شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 10:01 منتشر شده در مورخ: 1398/01/29 شناسه خبر: 1477385
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی:
42 درصد از حجم سدهای مخزنی خراسان‌جنوبی آبگیری شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: 42 درصد از حجم 7 سد مخزنی استان پس از بارندگی‌های اخیر آبگیری شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین امامی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در پی بارش‌های روزهای اخیر در سطح استان، بیش از 10 میلیون متر مکعب رواناب وارد سدهای مخزنی شد که بیشترین حجم ورودی متعلق به سد نهرین طبس با 2 میلیون و 300 هزار متر مکعب است.

 
 
وی به حجم بالای بارندگی در شهرستان طبس و آبگیری مناسب دو سد کریت و دره بید این شهرستان اشاره کرد و افزود:  این بارندگی‌ها باعث شد سد نهرین و دره بید به مرحله سرریز برسند و با کنترل و مدیریت سیلاب  و تخلیه به موقعی که در سد نهرین انجام شد ،از پیک سیلاب و بروز خسارت در شهر طبس جلوگیری به عمل آمد.
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی  با اشاره به آبگیری 42 درصد از حجم  7 سد مخزنی استان، بیان کرد: پس از بارندگی‌های اخیر و ورود ببیش از 10 میلیون مترمکعب آب به سدهای استان ،در حال حاضر از مجموع 58 میلیون مترمکعب ظرفیت سدهای درحال بهره برداری استان  25 میلیون مترمکعب آب در این سدها ذخیره سازی شده است.
 
 
امامی با بیان اینکه در پروژه‌های تغذیه مصنوعی استان نیز بیش از 5 میلیون متر مکعب سیلاب وارد شده ،گفت: در سد در حال احداث سیاهو سربیشه نیز 3 میلیون متر مکعب آب مهار و بخشی از این آب به مرور در جهت تغذیه سفره‌های پایین دست رها سازی شد.
 
 
وی خاطرنشان کرد: با این اقدام از ورود سیلاب شدیدی که رخ داده بود به سمت منطقه درح جلوگیری به عمل آمد.  
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در ادامه با اشاره به پایداری و ایمنی سدهای استان اظهار کرد : سدهای مخزنی استان از لحاظ وضعیت ایمنی و پایداری در شرایط مناسبی هستند و بازرسی‌های میدانی و پایش مستمر سدها به صورت روزانه انجام می‌شود.
 
 
امامی بیان کرد: با توجه به اعلام آماده باش توسط مدیریت بحران استان به جهت بارش‌های فروردین ماه، تمهیدات لازم از قبیل لایروبی، احداث دیواره حفاظتی و هدایت سیل به منظور مدیریت و کنترل سیلاب‌ها انجام شد و خوشبختانه با کمترین خسارت، کنترل سیلاب‌ها صورت پذیرفت.
 
 
وی با بیان اینکه بیشترین مشکلاتی که ایجاد شد در نقاطی بود که به حریم و بستر رودخانه‌ها تجاوز شده بود وسیلاب مشکلاتی را برای این افراد بوجود آورد، گفت: با اشاره به جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها امیدواریم با بهره‌گیری از این تجربه ، رعایت حد و حدودهای قانونی رودخانه‌ها در بحث توسعه شهری ، وقوع رواناب‌ها و دفع آب‌های سطحی در برنامه ریزی و آماده سازی مناطق مختلف شهری و روستایی مد نظر قرارگیرد تا دغدغه‌ای در هنگام سیلاب نداشته باشیم.
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در ادامه به وضعیت بارندگی‌های استان اشاره کرد و افزود: براساس ایستگاه‌های سنجش، متوسط میزان بارش در فروردین ماه سال جاری تاکنون 60 میلیمتر است که نسبت به سال گذشته و دوره دراز مدت مشابه حدود 20 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
 
امامی اظهار کرد: در همین مدت از نظر میزان بارندگی در شهرستان‌های استان خراسان جنوبی ، شهرستان فردوس با 76.9 میلیمتر ، اسدیه  با 63.3 میلیمتر بارش و قاین با 63.1 میلیمتر بیشترین و شهرستان‌های نهبندان با 30.7  و  بیرجند با 22.2 میلیمتر کمترین بارش را ثبت کردند.
 
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی گفت: در پی بارندگی‌های 72 ساعت گذشته درجه پیک سیلاب در رودخانه بندان شهرستان نهبندان به  500 متر مکعب در ثانیه ، رودخانه رزه شهرستان درمیان به 100 متر مکعب در ثانیه و رودخانه خرو شهرستان طبس به 40 متر مکعب در ثانیه رسید.
 
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1477385
ارسال نظر
نظرات