شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:40 منتشر شده در مورخ: 1398/01/11 شناسه خبر: 1471962
نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس مطرح کرد:
سوق نقدینگی به سمت تولید، راهی برای رونق/ سیستم بانکی یکی از عوامل ضربه زننده به تولید
نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: مهار نقدینگی یا حداقل سوق دادن نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید یکی از راه های رونق تولید است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص شعار سال ضمن بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی با دور اندیشی نسبت به سیستم های برنامه ریزی و هدایت گری، چراغ راهی را برای همه قوا روشن می کنند، گفت: بالغ بر ۱۲ سال از این نام گذاری ها در حوزه های اقتصادی بوده است که امسال نیز با توجه به شرایط حاکم بر کشور و کاهش قدرت خرید مردم، کاهش سطح معیشت و رفاه مردم، افزایش حجم نقدینگی و هم چنین افزایش تورم این نام گذاری انجام شده است.

نگاه به تولید در جهت بالا بردن رفاه اجتماعی

حسینی افزود: برای برون رفت از این مشکلات و کاهش ضریب جینی و بالا بردن سطح رفاه اجتماعی، نگاه باید به سمت تولید باشد؛ تولیدی که در اثر رکود تورمی دچار مشکلات عدیده ای در حوزه های مختلف شده و از طرفی حوزه اقتصاد و اشتغال جوانان را زیر سوال برده و به عنوان یکی از چالش های اصلی کشور مد نظر قرار گرفته بود.

وی عنوان کرد: می طلبد که همگان با ایجاد زیر ساخت های لازم در سال ۹۸ شرایطی را فراهم کنند تا برای کمک به تولید کنندگان به خصوص در سطح خرد و متوسط گام موثری برای رفع مشکلات برداشته شود. البته با توجه به فضای اقتصادی کشور ایجاد رونق تولید در صنایع مادر و بزرگ با توجه به تحریم ها بسیار سخت است لذا به منظور برون رفت از مشکلات اقتصادی موجود، رونق و حمایت از تولید در سطح بنگاه های خرد و کوچک و متوسط می تواند کمک کننده باشد.

سوق نقدینگی به سمت تولید، راهی برای رونق

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان ضمن بیان اینکه باید در زمینه تولید اصلاحات ساختاری به وجود بیاوریم تصریح کرد: به برخی از اصلاحات در قوانین بالادستی نیاز داریم و بعضی هم نیاز به اصلاح قوانین موجود هست تا فضای تولید و کسب و کار در کشور رونق پیدا کند. همچنین مهار نقدینگی یا حداقل سوق دادن نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید یکی از راه های رونق تولید است.

سیستم بانکی یکی از عوامل ضربه زننده به تولید

 وی اصلاح سیستم بانکداری را یکی دیگر از اقدامات در راستای تولید عنوان کرد و افزود:  سیستم بانکی لطمه های زیادی را هم به حوزه پولی و مالی و هم به حوزه تولید وارد کرده است که اگر امروز نگاه کنید یکی از دغدغه های تولید کنندگان میزان بدهی بانکی است و مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده لذا امیدواریم که با تحقق شعار سال ۹۸ و ایجاد ساختار های لازم، فضای کسب و کار را در کشور بالا ببریم و همچنین با تولید بیشتر رفاه و معیشت مردم هم افزایش پیدا کند.

حسینی در مورد قوانین بخش تولید بیان کرد: مجلس قانون رفع موانع تولید را در سال ۹۴ تدوین، تصویب و ابلاغ کرده که خیلی از ظرفیت های آن قانون هنوز اجرایی نشده است. همچنین در گام بعدی اولین کاری را که مجلس باید انجام دهد اصلاح ساختار سیستم نظام بانکی کشور است که اگر این نظام بانکی موجود بخواهد به کمک تولید بیاید از فضای مناسبی برخوردار نیست و این مشکل هم در حوزه بانکی و هم در حوزه تسهیلات و نرخ تسهیلات موجود است لذا باید سیستم نظام بانکی به سرعت اصلاح شود تا بتوان در حوزه تولید اقدام موثری انجام داد.

اقدامات سه ماهه اول سال ۹۸ دولت و مجلس برای رونق تولید

وی خاطر نشان کرد: توجه به تراز ارزی و تامین نیاز های مواد اولیه تولید در کشور و همچنین اصلاح شیوه های انتقال پول در بخش صادرات از کارهای اولیه ای است که باید طی سه ماه ابتدای سال توسط دولت و مجلس انجام شود تا رونق تولید را در جامعه مشاهده کنیم و آثار و تبعاتش نیز نصیب مردم شود.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1471962
ارسال نظر
نظرات