شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 17:14 منتشر شده در مورخ: 1398/02/21 شناسه خبر: 1484944
آنچه در شورای اسلامی شهر بیرجند گذشت؛
تعیین تکلیف اراضی 450 هکتاری پادگان ارتش شاید وقتی دیگر/ نتیجه نهایی فعالیت چهارشنبه بازر قدیم برای کمیسیون تنظیم بازار بماند
شورای اسلامی شهر بیرجند امروز بیش از دو ساعت به طول انجامید و در این جلسه تعیین تکلیف اراضی 450 هکتاری پادگان ارتش به نتیجه نرسیده و به زمان دیگری با حضور مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی موکول شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از خاورستان،امروز شورای شهر بیرجند با حضور تمامی اعضا برگزار شد و علی ناصری فرماندار بیرجند مهمان امروز شورای شهر بود.

 
 
ابراهیم تقی‌زاده رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند امروز در این جلسه اظهار کرد: یکسری مواردی مورد نظر است که بهتر است امروز در مورد آن صحبت و تصمیم گیری شود.
 
تعیین تکلیف اراضی 450 هکتاری پادگان ارتش
وی افزود: در خصوص اراضی 450 هکتاری پادگان ارتش که واگذار شده باید برای استفاده مفید از آن و بحث فضای سبز برسی شود و با توجه به اینکه در سطح شهر بیرجند مکان برای تفریح کم است استفاده از این فضا برای ایجاد فضای سبز بهترین فرصت است.
 
 
رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند بیان کرد: در خصوص چهارشنبه بازار جدید و قدیم باید به جمع‌بندی برسیم که هر دو در چهارشنبه فعال باشد یا چهارشنبه بازار قدیم به روز بازار تبدیل شود یا اینکه دو روز متفاوت در هفته هر کدام از چهارشنبه بازارهای فعلی فعالیت داشته باشند.
 
زیبا سازی میادین ورودی شهر
تقی‌زاده به زیباسازی میادین و خیابان‌های سطح شهر اشاره کرد و گفت: در این خصوص نیز اقداماتی انجام شده و امسال قرار است که خیابان انقلاب و کارگران زیباسازی شود. همچنین در خصوص میادین ورودی شهر از سمت فرودگاه و بلوار آیت الله عبادی نیز برنامه‌‌ریزی‌هایی صورت گرفته که در این خصوص نیاز به همکاری داریم.
 
 
محمد علی طاهری عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: اراضی پادگان که 450 هکتار است اگر بخواهد طرحی آنجا اجرا و 70 هزار نفر ساکن شوند مشکلات زیادی خواهیم داشت و در خیابان‌های ارتش و طالقانی شاهد ترافیک سنگین خواهیم بود.
 
 
وی با بیان اینکه اگر تدبیری برای وضعیت فضای سبز در این مکان اندیشیده شود بهتر است، گفت: اینکه وزارت راه و شهرسازی برای مرتفع سازی در شهر اقدام کند به نفع آنها است اما مشکلات زیادی را شاهد خواهیم بود و نفع عمومی مردم بیرجند برای ایجاد فضای سبز در این مکان است.
 
 
حجت‌الاسلام مهدی عبدالرزاق عضو دیگر شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه با بیان اینکه  گاهی اوقات در برخی از خیابان‌های سطح شهر شاهد ایجاد کافه‌هایی در نزدیکی مکان‌های مذهبی هستیم که متاسفانه رفت و آمدهای خوبی در این مکان ها صورت نمی‌گیرد، اظهار کرد: آیا این کافه‌ها با مجوز ساخته شده است.
 
 
وی به افزایش حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر اشاره کرد و گفت: لازم است در خصوص این موضوع نیز چاره‌اندیشی شود. همچنین در سطح شهر شاهد افزایش سگ‌های زینتی هستیم که در این خصوص نیز باید بررسی و پیگیری های لازم به وجود آید.
 
مجاورت فرودگاه نظامی در کنار فرودگاه بین المللی، حرفشم نزنید!
رضا حسنی صفت یکی دیگر از اعضای شورای شهر بیرجند نیز در جلسه شورای شهر، گفت: سخن گفتن از ایجاد فرودگاه نظامی در کنار فرودگاه بین‌المللی درست نیست چه رسد به اجرای آن چراکه صدا و سوخت هواپیماهای شکاری برای مردم زیان‌بار است و دود حاصل از سوخت می‌تواند باعث ایجاد مسائل ژنتیکی شود.
 
 
حسنی صفت اظهار کرد: همچنین در مسیر جاده بیرجند- مشهد خط اصلی لوله گاز، آب، ایستگاه راه آهن، مخازن سوخت و فرودگاه نظامی همگی در مجاورت فرودگاه بین المللی استان است که این از نظر امنیتی درست نیست و بهتر است فرودگاه نظامی به مجاورت فرودگاه بین المللی منتقل نشود.
 
 
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز در این جلسه عنوان کرد: در سال جاری قرار است فرهنگ‌سرا به بهره‌برداری برسد و برای تجهیز آن نیاز به پول داریم.
 
 
وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 8 میلیارد تومان برای فرهنگسرا هزینه شده، افزود: برای ادامه کار نیاز به همکاری دستگاه های ذی‌ربط داریم.
 
 
شهردار بیرجند اظهار کرد: در خصوص زیبا سازی میدان آیت‌الله عبادی فراخوان دادیم و در این زمینه نیز نیاز به مساعدت داریم.
 
 
جاوید با اشاره به همکاری فرمانداری بیرجند برای به اتمام رساندن پارک جنگلی، گفت: در خیابان جمهوری در حال کار کردن هستیم و امیدواریم در سال جاری موضوع بند دره را به نتیجه برسانیم.
 
 
وی با اشاره به اینکه پیگیر بازگشایی خیابان ارتش هستیم، افزود: موضوع صنوف آلاینده، ورود کامیون‌ها به داخل شهر، مدیریت کانال‌های هدایت سیلاب و جلوگیری از ساخت و سازهای دولتی فاقد پروانه ساخت همه از جمله مسائلی است که در سال جاری در حال پیگیری بوده و نیاز به همکاری و هم‌اندیشی برای حصول نتیجه نهایی در جلسات هستیم.
 
 
 علی ناصری فرماندار بیرجند نیز در این جلسه ، گفت: مباحثی که در خصوص اراضی 450 هکتاری مطرح شده درست است و اینکه کاربری فضای سبز باید دراین اراضی وجود داشته باشد موضوعی است که قطعا پیش‌بینی شده است.
 
 
وی با اشاره به اینکه مطرح میشود اراضی پادگان نزدیک گسل است، گفت: از ابتدا جایی که شهر بیرجند بنا شده در نزدیکی گسل بوده و در مجموع کشور ایران در نجاورت خط گسل است و این موضوع مختص بیرجند نیست.
 
 
فرماندار بیرجند اظهار کرد: جایی که برای فضای سبز پیش‌بینی شده در مجاورت گسل است و مشکلی ندارد. مشکل اصلی برای فضای مسکونی پادگان است.
 
 
فعالیت چهارشنبه بازر جدید یا چهارشنبه بازار قدیم؟
ناصری با اشاره به موضوع چهارشنبه بازار جدید و قدیم، افزود: با توجه به مسائلی که در چهارشنبه بازار قدیم داشتیم چهارشنبه بازار جدید در مکان فعلی با همکاری شهرداری ساخته شد. با اینکه چهارشنبه بازار قدیم به روز بازار تبدیل شود موافق هستیم ضمن اینکه بهتر است این موضوع در کمیسیون تنظیم بازار استان بیشتر بررسی و به نتیجه نهایی برسیم.
 
 
وی به به‌سازی و زیباسازی میادین اشاره کرد و افزود:با زیبا سازی معابر و میادین ورودی شهر موافق بوده و برای اجرا کمک می‌کنیم.
 
 
فرماندار بیرجند در خصوص سگ‌های ولگرد، اظهار کرد: در خصوص سگ‌های ولگرد پناهگاهی درست شده و باید برای جمع‌آوری آنها تلاش و همکاری داشته باشیم.
 
سگ‌گردانی خلاف قانون است
ناصری در خصوص موضوع سگ‌گردانی، بیان کرد: این مسئله نیز یکی از مسائلی است که خلاف قانون بوده و با آن برخورد می‌شود ضمن اینکه این موضوع نیاز به کار فرهنگی و فرهنگ‌سازی برای عدم نگه‌داری سگ در خانه دارد.
 
 
وی با اشاره به مخازن سوخت در نزدیکی فرودگاه و پدافند غیر عامل، گفت: باید در زمان ساخت مخازن به این موضوع توجه بیشتری می‌شد و همچنین در خصوص استقرار فرودگاه نظامی در مجاورت فرودگاه بین المللی بیرجند اینها مباحث امنیتی است و  در سطح کلان تصمیم گرفته شده لذا ما نمی‌توانیم پیگیری کنیم که فرودگاه نظامی در مجاورت فرودگاه بیرجند مستقر نشود.
 
 
فرماندار بیرجند بیان کرد: در خصوص ساخت و سازها از شهرداری حمایت کرده و موافق ایجاد نظم در شهر هستیم. اما در برخی از مواقع که درخواست مردم  برای نمونه ساخت مدرسه است بهتر است برای صدور پروانه در اسرع وقت اقدام شود.
 
 
ناصری بیان کرد: در خصوص بحث رودخانه‌ها و مدیریت سیلاب‌ها باید بررسی‌هایی بیشتری صورت بگیرد.
 
 
وی با اشاره به بحث صنوف آلاینده، افزود: در این خصوص کارهای خوبی انجام شده و راه و شهرسازی نیز به قولی که به ما برای واگذاری اراضی داده باید سرعت بخشد.
 
انتقال صنوف آلاینده
فرماندار بیرجند ادامه داد: در خصوص آب و برق برای صاحبان قطعات صنوف آلاینده ما کمک می‌کنیم و لازم است صاحبان صنوف برای دریافت پروانه اقدام کنند و زودتر صنوف به مکان جدید منتقل شود.
 
 
وی با اشاره به واگذاری بند دره به شهرداری برای ایجاد تفرجگاه، گفت: در این خصوص از بند دره، بند امیرشاه و آبشار چهارده بازدید به عمل آمد و با توجه به زمینی که روبروی بند دره است و مربوط به منابع طبیعی است با تعامل با منابع طبیعی می‌توان از این فضا استفاده کرد.
 
 
ناصری با بیان اینکه در بیرجند زمین کم داریم، بیان کرد: در خصوص تفرجگاه‌ها باید سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران قبل تحت تاثیر قرار نگیرد و اگر سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی تفرجگاه صرفه اقتصادی دارد ما حمایت خواهیم کرد.
 
طرح جامع مدیریت سیلاب‌
فرماندار بیرجند بیان کرد: طرح جامع مدیریت سیلاب‌ را باید شهرداری به فرمانداری ارائه دهد و فرمانداری در این خصوص پیگیری های مربوطه را انجام داده اما به دلیل اینکه در برهه ای از زمان کار رها شد به نتیجه ای نرسیده است.
 
 
 
مرتضی یزدان شناس عضو شورای اسلامی شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: لازم است اجرای اراضی 450 هکتاری مجدد بازنگری شود و اگر این اراضی به شهرداری برای اجرای طرح جامع شهری واگذار شود بهتر است.
 
 
وی با بیان اینکه بحث صنوف آلاینده به کندی پیش می‌رود، گفت: معمولادر شهرهای دیگر مکان برای صنوف آلاینده آماده شده و در اختیار کسبه قرار می‌گیرد اما در اینجا کسبه پیش قدم شده اما تا کنون یک نفر نتوانسته پروانه بگیرد.
 
 
یزدان شناس با بیان اینکه نباید امکانات و داشته‌های خود را به خارج استان بدهیم، گفت: طرح فرزان از طرح‌های تکلیفی شهرداری بود که اجرا شد و راه و شهرسازی گفت شما کمک کنید که املاک تملک شود بعد از بازگشایی ما املاکی را در همان جا یا جایی دیگر به شهرداری خواهیم داد اما تاکنون اقدام خاصی صورت نگرفته که درخواست پیگیری داریم.
 
کم بودن بودجه شهر بیرجند
مهدی میری عضو شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان اینکه در بحث اقتصاد بودجه شهر با توجه به اینکه مرکز استان است گلایه داریم،گفت: نسبت به ترکیب جمعیتی بودجه مرکز استان پایین است و سهم شورا از اراضی شمال شهر داده نشده است.
 
 
وی افزود: در بحث مدیریت سیلاب‌ها باید نگاه کارشناسی وجود داشته باشد.
 
 
میری در خصوص بنیاد مستضعفان بیان کرد: بنیاد مستضعفان اگر قرار است زمینی را بفروشد باید برای آبادی شهر باشد اما شاهد این اقدام نیستیم.
 
 
سید مهدی رونقی معاون فنی و امور عمرانی فرمانداری بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: اراضی 450 هکتاری ارتش موضوعی است که قبلا بازنگری شده است.
 
 
وی در خصوص صنوف آلاینده بیان کرد: مجموعه‌ای که دیده شده برای جابجایی صنوف در داخل شهر است و این موضوع تعیین تکلیف شده و صاحبان صنوف نمی‌توانند زمین را به فروش برساند چراکه تخلف است.
 
 
رونقی با بیان اینکه در خصوص صدور پروانه راهکار ارائه شده، افزود: اگر مصوبه‌ای به تصویب رسیده باید به آن تمکین کرد و احترام گذاشت و اگر از دست رفته باید به آن رسیدگی شود.
 
 
وی خاطرنشان کرد: بازگشایی برخی از معابر نیاز به کار کارشناسی دارد.
 
 
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند نیز در پایان گفت: کاش در این جلسه همه مسائل مطرح نمی‌شدچراکه به نتیجه نهایی برای موضوعات نرسیدیم. بهتر بود چند مسئله مهمتر مطرح و در مورد آنها تبادل نظر و به نتیجه نهایی می‌رسیدیم.
 
 
وی افزود: در این جلسه با توجه به اظهارات اعضای شورا اینگونه که من متوجه شدم همه با اجرای طرح 450 هکتاری پادگان ارتش مخالف بوده و من نیز مخالف هستم که بهتر است مجدد بررسی شود.
 
 
در نهایت نتیجه جلسه پس از گذشت بیس از دو ساعت این شد که جلسه‌ای با حضور مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، فرمانداری و شهرداری برای اراضی 450 هکتاری برگزار و به نتیجه نهایی برسند. همچنین قرار شد در خصوص فعالیت چهارشنبه بازار جدید و قدیم نظرات در کمیسیون تنظیم بازار ارائه و به نتیجه‌گیری برسند. در خصوص زیبا سازی میادین ورودی شهر در مورد میدان فرودگاه فعلا به دلیل ایجاد ایستگاه راه‌آهن و عبور مسیر ریل اقدامی صورت نمی‌گیرد و فقط برای زیباسازی میدان آیت‌الله عبادی برنامه‌ریزی می‌شود و در خصوص بحث صنوف آلاینده نیز برای افراد حق انتقال به اشخاص مشخص می‌شود.
 
 
 
انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1484944
ارسال نظر
نظرات