شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 10:37 منتشر شده در مورخ: 1397/12/20 شناسه خبر: 1466864
آمادگی بوشهری ها برای استقبال از بهار
مردم استان بوشهر هم، چون دیگر نقاط کشور رسم و رسوماتی ویژه نوروز را که خاص این استان است را به اجرا در می‌آورند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل سپاس ؛ عید نوروز یک آیین کهن در ایران است همه ساله توسط مردم جشن گرفته می‌شود و آداب و رسوم مربوط به آن در کل کشور به اجرا در می‌آید، اما هر شهری سنت‌های مربوط به خود را دارد که در نوروز انجام داده می‌شود.

مردم استان بوشهر هم، چون دیگر نقاط کشور رسم و رسوماتی ویژه نوروز را که خاص این استان است را به اجرا در می‌آورند.

اما امروزه از حدود دو سه دهه اخیر و به دنبال توسعه همه جانبه ارتباطات و آگاهی‌های مردم از سنت‌های آیین کهن ایرانیان، شاهد فراگیر شدن آداب و رسوم نوروز در نقاط مختلف ایران هستیم که بسیاری از این برنامه‌ها در نقاط کشور تقریبا یکسان است و مردم استان بوشهر نیز همانند سایر هموطنان خود این آیین را انجام می‌دهند.

● خانه تکانی

یکی از رسوم پسنده و ارزش‌های نیک عید مردم بوشهر خانه‌تکانی و شست و شوی فرش‌ها و پتو و دیگر وسایل منزل است، نظافت و خانه تکانی یکی دو هفته پیش از فرا رسیدن عید انجام می‌گیرد و در واقع مردم خانه را برای پذیرانی از میهمانان عید آماده می‌سازند.

● کاشت سبزه، نظافت و خرید لباس نو

اغلب مردم استان، دو یا سه هفته قبل از عید دانه‌های گیاهی مانند گندم و عدس و لوبیا را سبز می‌کنند که برای سفره هفت‌سین آماده باشد. بعد از بزرگ شدن با روبان قرمز اطراف سبزه‌ها را بسته و برای گذاشتن سر سفره آماده می‌کنند.

همچنین یکی دو روز مانده به آغاز سال نو، افراد خانواده برای خرید لباس عیدشان به بازار و فروشگاه‌ها می‌روند و لباس‌های نو و پارچه‌های رنگین، خریداری می‌کنند. در واقع افراد خانواده با خرید لباس نو و تغییر ظواهر زندگی نشاط خاصی را به زندگی خود می‌بخشند. نظافت و رعایت بهداشت و نیز پوشیدن لباس تمیز و استفاده از عطر و بوی خوش در صورت امکان از وظایف اخلاقی و اجتماعی نوروز است.

● تهیه سفره هفت سین

بزرگترین نماد آیین نوروز "هفت سین"، است. بزرگان خانواده یکی دو روز قبل از سال تحویل، خرید‌های سفره هفت سین را انجام می‌دهند و فضای خانه را برای یک دورهمی صمیمی و خانوادگی آماده می‌کنند. هفت سین عبارت است از سماق، سیر، سنجد، سمنو، سکه، سرکه و سبزه.

"محمد علی دادخواه" که اخیراً پژوهشی با عنوان "نوروز و فلسفه هفت سین" را به نگارش در آورده، در این باره می‌نویسد:‌"عدد هفت برگزیده و مقدس است. در سفره نوروزی انتخاب این عدد بسیار قابل توجه است. ایرانیان باستان این عدد را با هفت امشاسپند یا هفت جاودانه مقدس ارتباط می‌دادند. در نجوم عدد هفت، خانه آرزوهاست و رسیدن به امید‌ها را در خانه هفتم نوید می‌دهند. علامه مجلسی می‌فرماید: آسمان هفت طبقه و زمین هفت طبقه است و هفت ملک یا فرشته موکل برآنند و اگر موقع تحویل سال، هفت آیه از قرآن مجید را که باحرف سین شروع می‌شودبخوانند آنان را از آفات زمینی و آسمانی محفوظ می‌دارند. "

● پختن نان و غذا‌های محلی:

پختن نان محلی اغلب در روستا‌ها و شهر‌های کوچک استان رایج است. زنان خانه‌دار با پختن نان‌های انواع نان‌های شیرین و مخصوص به استقبال عید می‌روند.

در استان بوشهر پختن دو نوع نان معمول است؛ یکی در تنور و دیگری روی تابه. نان تنوری ضخیم است که به گرده مشهور است و روی آن را کنجد می‌پاشند و در تنور می‌پزند.

نان تابه، نان نازکی است که با ابزاری به نام تیر روی صفحه تخته‌ای به نام خون پهن می‌کنند سپس آن را روی تابه می‌پزند. نوع این نان نازک و خشک تا ماه‌ها قابل نگهداری است. نوعی نان نرم و کوچکتری به نام مشتک یا بلبل نیز روی تابه پخت می‌شود که بیشتر برای صبحانه صرف می‌شود.

● سیزده به در

سیزده بدر نیز از دیگر رسم‌ها است که تقریبا در همه کشور انجام می‌شود و مردم در این روز به طبیعت رفته و ناهار خود را در آنجا صرف می‌کنند.

اجرای مراسم سیزده به در در میان ایرانیان از دیر باز امری بسیار جدی بوده است که همواره با برپایی مراسمی خاص همراه بوده است.

مردم شهر‌های استان بوشهر نیز همانند دیگر هموطنان، به اتفاق خانواده، اقوام و بستگان خود از صبح روز سیزدهم فروردین با دامان طبیعت می‌روند و در یک فضای پر از صمیمت به گشت و گذار می‌پردازند و در مناطقی از استان بازی‌های بومی محلی انجام می‌دهند و سپس ناهار را با هم صرف می‌کنند و غروب با پایان بردن یک روز تفریحی، سبزه عید خود در دریا یا آب روان رها می‌کنند و به منزل بر می‌گردند.

استان بوشهر آماده  پذیرایی از مهمانان نوروزی

حسن شجاعی پور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر در گفتگو با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: با توجه به این که طرح نوروزی سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر از 14 اسفندماه سال جاری آغاز شده، سعی ما این است که در یک برنامه زمان بندی شده تا پیش از نوروز تمامی گذرهای اصلی و محلات را پاک سازی کنیم.

وی افزود : بر اساس برنامه تقویمی روز شمار و با مشارکت 400 نیروی همکار پاکبان در قالب اکیپ های مختلف بیست نفره، کار تنظیف محلات و مکان های گردشگری بندر بوشهر آغاز شده است.
شجاعی پور بیان کرد: با استفاده از تانکرهای آب سه کاره و واترجت ها، کار شستشو و تنظیف پیاده روها، جداول، مخازن جمع آوری پسماند، تابلوهای راهنمایی و رانندگی و نیمکت ها انجام می شود.
 
این مسئول ادامه داد: در این طرح کار جمع آوری ضایعات فضای سبز شهروندان و مکان های عمومی ، لاستیک‌های فرسوده و اقلام حجیم از طریق چندین دستگاه خودروی کمپرسی روباز انجام می شود.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر یادآور شد: تمام تلاش ما این است که با تنظیف سیما و منظر شهری، سال جدید را برای شهروندان به بهاری با نشاط و امید بخش تبدیل کنیم.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1466864
ارسال نظر
نظرات