شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 15:15 منتشر شده در مورخ: 1398/01/28 شناسه خبر: 1477247
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد؛
هزینه زیاد حذف صفر از پول ملی
80 هزار میلیارد ارز در سال گذشته در اختیار تعداد محدودی از واردکنندگان قرار گرفت که این رقم می توانست به مردم اختصاص یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز، با اشاره به شرایط اقتصادی بازار اظهار کرد: اثر قیمتی کالاها در بازار، از نرخ ارز آزاد متاثر است نه ارز ۴۲۰۰ تومانی در نتیجه همه کالاها را مردم به قیمت گران تر خریداری می کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص افزایش تدریجی نرخ ارز نیمایی برای واردات کالاهای اساسی بیان داشت: در سال گذشته در زمانی کمتر از ۹ ماه حدود ۱۴ میلیارد تومان، برای حداقل ارز ۴۲۰۰ برای واردات برخی کالاها اختصاص داشت، اما اگر متوسط نرخ  ارز در سال گذشته را حدود ۱۰ هزار و پونصد تومان در نظر بگیریم، رقمی حدود ۶ هزارتومان برای هر یک دلار مابه التفاوت آن می شود و  به رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

حریری افزود: سیاست غلط تخصیص ارز ارزان به عده ای برای واردات کالا تنها سبب رانت بیشتر و شکست سیاست های دولت می شود و این موضوع در زمان های مختلف ۴۰ سال گذشته به خوبی مشهود است.

وی عنوان کرد: تخصیص ارز ارزان قیمت به واردکنندگان کالا در مرحله واردات کار اشتباهی است و اگر می خواهیم سودی را به مصرف کننده اختصاص دهیم باید به حلقه های آخر دریافت کننده ارز توجه بیشتری شود در غیر این صورت باید عموم مردم کالا ها را با قیمت گران تر تهیه کنند.

حذف ریال راه گشا نیست

عضو اتاق بازرگانی ایران تبدیل پول ملی از ریال به تومان را بی اثر در اقتصاد دانست و گفت: حذف یک صفر از پول ملی کشور بیشتر جنبه حسابداری دارد و عملا اصطلاح ریال در بازار چند سال کاربردی ندارد و هزینه ای که برای حذف صفر در حسابداری می شود زیاد است و صرفه اقتصادی چندانی ندارد.

حریری در پایان تاکید کرد: دولت بهتر است راه حلی برای کنترل تورم ارایه دهد تا رشد اقتصادی بیشتر شود، حذف صفر می تواند یکی از برنامه های بلند مدت در کنترل تورم باشد و نیاز به کارشناسی دقیق دارد اما با توجه به کاهش ارزش مستمر ریال در این ۴۰ سال، حذف یک صفر نمی تواند تحولی را در اقتصاد ایجاد کند اما در قالب یک بسته پیشنهادی ما را به یکسری اهداف مشخص می رساند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1477247
ارسال نظر
نظرات