شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:18 منتشر شده در مورخ: 1398/02/24 شناسه خبر: 1485841
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی:
شروع دوران ترسالی شایعه است/ثبت بارش ۹۵۰ میلیمتری در شازند
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با رد سخنانی پیرامون پایان دوران خشکسالی و ورود به دوران ترسالی گفت: این صحبت چیزی بیشتر از شایعه نیست چرا که اقلیم ایران خشک و نیمه خشک است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آرش بهاروند مدیرکل هواشناسی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛با بیان اینکه بارش ها در ماه های آینده به صورت نرمال پیش بینی می شود، گفت: متوسط بارش سال زراعی ۹۷-۹۸ در استان مرکزی ۴۷۴ میلی متر بوده که نشان از رشد ۱۸۴درصدی بارش ها نسبت به نرمال استان است.

رکورد زنی بارش ۹۵۰ میلی متری در شازند

وی به بیان میزان بارش ها در شهرستان های استان پرداخت و گفت: مقدار بارش ها در شهرستان اراک ۵۴۲ میلی متر، ساوه ۲۹۷ میلی متر، تفرش ۴۵۰ میلی متر، خمین ۵۱۰ میلی متر، محلات ۳۶۳ میلی متر، شازند ۹۵۰ میلی متر، خنداب ۵۵۹ میلی متر، کمیجان ۴۱۴ میلی متر، دلیجان ۲۹۷ میلی متر، آشتیان ۴۳۸ میلی متر، غرق آباد ۴۷۹ میلی متر، فرمهین ۴۰۹ میلی متر و مامونیه ۳۵۶ میلی متر بوده است.

بهاروند افزود: در صورت نرمال بودن بارش ها باید در اراک دو بارش بیش از ۲۰ میلی متری داشته باشیم در صورتی که از ابتدای سال زراعی امسال بارش ها بسیار بیشتر از نرمال بود تا جایی که در فروردین ماه بارش بسیار زیادی را در عرض دو روز شاهد بودیم و خوشبختانه با مدیریت، توانستیم از بروز بحران جلوگیری کنیم.

شروع دوران ترسالی شایعه است

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی با رد سخنانی پیرامون پایان دوران خشکسالی و ورود به دوران ترسالی گفت: این صحبت چیزی بیشتر از شایعه نیست چرا که اقلیم ایران خشک و نیمه خشک است و با توجه به اینکه کشور از سال ۱۳۸۱ درگیر خشکسالی شدید شده، نمی توان با یک یا دو سال بارندگی توقع جبران کم بارشی های این مدت را داشت.

افزایش ۵ درجه ای دمای هوا تا سال ۲۰۵۰

وی با اشاره به اینکه گرمایش زمین باعث کاهش بارندگی ها شده است، اضافه کرد: در ۵۰ سال گذشته دمای کشور به طور میانگین ۲درجه گرم تر شده است. همچنین پیش بینی می شود در صورت انجام تعهدات زیست محیطی از سوی تمامی کشور ها، تا سال ۲۰۵۰ شاهد افزایش دمای ۱.۳ درجه ای هوای ایران باشیم که در صورت عدم پایبندی کشورها به مسائل زیست محیطی تا ۵ درجه افزایش دما هم پیش بینی می شود.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1485841
ارسال نظر
نظرات