شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 16:20 منتشر شده در مورخ: 1398/01/07 شناسه خبر: 1469462
کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با دانا؛
مهم ترین اتفاق در سال گذشته، دگرگونی در معادلات منطقه ای به ویژه در سوریه است/ بدترین اتفاق 97 برای دشمن انزوای عربستان بود
مصیب نعیمی به برخی از رخدادهای بین الملل در سال 97 اشاره کرد و گفت: حوادث و رویدادهای سال گذشته بسیار زیاد بود اما مهم ترین آن دگرگونی در معادلات منطقه ای به ویژه در سوریه است.

مصیب نعیمی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو باشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اتفاقات مهم منطقه اظهار داشت: حوادث و رویدادهای سال گذشته بسیار زیاد بود اما مهم ترین آن دگرگونی در معادلات منطقه ای به ویژه در سوریه است.

 

وی افزود: یک فرمولی برای تغییر حاکمیت سوریه و تغییر معادلات در منطقه و سوریه آغاز شده بود اما امروز شاهد هستیم که شرایط کاملاً برعکس روند گذشته شده است.

 

این کارشناس اظهار داشت: در 7 سال گذشته بحران های منطقه ای فزاینده ای را شاهد بوده ایم، از غرب آسیا و سوریه تا شمال آفریقا یک نمودار بارز بود که می خواستند بدون هیچگونه تغییر اساسی، تغییر حکومت ایجاد کنند و این روند را ادامه دهند اما این نمودار معکوس حرکت کرد.

 

وی در ادامه بیان داشت: امروز سوریه به سمت پایداری می رود و قطعاً  در سیاست های بین المللی تاثیر گرفته از غرب، تغییر بسزایی داشته است.

 

نعیمی اذعان داشت: این بازیگران که خود را طراح و عامل تغییر نقشه منطقه می دانستند مدام تغییر می کنند و دیدیم که پیاپی در عراق، یمن، لبنان و فلسطین می خواستند شرایط و اوضاع را به سمت و سوی خود ببرند اما نتوانستند و شرایط متفاوت شد.

 

 نعیمی خاطرنشان کرد: رکودی که در تعاملات بین المللی رخ داده است و سردرگمی اکثر کشورهای غربی از بدترین اتفاقات سال 97 بود که آن هم به روندی که در منطقه حاکم است بر می گردد .

 

وی در ادامه افزود: تغییر سمت و سوی برخی کشورهای تاثیرگذار مانند ترکیه که قبل از این در محور غرب قرار داشت و سپس به شرق برگشت، از اتفاقات مهم بود؛ از نظر ما چیز بدتری نداشتیم وضعیت به همان حالت سال های قبل ادامه پیدا کرد و میزان زیان دیدن در صحنه های میدانی سوریه با لجاجت و تک روی برخی کشورها باز ادامه پیدا کرد.

 

نعیمی در پایان گفت: امروز بدترین اتفاقی که برای آن ها افتاده، منزوی شدن عربستان است که تا 2 سال گذشته ادعای یکه تاز بودن در منطقه را داشت و مدعی بود که همه، حتی آمریکا را خریده است اما الان نه تنها آن موقعیت و جایگاه را ندارد بلکه مسیر معکوسی را حتی نسبت به هم پیمانانش طی می کند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

http://dana.ir/1469462
ارسال نظر
نظرات