شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:17 منتشر شده در مورخ: 1397/11/18 شناسه خبر: 1456914
البرز مثبت چهل؛
مشارکت‌خیرین در ساخت 37 درصد مدارس‌البرز/ ارتقا‌مدارس استان از 163 باب به یک هزار و 31 مدرسه/ وقتی فضای‌آموزشی‌کرج قبل از انقلاب "قوطی کبریتی" بود
37 درصد مدارس البرز با مشارکت خیرین ساخته شده است که می توان این مسئله را مهم ترین دستاورد انقلاب در بعد فضاهای آموزشی دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  تیتریک، الفبای آبادانی، توسعه و پیشرفت نیازمند ارتقا زیرساخت است، مقوله ای که استان البرز همگام با کشور پیش از انقلاب از عدم توجه به آن رنج می برد.

خیزشی که در سال 1357 توسط اراده مردم رقم خورد فرصتی را فراهم آورد تا طی 4 دهه ایران بتواند در میان کشورهای جهان و در خاورمیانه سرآمد باشد.

آنچه مسلم است تحولات در عرصه علمی و توجه به مراکز آموزشی به ویژه مدارس از اوایل انقلاب تا کنون پیشرفت های مثال زدنی را رقم زده است و در واقع گام هایی که ایران به سمت موفقیت برداشته است را می توان ثمره ایجاد فضا برای نقش آفرینی مجاهدان عرصه خدمت رسانی دانست.

مشارکت خیرین در ساخت 37 درصد مدارس البرز/ ارتقا مدارس استان از  163 باب به یک هزار و 31 مدرسه/ وقتی مدارس کرج قبل از انقلاب
 
فوتبال دانش آموزی در کرج سال 1346

در ارتقا وضعیت مدارس، همین بس که پیش از انقلاب سرانه فضای آموزشی کل کشور به ازای هر دانش آموز یک و نیم متر مربع بود اما بعد از انقلاب این سرانه 5.2 شده است که نشان دهنده 5 برابر شدن این آمار خواهد بود.

محمد دلاوریان مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس البرز با بیان جملات مذکور به خبرنگار تیتریک، می گوید: سرانه فضای آموزشی پیش از انقلاب در البرز 1.5 مترمربع بود اما امروز این آمار سه برابر شده است.

پس از انقلاب معماری، ضوابط و طراحی مدارس نوساز بر اساس الگوی ایرانی- اسلامی در مدارس البرز بسیار مورد توجه قرار گرفت، مدارس قوطی کبریتی حذف شدند، ضوابط و طراحی مدارس نوساز بر اساس الگوی معماری ایرانی – اسلامی خواهد بود.

مقاوم سازی مدارس بعد از انقلاب توجیه اقتصادی دارد و مدارس را 100 درصد ایمن می کند به گونه ای که نتیجه مقاوم سازی در مدارس کرمانشاه و ورزقان در زمان زلزله به خوبی مشاهده شد.

مشارکت خیرین در ساخت 37 درصد مدارس البرز/ ارتقا مدارس استان از  163 باب به یک هزار و 31 مدرسه/ وقتی مدارس کرج قبل از انقلاب

امروز مقاوم سازی یک مدرسه در البرز صرفا یک سوم هزینه ساخت مدرسه اعتبار نیاز دارد و با این روش می توان منابع را صرفه جویی کرد، این روش مطابق یکی از الگوهایی است که طی 15 سال اخیر در ایران و خاورمیانه آغاز شده است.

استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس البرز با همکاری وزارت نفت و شرکت گاز برای پیشگیری از وقوع حوادث آتش سوزی انجام شده است و طی 10 سال اخیر ارتقا سیستم های گرمایشی به یکی از دستاوردهایی مهم انقلاب مبدل شده است.

حضور خیرین در امر مدرسه سازی طی 20 سال اخیر پر رنگ تر شده است و امسال به مناسبت چهلیمن سالگرد انقلاب اسلامی اعتبارات نوسازی البرز به 6 برابر افزایش یافت و از 10 میلیارد تومان به 60 میلیاردتومان رسید.

مشارکت خیرین در ساخت 37 درصد مدارس البرز/ ارتقا مدارس استان از  163 باب به یک هزار و 31 مدرسه/ وقتی مدارس کرج قبل از انقلاب

تعداد مدارس استان البرز پیش از انقلاب 163 باب بود اما این آمار بعد از انقلاب به یک هزار و 31 مدرسه ارتقا پیدا کرده است، همچنین تعداد کلاس های استان پیش از سال 57، یک هزار و 406 عدد بود اما پس از آن این آمار به 10 هزار و 195 کلاس درس رسید.

زیربنای مدارس البرز پیش از انقلاب 72 هزار متر مربع بود اما پس از انقلاب این زیربنا به یک میلیون و 300 مترمربع افزایش یافته است، همچنین سازمان نوسازی مدارس کشور با همراهی ادارات کل استان های آن به ویژه البرز سیاست مقاوم سازی را در پیش گرفت و با توجه به حضور 40 کشور در مجمع بین المللی مقاوم سازی مدارس، کشور ما مقام نخست جهان را از آن خود کرده است.

ختم کلاس مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس البرز این است که 37 درصد مدارس البرز با مشارکت خیرین ساخته شده است که می توان این مسئله را مهم ترین دستاورد انقلاب در بعد فضاهای آموزشی دانست.

 

گلاویژ اصحابی

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1456914
ارسال نظر
نظرات