شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 21:05 منتشر شده در مورخ: 1398/01/22 شناسه خبر: 1475528
وزیر اطلاع رسانی پاکستان خواستار عذرخواهی رسمی دولت انگلیس درخصوص قتل عام بیش از هزار نفر در شبه قاره در زمان استعمار بریتانیا، شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ایرنا؛ 'فواد حسین چودری' از انگلیس خواست تا در قبال ماجرای قتل عام هزاران نفر در منطقه 'جَلیان والا' از مردم پاکستان، هند و بنگلادش عذرخواهی کند.

وی اظهار داشت: ماجرای قتل عامی که صد سال پیش در سرزمین های تحت استعمار بریتانیا به وقوع پیوست، مانند زخمی بر چهره انگلیس باقی مانده است.

این وزیر پاکستانی همچنین از انگلستان خواست تا الماس کوه نور را که در دوران استعمار بریتانیا در شبه قاره بدست آورده بود، را بازگرداند.

وی گفت: کوه نور باید از انگلیس بازگرانده شده و به جایی که به آن تعلق دارد یعنی موزه لاهور تحویل داده شود.

فرمانده وقت نیروهای استعماری بریتانیا در 23 فروردین 1298 (13 آوریل 1919 میلادی) در واکنش به تجمع هزاران نفر از مردم شامل زنان و کودکان در منطقه 'جلیان والا' شهر امرتسر (که اکنون در خاک هند واقع است) دستور به شلیک مستقیم به سمت معترضان داد و در این حادثه بیش از هزار نفر کشته شدند.

ترزا می نخست وزیر انگلیس روز گذشته طی سخنرانی در پارلمان این کشور ماجرای قتل عام در شبه قاره توسط نیروهای بریتانیا را تاسف برانگیز دانست اما حاضر نشد نسبت به آن به طور رسمی عذرخواهی کند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1475528
ارسال نظر
نظرات