شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 10:20 منتشر شده در مورخ: 1398/01/12 شناسه خبر: 1472233
سرپرست اداره بهزیستی شهرستان بندرعباس:
شیوع بیماری اوتیسم در پسران بیش از دختران است/ درمان قطعی برای مبتلایان به اختلالات رشدی وجود ندارد
سرپرست اداره بهزیستی شهرستان بندرعباس با بیان اینکه شیوع بیماری اوتیسم در پسران بیش از دختران است، گفت: هیچ روش قطعی برای درمان مبتلایان به اوتیسم یافت نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازهرمز؛ هادی مرادی، سرپرست اداره بهزیستی شهرستان بندرعباس در گفتگو با خبرنگارما با اشاره به فرارسیدن سیزدهم فروردین مصادف با روزجهانی آگاه سازی اوتیسم اظهار کرد:اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی از روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص  می شود.

وی افزود: از آنجایی که علایم این اختلال تا پیش از 3سه سالگی بروز می کند لذا به افرادی که این اختلال را دارند اصطلاحا اوتیستیک یا درخودمانده گفته می شود.

سرپرست اداره بهزیستی بتدرعباس باتاکید بر اینکه این اختلال در پسران شایعتر از دختران است، بیان کرد: اوتیسم علیرغم اینکه بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارتهای ارتباطی تاثیرگذار است بر فعالیت های جسمانی نیز تاثیر می گذارد.

 مرادی تصریح کرد:کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی  مشکل دارند چرا که این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را با مشکل روبرو می کند.

 وی با اشاره به مشاهده رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری در بیماران مبتلا به اوتیسم گفت: در این افراد حرکات تکراری چون دست زدن و پریدن به کرات و پاسخ های غیرمعمول به افراد، دلبستگی به اشیا و مقاومت در مقابل تغییر ونیز ممکن است در حواس پنجگانه هم حساسیت های غیرمعمول مشاهده شود.

سرپرست اداره بهزیستی بتدرعباس باتاکید بر اینکه هیچ روش قطعی برای درمان مبتلایان به اوتیسم یافت نشده است، اظهار کرد: توانبحشی کارآمدترین روش درمانی برای بیماران اوتیسمی است همچنین ویزیت کودکان توسط متخصص مغز و اعصاب و حضور در جلسات فشرده خدمات  گفتاردرمانی و کاردرمانی از راه های موثر است.

مرادی بیان کرد: از آنجایی که موسیقی درمانی، نقاشی و قصه گویی یکی از روش های موثر ارتباط با کودکان اوتیسمی است لذا  همه  این خدمات در مراکز توانیخشی اختلالات طیف اوتیسم که تحت نظارت سازمان بهزیستی فعالیت می کنند انجام می شود.

وی با اشاره به اجرای برنامه ملی غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اوتیسم در مرکز روزانه آموزش توانبخشی آوای امید تصریح کرد: این برنامه ضمن اطلاع رسانی، آگاه سازی و شناسایی اولیه براساس اجرای آزمون هیوا کودکان را جهت تشخیص قطعی به متخصص ارجاع می دهد.

سرپرست اداره بهزیستی بتدرعباس بااشاره به شعار امسال مبنی بر توانمندسازی زنان و کودکان دارای اختلال اوتیسم گفت: اشتغال جامعه هدف یکی از اولویت های مهم این سازمان در راستای توانمتدسازی مددجویان و خدمت گیرندگان در کانون توجه قرار دارد.

مرادی بیان کرد:  تسهیلات اشتغال در قالب وام های خوداشتغالی، مشاغل روستایی، مشاغل خانگی، بیمه اختیاری مددجویانبه مدت 5 سال،  اعطای بسته تشویقی بیمه کارفرمایی به صاحبان کار مددجویان از برنامه های سازمان بهزیستی است.

وی بااشاره به پرداخت 3میلیون و300هزار ریالحق جبران عدم کارایی معلولان به کارفرمایان خاطرنشان کرد: معرفی مددجویان متقاضی کار و فرزندان آنها به مراکز خصوصی جهت اشتغال و معرفی به صنایع دستی و فنی و حرفه ای برای کسب مهارت از دیگر برنامه های این سازمان است.

 

انتهای پیام/

 

 

 

http://dana.ir/1472233
ارسال نظر
نظرات