شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 09:46 منتشر شده در مورخ: 1397/12/22 شناسه خبر: 1467240
بررسی ابعاد امنیتی رزمایش مشترک قطر و عربستان در گفت و گوی کارشناس مسائل منطقه با دانا؛
آمریکا از قطر خواست تا در رزمایش عربستان شرکت کند/ قطر نمی توانست به درخواست آمریکا، نه بگوید/ روابط ایران با قطر به سطح همکاری امنیتی نمی رسد
سیدمهدی نورانی با اشاره به مشارکت قطر در رزمایش عربستان گفت: آمریکا از قطر خواسته است تا در این رزمایش مشارکت کند، بر همین اساس قطری ها نمی توانستند به آمریکایی ها نه بگویند و در حقیقت این موضوع به آمریکایی ها مربوط می شود و به عربستان هیچ ارتباطی ندارد.

سیدمهدی نورانی، کارشناس مسائل منطقه در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا به چرایی حضور و مشارکت قطر در رزمایش رژیم سعودی اظهار داشت: مسئله مهمی که در این رزمایش وجود دارد این است که با توجه به استقرار یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی آمریکا در قطر و اینکه آمریکایی ها نیز در رزمایش عربستان شرکت کرده و از پایگاه های قطر استفاده می کنند، بر همین اساس قطر نیز مجبور بود در این رزمایش مشارکت کند.

 

وی تصریح کرد: حضور و مشارکت قطری ها در این رزمایش هیچ ربطی به این مسئله ندارد که روابط قطر و عربستان خوب شده باشد.

 

این کارشناس در پاسخ به این سوال که "آیا قطری ها از محاصره ای که شده اند خسته و تن به مشارکت در این رزمایش داده اند؟" گفت: آمریکا از قطر خواسته است تا در این رزمایش مشارکت کند، بر همین اساس  قطری ها نمی توانستند به آمریکایی ها نه بگویند و در حقیقت این موضوع به آمریکایی ها مربوط می شود و به عربستان هیچ ارتباطی ندارد.

 

نورانی افزود: پایگاه های نظامی آمریکا در قطر جزء پایگاه های اصلی آمریکا در منطقه هستند و از آن پایگاه ها نیز در رزمایش عربستان استفاده کردند.

 

وی در تشریح حضور قطری ها در این رزمایش بیان داشت: می توان گفت که اگر قطر در رزمایش عربستان مشارکت نمی کرد، برایش گران تمام می شد.

 

این کارشناس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "وزرات خارجه ایران چه اقداماتی جهت تقویت روابط با قطر انجام داده است؟" گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با قطر در طول چند سال گذشته هیچ وقت قطع نشده است و روابط خوبی با این کشور داشته و دارد و مشکلی هم تا کنون نداشت.

 

سیدمهدی نورانی در تشریح موضع ایران درباره اختلاف میان قطر و عربستان عنوان داشت: حمایت ایران از قطر یک مقدار بیشتر از گذشته شده است و باز کردن خطوط هوایی ایران برای قطری ها یکی از بزرگ ترین کمک هایی بود که ایران به قطر کرد.

 

وی ادامه داد: قطری ها لیبرال هستند و زیاد هم به مسائل دین مقید نیستند و از سوی دیگر با توجه به اینکه یک کشور ثروتمند و قطب رسانه ای جهان اسلام است، می خواهد در منطقه تاثیر گذار باشد.

 

کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که "آیا وزارت خارجه در ایجاد روابط دیپلماتیک با قطر خوب عمل کرده است؟" گفت: قطر در رابطه با ایران یک سقفی برای خودش در نظر گرفته است و از آن سقف هم تجاوز نمی کند و بر همین اساس روابط ایران با قطر به سطح همکاری امنیتی نمی رسد و در همان حد همکاری های اقتصادی باقی خواهد ماند و به همکاری های فرهنگی، رسانه ای و امنیتی هم نخواهد رسید.

 

نورانی در تشریح اهمیت قطر از نظر استراتژیک برای ایران، اذعان کرد: رابطه ایران و قطر یک رابطه دو طرفه اقتصادی است که قطری ها برای حفظ آن سعی می کنند با ایران وارد تنش نشوند.

 

وی اشاره کرد: القاعده رسماً در خاک قطر دفتر دارد و طبیعتاً جمهوری اسلامی ایران با این مسئله مشکل دارد همچنین زمانی که «خالد مشعل» رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش حماس به سوریه رفت، برایش دفتر نگرفتند و با ذلت در هتل نگهش داشتند، اما شاهد بودیم که برای القاعده دفتر رسمی گرفتند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1467240
ارسال نظر
نظرات