شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:44 منتشر شده در مورخ: 1397/12/05 شناسه خبر: 1462199
کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد؛
INSENTEX؛جوابگوی کشور نیست/کانال ویژه مالی اروپا مفید تلقی نمی شود
کارشناس مسائل بین الملل گفت:نتیجه ساز و کار اروپا جوابگوی رفع تحریم ها نخواهد بود؛ بنابراین INSENTEX مفید تلقی نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صباح زنگنه کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با راه آرمان؛ در خصوص کانال های مالی اینستکس با بیان اینکه این ساز و کار اروپایی ها ظرفیتی را ایجاد می کند و اشکالاتی دارد، گفت: ظرفیتی که ایجاد می کند این است که روش مبادله با دلار در عمل محدود تر می گردد و این امر فضایی را برای مبادله با ارزهای دیگر فراهم می کند.

وی ادامه داد: این روش نمی تواند نیازهای کشور را تأمین کند و اروپایی ها تلاش کرده اند که با راه اندازی این ساز و کار اعتراض های جمهوری اسلامی ایران را تا حدودی کم و همچنین ارتباطشان را با ایران قطع نکنند؛ اما این مسئله جوابگوی کشورمان نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: از سوی دیگر این مسئله معطلی از سوی دولت های اروپایی معطلی و زمان بسیار زیادی برده است که تبعا تأخیر در اجرای برنامه های دولت ایجاد کرده و موجب نارضایتی بیشتر مردم شده است.

زنگنه با اشاره به تحریم های آمریکا علیه کشورمان و بیان اینکه اروپایی ها از پس آن بر نیامده اند و از فشار آمریکا هراس دارند، تأکید کرد: نتیجه ساز و کار اروپا جوابگوی رفع تحریم ها نخواهد بود؛ بنابراین  INSENTEX مفید تلقی نمی شود.

وی بیان کرد: ساز و کار اروپا محافظه کارانه است که نه جوابگوی استقلالشان خواهد بود و نه جوابگوی نیاز ایران می تواند باشد؛ همچنین تصمیم گیری برای مسئولین کشور به دلیلی اینکه مدت زمان زیادی را از دست داده اند سخت شده است.

این کارشناس مسائل بین الملل  در پایان خاطر نشان کرد: دیپلماسی کشور باید قاطعانه برخورد کند چرا که کانال های ویژه مالی اروپا جوابگوی رفع تحریم ها نیست و در این زمینه باید با کشورهای دیگری همچون چین، روسیه، هند و ... بیشتر و فشرده تر فعالیت داشته باشند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1462199
ارسال نظر
نظرات