شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 15:42 منتشر شده در مورخ: 1398/02/21 شناسه خبر: 1484915
گزارشی از بازار ساری در ماه مبارک رمضان؛
دور زدن نرخ‌ مصوب با شگردهای بازاری!/فروش زولبیا و بامیه 25 هزار تومانی در بازار مازندران
با وجود اعلام نرخ مصوب، اما با گذشت تنها چند روز از آغاز ماه مبارک رمضان، شاهد عرضه زولبیا با قیمت‌های متعدد در قنادی‌های مازندران هستیم؛ به نظر می‌رسد قنادی‌های استان با شگردهایی بازاری، این نرخ‌نامه را دور زده‌اند و این محصول را با قیمت‌هایی بالاتر از نرخ اعلامی از سوی سازمان صنعت و معدن، به مشتریان عرضه می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از بلاغ، طی این روزها که قیمت بالای خرما، دست خیلی‌ها را از خریدن این کالا کوتاه کرده است و رغبت مردم برای خرید زولبیا و بامیه برای پر کردن سفره افطاری را بیشتر کرده است.


هر چند حرف و حدیث‌های فراوانی برای نرخ هر ساله زولبیا و بامیه وجود دارد اما امسال، برخی اعتراضات و گلایه‌ها از نبود شکر، روغن و برخی مواد اولیه از سوی برخی قنادان، بر حواشی بازار این محصول، بیشتر از قبل دامن زد.

اما پس از جلسه کمیسیون نظارت مازندران و چانه‌زنی میان قنادان و اداره صنعت، قیمت مصوب امسال  اعلام شد که طبق آن، تمامی واحدهای صنفی البته بسته به ردیف درجه‌بندی محل کسبی خود، موظف به فروش زولبیا و بامیه با قیمت مشخص و یکسانی هستند.

سید ابراهیم حسینی رئیس اتحادیه قنادان مرکز مازندران در این‌باره اظهار کرد: برای کنترل قیمت و مقابله با گران‌فروشی، قیمت زولبیا و بامیه توسط اتحادیه قنادان درجه‌بندی شده و در اختیار  قنادان  قرار گرفته است که موظف به نصب آن در واحد کسبی هستند.

وی گفت: زولبیا وبامیه درجه دو کاملا بهداشتی در داخل جعبه هرکیلو 14 هزار تومان، زولبیا وبامیه درجه یک 18 هزار تومان و درجه ممتاز 22 هزار تومان اعلام شده است.

با وجود فراز و نشیب و تعیین نرخ فروش برای این محصول، اما با گذشت تنها چند روز از آغاز ماه مبارک رمضان، شاهد عرضه زولبیا و بامیه با قیمت‌های متعدد در قنادی‌های مازندران هستیم؛ به نحوی‌که طبق رصد و گزارش میدانی خبرنگار ما از بازار و همچنین گلایه‌های مردمی، قیمت فروش زولبیا و بامیه در برخی قنادی‌های مازندران به 25 هزار تومان هم می‌رسد؟!

البته مشخص نیست که چرا با وجود نرخ مصوب برای عرضه این محصول در بازار و اختلاف قیمت‌های فاحش موجود در بازار میان قنادی‌های ممتاز، یکم و درجه دو، چرا نرخ‌های دیگری به این بازار اضافه شده است و بازار چندین و چند نرخی برای این محصول به راه افتاده است؟!

حسن ژولیده رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مرکز مازندران نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: البته در پی شکایات مردمی از یک واحد معروف قنادی در ساری که اعلام شده بود زولبیا و بامیه را با قیمت 25 هزار تومان به فروش می‌رساند در جریان این موضوع قرار گرفتیم و بلافاصله با واحد متخلف برخورد و نکات لازم یادآوری شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در این خصوص که فروش زولبیا و بامیه با این قیمت تنها معطوف به یک قنادی نیست و در چند قنادی معروف ساری در حال انجام است؛ گفت: نرخ مصوب اعلام شده است و هیچ کسی حق فروش این کالا را بالاتر از این قیمت ندارد!

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت مرکز مازندران خاطرنشان کرد: قیمت زولبیا و بامیه ریز ممتاز در داخل جعبه کیلویی 20 هزار تومان، درجه یک 18 هزار تومان و درجه دو نیز 14 هزار تومان است.

با وجود اظهارات رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ساری به نظر می‌رسد قنادی‌های استان با شگردهایی بازاری، این نرخ‌نامه را دور زده‌اند و این محصول را با قیمت‌هایی بالاتر از نرخ اعلامی از سوی سازمان صنعت و معدن به مشتریان عرضه می‌کنند.

سیدابراهیم حسینی رئیس اتحادیه قنادان مرکز مازندران در این‌باره به خبرنگار ما گفت: قیمت زولبیا و بامیه درجه ممتاز داخل جعبه 22 هزار تومان اعلام شده است و من فروش این محصول را با قیمت 25 هزار تومان در برخی از قنادی‌های درجه ممتاز مرکز استان را رد نمی‌کنم.

وی توضیح داد: در نرخ مصوب، قیمت زولبیا و بامیه ریز ممتاز داخل جعبه، 22 هزار تومان اعلام شده است و همینگونه نیز در بازار در حال عرضه است؛ اما زولبیا و بامیه‌هایی که جعبه‌ای نیست و دیسی است و با طعم‌ و شکل‌های گوناگون در دیس‌ها چیده شده است و مشتری حق انتخاب دارد و بسته به ذائقه‌اش، از طعم یا نوع متفاوتی از این محصول، انتخاب و خریداری می‌کند، که این زولبیا و بامیه‌ها با قیمت 25 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

اگر از اختلاف دو هزار تومانی نرخ اعلامی زولبیا و بامیه ممتاز میان رئیس اتحادیه قنادان و رئیس اداره صنعت ساری بگذریم، داستان جعبه و دیس، برای خود داستان جالبی است که موجب آشفتگی بازار این محصول در شرایط اقتصادی موجود خواهد شد و با این اوضاع و احوال باید در کنار نرخ‌های اعلامی، شاهد قیمت‌های فراوانی در پشت پرده و در کف بازار باشیم که در نهایت، کنترل را برای نظارت بر بازار، سخت‌تر  خواهد کرد.

اینجا است که به قول معروف، هر کسی ساز خودش را می‌زند و شهر بدون کلانتر خواهد شد.

اگر بنا باشد هر صنفی در کنار نرخ اعلامی مصوب از سوی دستگاه‌ قانونی، برای خود بند و تبصره‌ای بیاورد که این نرخ مربوط به فلان است و این نرخ مربوط به مبدان، آن‌گاه است که باید شاهد بازاری آشفته و نرخ تو نرخ باشیم که مشخص نیست متولی این بازار کیست  و بلبشویی به راه خواهد افتاد که هر کسی کالایش را با نرخ دلخواه می‌فروشد و برایش توجیهی می‌آورد.

حسین اصغرزاده مدیر نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با تخلف دانستن این موضوع گفت: نرخ زولبیا و بامیه در نرخ‌نامه آمده است و توجیهات در خصوص جعبه‌ای و دیسی، پذیرفتنی است.

وی گفت: با متخلفان و گران‌فروشان برابر قانون برخورد خواهد شد.

در شرایط سخت اقتصادی حال حاضر کشور که در نهایت قدم به قدم و گام به گام، سفره خانوارهای ایرانی را کوچک و کوچک‌تر کرده است، این اقشار کم درآمد و آسیب پذیرند که سخت تحت فشار و رنجش قرار دارند، هر چند ترکش پیامدهای اقتصادی وضعیت موجود به سفره خانوارهای متوسط و حتی بالاتر نیز رسیده است.

به هر حال در کنار تمام مسئولان و اقشار جامعه، اصناف و بازاریان سهم به سزایی در تعدیل قیمت‌ها و دستگیری اجتماعی مردم دارند که با صرف انصاف و نیات خداپسندانه به جای سودجویی و گرفتن ماهی از این آب گل آلود، شرایط را برای مردم از اینی که هست، سخت‌تر نخواهند کرد و انتظاری جز این هم از آنان نیست.

انتهای پیام/
http://dana.ir/1484915
ارسال نظر
نظرات