شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:09 منتشر شده در مورخ: 1398/01/28 شناسه خبر: 1476946
سالی که نکوست از بهارش پیداست؛
آخرین وضعیت ذخایر سدها در سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آبگیری سدها طی بارش های اخیر، از رشد 433 درصدی بارندگی های استان نسبت به سال آبی گذشته خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اتابک جعفری در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، گفت: آخرین گزارش مخابره شده از وضعیت آبگیری سدهای استان پس از بارندگی های روزهای اخیر؛ در سد مخزنی ماشکید علیا مهرستان با حجم کلی مخزن 67 میلیون مترمکعب تا ساعت 23 شب 26 فروردین، حجم کل سیلاب ورودی به مخزن 1.76 میلیون متر مکعب بوده و حجم فعلی مخزن 12.73 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: وضعیت سد زیردان تا ساعت 6 صبح 27 فروردین؛ میزان ورودی 36/67 mcm و حجم فعلی سد 111/46 mcm است.

وی ادامه داد: وضعیت سد پیشین تا ساعت 6:30 صبح روز قبل؛ ورودی 12/44 mcm و حجم فعلی سد 141/80 mcm است.

جعفری تصریح کرد: وضعیت آبگیری سد شی کلک نیز تا ساعت 13 روز 26 فروردین؛ میزان ورودی 1/155 mcm و حجم فعلی سد 10/1 mcm است.

وی با اشاره به کسری 11 میلیون متر مکعبی مخزن سد خیرآباد نیکشهر اضافه کرد: حجم آب موجود در این سد قبل از سیلاب 8/64 و حجم بعد سیلاب 16 میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با اشاره به آمادگی کامل این شرکت برای کنترل سیلاب های احتمالی در استان گفت: با توجه به بارندگی های صورت گرفته، تمهیدات لازم برای کنترل سیلاب در استان اندیشیده شده و شرایط سدها و تاسیسات تحت کنترل است.

وی افزود: سیلاب پیش بینی شده در منطقه سیستان واصل نشده، اما تمهیدات لازم مطابق اخطاریه های وزارت نیرو صورت گرفته است.

به گفته جعفری در دو روز اخیر 60 میلیون متر مکعب آب در هفت سد مخزنی استان ذخیره سازی شده و در حال حاضر 54 درصد از حجم مخازن سدهای استان پر شده.

وی با بیان اینکه میزان آب ورودی سبب افزایش 39 درصدی حجم موجود در سدهای استان نسبت به سال آبی گذشته شده، ادامه داد: میزان متوسط بارندگی از ابتدای سال آبی نسبت به سال قبل 433 و نسبت به متوسط بلندمدت 6.5 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه حوزه شهرستان نیک شهر با 83 میلی متر بارش، بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده تصریح کرد: با توجه به ورودی سدها و بارش های اخیر تاکنون نیازی به رهاسازی آب از سدها نبوده است.

وی همچنین از تشکیل جلسات متعدد مدیریت بحران، شناسایی، ترمیم و تحکیم حداقل 30 نقطه آسیب پذیر در سطح استان و آماده‌سازی برای مواجهه با سیلاب، صدور اخطاریه به فرمانداران، شهرداری ها، دهیاری ها و صداوسیما خبر داد و گفت: تمامی پرسنل این شرکت در ادارات سطح استان در حالت آماده باش قرار گرفته اند و اعزام ماشین آلات با محوریت ستاد بحران به اقصی نقاط استان و استقرار در نقاط آسیب پذیر از تمهیدات این شرکت برای کنترل سیلاب است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1476946
ارسال نظر
نظرات