشی به معرفی سد جامیشان عنوان یکی از سدهای استان که در دوران انقلاب احداث شده است، پرداخت و گفت: این سد در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سنقروکلیایی احداث شده است.

وی ظرفیت سد جامیشان را ۵۲ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: پس از بهره برداری از این سد ۳۵۶۰ هکتار از اراضی دیم پایین دست سد به آبی تبدیل خواهد شد.

افزایش ۵ برابری محصولات کشاورزی از قِبَل سدجامیشان

مدیرعامل آب منطقه ای کرمانشاه، از افزایش ۵ برابری محصولات کشاورزی منطقه پس از بهره‌برداری از این سد خبر داد.

وی اشتغال زایی مستقیم این سد را بیش از یک هزار نفر اعلام کرد و گفت: این سد قابلیت تامین آب صنایع پایین دست را نیز دارد و پس از بهره برداری در صورت تمایل سرمایه گذاران می توان به ایجاد صنایع پایین دست سد نیز اندیشید.

درویشی ظرفیت تعیین شده برای تامین آب مورد نیاز صنایع پایین دست از محل ذخیره سد را  ۶ میلیون مترمکعب عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است، گفت: این سد بر روی رودخانه جامیشان احداث شده و برای بهره برداری کامل از آن ۱۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

این مسئول افزود: پس از آنکه سد به بهره برداری برسد، اتفاقات بعدی یعنی ایجاد اشتغال در نتیجه ایجاد صنایع پایین دست، آبیاری اراضی و مباحث گردشگری اتفاق می‌افتد.

وی برنامه زمانبندی برای بهره برداری کامل از سد و رسیدن به اهداف مذکور را نیمه اول سال ۹۸ و به شرط تامین اعتبارات مورد نیاز آن دانست.

درویشی با اشاره به بارش های صورت گرفته طی امسال گفت: علیرغم شرایط خوب بارش ها طی امسال اما ما ۱۱ سال خشکسالی را پشت سر گذاشته ایم لذا بارش های خوب امسال نباید باعث شود که مدیریت مصرف بهینه را فراموش کنیم.

مدیرعامل آب منطقه ای کرمانشاه تاکید کرد: آبخوان های ما واقعا دچار افت حجم شده اند. لذا باید مصرف منابع آب مدیریت شده و بهینه مصرف کنند.

وی تصریح کرد: مدیریت مصرف و مصرف بهینه به معنای کم مصرف کردن نیست بلکه منظور و هدف ما استفاده درست و اصولی از منابع آبی است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1456859
ارسال نظر
نظرات