شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:25 منتشر شده در مورخ: 1398/01/29 شناسه خبر: 1477577
مدیریت آکواریومی یا جهادی در بحران؛
مدیر جهادی در خط مقدم صحنه عملیات/ تصمیم گیری های مدیر لیبرال در اتاق های شیشه ای و با اطلاعات کانالیزه شده است
دکترای علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: در مدیریت بحران مدیران جهادی در خط مقدم و در صحنه عملیات حضور دارند در حالیکه مدیران لیبرال در اتاقهای شیشه ای و با اطلاعات کانالیزه شده شرایط بحرانی را مدیریت می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ در سال جدید باران های تند آبهای خروشان را ارمغان آوردند که نتیجه ای جز سیل برای بسیاری از شهرهای کشور نداشت. باران هایی که همچنان بر زمین  می کوبند و سیل را بیش از پیش در برخی از نقاط به هیاهو می اندازند.

این موضوع سبب شد تا این روزها و در این کارزار «مدیریت موفق» بیشتر به چشم آید.مدیریت لیبرال  یا جهادی؟  تفاوت این دو مدیریت و نتایج آن را این روزها به خوبی می توان از کلام مردم و کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی مشاهده کرد.

محمود بابایی دکتری علوم سیاسی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در تفاوت دو مدیریت لیبرال و جهادی برای حل مسائل و مشکلات در گفتگو با خبرنگار ما گفت: نقطه اختلاف بین مدیریت جهادی و مدیریت لیبرال در تعریف از مدیریت نیست بلکه در تعریف اجزاء مدیریت است والا کسی نیست که مثلا بگوید در مدیریت جهادی اعتقادی به برنامه ریزی وجود ندارد یا مثلا به رهبری، کنترل یا سازماندهی اعتقادی نیست بلکه موضوع در سطحی عمیق تر یعنی در لایه فرانظریه است؛ در اینجاست که هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی جهان بینی ای خاصی را برای شما ترسیم می کند و شما را برای شناخت هدف و رسیدن به آن هدایت می کند.

مدیریت جهادی علاوه بر اتکا به منابع مادی به معنویت نیز اعتقاد دارد

وی ادامه داد: در مدیریت جهادی در سطح هستی شناسی به مسائل ماوراء الطبیعی نیز توجه می شود و عوامل تاثیرگذار تنها عوامل مادی تعریف نمی شود همچنین علاوه بر اتکال و اتکا به منابع مادی، منابع معنوی نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد و همه چیز تنها مادی تعریف نمی شود ضمن این که مدیریت جهادی یک نگاه کلان تر و جامع تر است این بدان معناست که این نوع مدیریت،  عناصر و اجزاء مدیریت را نفی نمی کند و یا کنار نمی گذارد بلکه به طور خاص در مرحله شناخت عوامل و مدیریت عوامل به ابعاد بیشتری نیز توجه دارد و آنها را نیز مورد توجه قرار می دهد.

بابایی با بیان این که در مدیریت جهادی، مدیر خود در صحنه عملیات است و خودش را در خط مقدم قرار می دهد، توضیح داد: در این نوع مدیریت، مدیر با حضور فیزیکی خود به طور دقیق و از نزدیک با مسائل درگیر می شود و امکان کانالیزه شدن اطلاعات شناختی اش به حداقل می رسد و هم اینکه با حضور فیزیکی خود از طریق مسائل فرامادی بر نیروی انسانی خود اثر مثبت می گذارد.

مدیریت لیبرال معتقد است که همه انسانها در یک سطح نیستند/ مدیران لیبرال خود را برتر از جامعه می دانند
این دکتر علوم سیاسی بیان داشت: مدیریت لیبرال بر این پیش فرض استوار است که همه انسانها در یک سطح نیستند و یک طبقه که قاعدتا طبقه مدیران هستند از طبقه دیگر که اقشار مختلف جامعه اند یک پله بالاتر هستند، این مجزا بودن طبقات به دلیل برتری داشتن طبیعی، ذاتی و به عبارتی ژنتیکی و هم به دلیل تمول و بهره بردن از منابع مادی بیشتر است.

بابایی با تاکید بر این که مدیران لیبرال خود را برتر از جامعه می دانند و معتقدند که باید از بقیه جامعه جدا باشند، ادامه داد: نگرش مدیریت لیبرال  این است که طبقه پایین تر توان مدیریت جامعه را ندارد چرا که از نظر فکری و اندیشه ای، مالی و مادی توانمند نیست.

وی افزود: در مدیریت لیبرالی شاهد هستیم که تصمیم ها در اتاقهای در بسته شیشه ای و با اطلاعات کانالیزه شده صورت می گیرد  و تصمیمات با واقعیات فاصله دارد، شاید بشود گفت صبغه های ایده آلیستی در آن پررنگ است، در اینجا آرمانگرایانه به معنی شعاری بودن و تطابق نداشتن با نیازهای اصلی جامعه هدف است.


عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان به موضوع تفاوت تعیین هدف در دو دیدگاه مدیریت لیبرال و جهادی اشاره کرد و توضیح داد: مدیر لیبرال خود را در محضر گروه و حزب و دسته سیاسی می بیند در حالیکه مدیر جهادی خود را در محضر ایدئولوژی خود می بیند که آن هم  برخاسته از هستی شناسی و معرفت شناسی این دو جریان است.

وی ادامه داد: مدیر لیبرال در قفس ماده محصور است و همه اهداف، منابع و امکانات را در این قفس می بیند در حالیکه مدیر جهادی خدا را ناظر بر خود می بیند.

حضورمدیر لیبرال نمایشی و فرمایشی است در حالیکه شکل حضور مدیر جهادی حضور موثر و بدون تکلف است

بابایی با تاکید بر این که نوع نگاه، شکل و شیوه حضور مدیر جهادی و لیبرال نیز در صحنه بحران متفاوت است، افزود:  شکل مدیر لیبرال نمایشی و فرمایشی است در حالیکه شکل حضور مدیر جهادی حضور موثر و بدون تکلف است، این را در زلزله کرمانشاه و نحوه حضور رهبری برای مدیریت مسأله به وضوح می توان دید و البته در زلزله بم نیز حضور سرزده مقام معظم رهبری در این زمینه مثال خوبی است.

این دکتری علوم سیاسی ادامه داد:  مدیریت جهادی نمی تواند تک بعدی باشد، به عنوان مثال باید در نظر داشت که در مدیریت و به طور خاص در مدیریت بحران باید تصمیمات حداقل به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم شوند به این معنی که در مدیریت یک سیل، خراب کردن یک پل در برنامه ریزی کلان شاید درست نباشد و به عنوان اتلاف منابع از آن یاد شود اما در مواقع ضروری و خرد و کوتاه مدت شاید به عنوان یک ضرورت تعریف شود.

دکترای علوم سیاسی اظهار داشت: با توجه به تغییرات در نظام ارزشی جامعه ما در هر دوره ای شاهد نظام مدیریتی متفاوتی بوده ایم به عنوان مثال با توجه به شرایط و موقعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در دهه اول انقلاب نظام مدیریتی جهادی در نظام مدیریتی جمهوری اسلامی ایران غلبه داشت بعد از جنگ و در دو دهه، در دوره سازندگی و دوره اصلاحات شاهد برتری نظام مدیریتی لیبرال بودیم؛ زمانیکه مدیران طبقه خاص و فراتر از مردم تعریف می شدند و یک نسل، که قاعدتا مردم عادی بودند می بایست زیر چرخ دنده های توسعه له شوند بعد از آن در دوره خدمت رسانی شاهد برتری یافتن مدیریت جهادی هستیم که این مسأله تحت تاثیر تغییر در نظام ارزشی جامعه ما و سرخوردگی از مدیریت لیبرالی بود.

بابایی با بیان این که در حال حاضر نیز به علت سوء استفاده ها از نظام مدیریت جهادی و ریاکاری ها و ظاهر سازی ها شاهد احیای مجدد مدیریت لیبرال هستیم و کشمکش بین این دو نوع سبک مدیریتی به وضوح دیده می شود، ابراز داشت:  نظام مدیریت جهادی بسیار کارآتر و موثرتر از نظام مدیریتی لیبرال است و این مسأله در برهه های مختلف به کرات اثبات شده است اما به نظر می آید قدرت تبلیغات جریان لیبرال در کنار برخی سوء استفاده ها از مدیریت جهادی با ظاهرسازی و ریاکاری موجب شده که تمایل به مدیریت لیبرال در جامعه بیشتر شود و نظام ارزشی جامع در سالهای ابتدایی دهه ۹۰ به این سمت کشیده شود.

انتهای پیام

 

http://dana.ir/1477577
ارسال نظر
نظرات