شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:43 منتشر شده در مورخ: 1398/02/23 شناسه خبر: 1485488
مدرس دانشگاه:
طرح جنگ، بلوف سیاسی و جنگ روانی است/ اراده لازم برای حل مشکلات در کاسبان ترس دیده نمی‌شود
مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه طرح جنگ، بلوف سیاسی و جنگ روانی است گفت: سیاست جنگ آمریکا در منطقه طی سال‌های گذشته کاملاً شکست‌خورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس خسروانی محقق، مدرس دانشگاه و عضو انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص فعالیت برخی از جریانات سیاسی داخلی برای ایجاد جنگ روانی و دلهره وقوع جنگ، در بین مردم، گفت: موضوعی که این روزها در فضای رسانه‌ای کشور مطرح‌شده است و برخی از رسانه‌ها به آن دامن می‌زنند، برای جامعه ایرانی یک موضوع نو و جدید نیست و حدود ۴۰ سال است که همواره با این پدیده‌ی جنگ و تحریم روبه‌رو بوده‌ایم.

خسروانی افزود: به لحاظ اجتماعی مردم توجهی به پدیده جنگ و تحریم ندارند و این موضوع برای آن‌ها به یک امر عادی تبدیل‌شده است و فکر می‌کنم که برخی از مسئولین در بدنه کشور هستند که نسبت به این موضوع حساسیت نشان می‌دهند و آن را دامن می‌زنند. پس باید گفت که این مسئله یک موضوع نو و جدیدی برای کشور نیست و قطعاً هم نخواهد بود و تا زمانی که بین جمهوری اسلامی ایران و نظام استکباری دنیا تقابل وجود دارد، پدیده جنگ و تحریم هم همواره وجود خواهد داشت.

وی عنوان کرد: نظام آمریکا که امروز گه‌گداری صحبت از جنگ را مطرح می‌کند و گزینه جنگ را روی میزش قرار می‌دهد طبق تمام برآوردهای علمی و منطقی‌ای که در سطح دنیا و مراکز استراتژیک دنیا صورت گرفته است به‌هیچ‌وجه توان و اراده آغاز یک جنگ در منطقه را ندارد و نخواهد داشت و امروز آمریکایی‌ها ازلحاظ نظامی در ضعف قرار دارند که نه‌تنها در حوزه نظامی، بلکه در حوزه سیاست داخلی هم هیچ اجماعی برای آغاز یک جنگ بزرگ در منطقه را ندارند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: قطعاً سیاست‌مداران عاقل آمریکایی با دیدگاه‌های ترامپ در این حوزه به‌هیچ‌وجه موافق نیستند و حتی تاکنون هیچ مقام نظامی عاقلی هم در آمریکا از جنگ صحبت نکرده و از صحبت‌های ترامپ هم پشتیبانی و حمایت نکرده است. حدود ۴ ماه است که دولت ترامپ، وزیر دفاع ندارد و این نشان می‌دهد که سیاست‌های شخص ترامپ به‌هیچ‌وجه موردقبول نظامیان و بزرگان ارتش آمریکا نیست و آن‌ها قطعاً پدیده و گزینه جنگ را نمی‌پسندند و حتی جناح‌های سیاسی مخالف ترامپ هم به این پدیده تن نمی‌دهند.

طرح جنگ، بلوف سیاسی و جنگ روانی است

وی ضمن بیان اینکه از بُعد طرف مقابل که تهدید را مطرح می‌کند این بیش‌تر یک بلوف سیاسی و جنگ روانی است اظهار کرد: سیاست جنگ آمریکا در منطقه طی سال‌های گذشته کاملاً شکست‌خورده است که نمونه آخر و نوترین نمونه آن جنگ اخیری بود که صهیونیست‌ها علیه غزه و مناطق غزه و فلسطین آغاز کردند و ظرف ۲۴ ساعت صهیونیست‌ها اعلام آتش‌بس کردند، و نتیجه‌اش عقب‌نشینی بود که این در تاریخ نبرد بین صهیونیست‌ها و جبهه مقاومت کم‌نظیر است.

این محقق دانشگاهی افزود: یک چنین دولتی و سیستمی با حامیان منطق‌هایش مانند عربستان که سال‌هاست در یمن زمین‌گیر شده است و همچنین با توجه به شکست طرح داعش همه این‌ها نشان می‌دهد که به‌هیچ‌وجه، هیچ امیدی برای آغاز یک جنگ برای آن‌ها در منطقه متصور نیست و ما به‌هیچ‌وجه نباید در این حوزه بزرگ‌نمایی کنیم و دشمن را برای جامعه و برای مردم بزرگ جلوه بدهیم.

آمریکا با ایران طرف نیست با یک جریان روبه‌رو است

وی با اشاره به اینکه طرف مورد تهدید نیز حریف کوچک و ضعیفی نیست اظهار کرد:  امروز ارتش و سپاه ایران یکی از قوی‌ترین نیروهای نظامی دنیاست و طی سال‌های اخیر تجربه نشان داده است که این نیرو نفوذ بسیاری در منطقه دارد و آمریکایی‌ها در منطقه صرفاً با یک کشور بنام ایران مواجه نیستند. امروز نفوذ استراتژیک ایران و عمق استراتژیک ایران در بسیاری از مناطق جهان دارای قدرت هست و در بسیاری از کشورها نفوذهای معنوی دارد.

ارعاب جامعه ایرانی و مسئولین، هدف طرح دوگانه جنگ و صلح

خسروانی با اشاره به شکست داعش با آن پشتوانه نظامی و اطلاعاتی در مقابل جریان مقاومت تصریح کرد: در بسیاری از اهداف منطقه‌ای موفق بودیم و همه این‌ها نشان می‌دهد که ایران یک حریف کوچکی برای مبارزه نیست پس گزینه جنگ، گزینه مطرحی نیست. امروز هدفی که از طرح دوگانه جنگ و صلح در فضای رسانه‌ای مطرح می‌شود ارعاب جامعه ایرانی، ارعاب مسئولین و فشار شدید روی مردم و یک نوع جنگ روانی در جامعه ایرانی است تا ایران را دوباره پای میز مذاکره بکشانند.

وی افزود: چون آمریکایی‌ها تجربه‌ای در مورد مذاکرات دارند و دیدند که می‌توانند امتیازات خیلی زیادی را از ایران بگیرند امروز برای کسب امتیازات مضاعف از جمهوری اسلامی ایران طرح دوگانه جنگ و صلح را مطرح می‌کنند تا یک‌بار دیگر بحث مذاکره را مطرح کنند و ما در پای میز مذاکره امتیازات بیشتری را به آن‌ها بدهیم.

راه‌حل مشکلات داخل است نه پای میز مذاکره

عضو انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان گفت: نکته مهم آن است که امروز بسیاری از مشکلات جامعه ایرانی در حوزه اقتصاد و معیشت به‌هیچ‌وجه قابل ربط دادن به پدیده تحریم و جنگ نیست که این را باید برای مردم و جامعه تشریح کنیم. امروز راه‌حل مشکلات ایران در داخل ایران است و نه در پای میز مذاکره و توافق برای امتیاز دادن به دولت‌های بیگانه. امروز جنگ اصلی ایران جنگ اراده‌هاست یعنی باید در جنگ اراده‌ها خودمان را تقویت کنیم و در این جنگ به پیروزی برسیم. اراده برای ساختن ایران و برای پیشرفت ایران و برای عبور از مشکلاتی که امروز با آن گریبان گیر هستیم.

اراده لازم در سطح مسئولین دیده نمی‌شود

وی ادامه داد: تصور می‌شود که این اراده هنوز در سطح مسئولین و در سطح کسانی که متصدی این امور هستند شکل نگرفته است و به‌جای اراده برای حل مشکلات آن را پای میز مذاکرات و توافقات می‌بینند که این هم خوشبختانه در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه شد و نتایجش را مردم دیدند.

خسروانی راه‌حل مشکلات کشور را در داخل دانست و عنوان کرد: مردم را باید آگاه کنیم که حل مشکلات توسط خودمان انجام می‌شود. می‌توانیم این مشکلات را مانند دوره‌های گذشته پشت سر بگذاریم. لذا پدیده تحریم و جنگ مسئله جدیدی نیست و صرفاً برای سرپوش گذاشتن بر روی برخی ناکامی‌ها و ناتوانی‌ها در حل مشکلات امروز کشور است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1485488
ارسال نظر
نظرات