شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:12 منتشر شده در مورخ: 1398/02/02 شناسه خبر: 1478807
چهارآیین گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها با کاهش ۳۰۰ تومانی به ۱۲ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برومند چهار آیین، عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌های سطح شهر ۱۲ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

 
وی کاهش شدید تقاضا در برابر عرضه را دلیل اصلی روند نزولی قیمت مرغ در بازار دانست و افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ با تلورانس حداکثر ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی طی روز‌های آتی در بازار در نوسان باشد.
 
چهار آیین ادامه داد: طی روز‌های اخیر شرکت‌های باربری بدون نظارت وزارت راه و شهرسازی یکه تازی کردند، به طوریکه مبلغی مازاد پشت بارنامه دریافت کردند که این امر هزینه اضافی بر مرغداران تحمیل کرده است که در صورت استمرار این روند، وزارت راه و شهرسازی باید تبعات گرانی مرغ در ماه رمضان به سبب ازدیاد تقاضا برای خرید را بپذیرد.
 
این مقام مسئول قیمت مرغ در ماه رمضان را پیش بینی کرد و گفت: اگر موضوع اصلاح نرخ مصوب مرغ یا دریافت مبلغ اضافه پشت بارنامه رفع نشود، بدون تردید قیمت مرغ در روز‌های آینده به طور نامتعارفی افزایش می‌یابد و در غیر این صورت آرامش بازار ادامه خواهد داشت.
 
وی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی همچنان آشفته است، بیان کرد: باوجود اظهارات مسئولان مبنی بر آنکه نهاده‌های موجود در بنادر بیش از نیاز تولیدکنندگان است، اما حمل و نقل با مشکلاتی روبروست که در نهایت این امر افزایش قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد را به همراه داشته است.
 
چهار آیین نرخ هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد را ۵ هزار و ذرت یک هزار و ۷۵۰ تا یک هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: توزیع نهاده‌های دامی با نرخ مصوب به کشتارگاه‌ها صورت می‌گیرد، در حالیکه برای کنترل قیمت و جلوگیری از سودجویی دلالان باید در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد، چراکه کشتارگاه‌ها در ازای عرضه مرغ ارزان قیمت، نهاده با نرخ مصوب از دولت دریافت می‌کنند و سپس با نرخ آزاد در بازار به مرغداران عرضه می‌کنند که این امر اجحاف در حق تولیدکنندگان است.
 
عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی میزان جوجه ریزی فروردین در واحد‌های مرغداری را ۱۰۰ میلیون قطعه اعلام کرد، گفت: اگرچه بنابر آخرین آمار میزان جوجه ریزی نسبت به اسفند ۱۰ درصد کاهش یافته است، اما به سبب کاهش تقاضا در ماه‌های فروردین و اردیبهشت مشکلی در عرضه نخواهیم داشت.
 
وی در پایان با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، تصریح کرد: با وجود کاهش جوجه ریزی در فروردین، کمبودی در عرضه نداریم که بخواهیم بخشی از نیاز کشور را از طریق واردات تامین کنیم، ضمن آنکه واردات گوشت مرغ به سبب پتانسیل بالای تولید نوعی خیانت به مرغداران به شمار می‌رود.
منبع: باشگاه خبرنگاران
http://dana.ir/1478807
ارسال نظر
نظرات