شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1398/02/25 شناسه خبر: 1486346
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان:
دستهای پنهان در واردات محصولات تراریخته؛ مافیای واردکنندگان اجازه شفاف‌سازی را نمی‌دهند/ بی‌توجهی دولت به واردات محصولات تراریخته بدون برچسب
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به دست های پنهان در واردات محصولات تراریخته گفت: متاسفانه مافیای انحصاری وارد کنندگان اجازه نمی‌دهند که محصولات وارداتی تراریخته برچسب‌دار شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد گلچین در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا با اشاره به کشت محصولات تراریخته اظهار کرد: اکثر کشورهای پیشرفته کشت تراریخته را رد می‌کنند و تولید این محصول را قبول ندارند.

وی تصریح کرد: این محصولات بیشتر باعث آلرژی و بیماریهای مختلف در انسان می شود و در برخی از کشورها دور زمین های کشت محصولات تراریخته را نوار قرمز می کشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان افزود: متاسفانه در کشور ما برخی‌ها رشته فعالیتشان در این زمینه بوده و بخث کشت محصولات تراریخته را تایید می‌کنند.

وی عنوان کرد: واقعیت موضوع این است که این محصولات برای سلامت انسان بسیار مضر است و اگر کشت این محصولات زیانی نداشت قبل از ما کشورهای پیشرفته توسعه کشت این محصول سالها قبل اقدام می‌کردند.

گلچین با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته تمام تولید کنندگان را موظف کردند تا برچسب تراریخته بودن را بر روی محصول بزنند تا مردم در انتخاب استفاده از آن آزاد باشند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه این روند در کشور ما اصلا وجود ندارد و من مصرف کننده اصلا نمی‌دانم محصولی را که استفاده می‌کنم تراریخته است یا نه بیان کرد: 90 درصد برخی از روغن‌های وارداتی از محصولات تراریخته تولید می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه این حق مصرف کننده است که باید از تراریخته بودن محصول اطلاع داشته باشد افزود: باید حتما محصولاتی که تراریخته هستند برچسب داشته باشد.

وی با بیان اینکه دست‌های پنهانی در واردات محصولات تراریخته بدون برچسب وجود دارد بیان کرد: تکلیف آنهایی که نمی‌خواهند از این محصول استفاده کنند چه می‌شود.

درصد بالایی از برنج‌های شمال تراریخته شدند

گلچین با اشاره به اینکه قیمت محصولات تراریخته با محصولاتی که به صورت ارگانیک تولید قطعا می‌شود فرق خواهد کرد گفت: براساس بررسیهای انجام شده درصد بسیاری از برنج‌هایی که در شمال تولید می‌شود متاسفانه تراریخته شدند.

وی با اشاره اینکه بیشتر کشورهای جهان مخالف تولید محصولات تراریخته هستند و این محصولات را مخالف سلامت انسان می‌دانند بیان کرد: ولی اصلاح نباتات به صورت روند طبیعی و انتقال ژن‌ها به منظور افزایش مقاومت گیاه در برابر خشکی و انواع بیماریها انجام شود اشکال ندارد ولی انتقال ژن از یک گیاه به گیاه دیگر و یا از یک حیوان به حیوان دیگر مسئله‌ساز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان خاطر نشان کرد: تاثیرات محصولات تراریخته حاد نیست که همان موقع معلوم شود در حالیکه تاثیرات این محصولات دراز مدت و مزمن است.

وی با بیان اینکه همه کشورهای پیشرفته محصولات تراریخته را نفی می‌کنند گفت: ولی در داخل در برخی از قسمت‌ها در سازمان جهاد کشاورزی و برخی از دانشگاه که رشته مهندسی ژنتیک دارند و کارشان انتقال ژن است تراریخته را تایید می‌کنند ولی در واقع به هیچ عنوان این محصولات برای سلامتی مناسب نیستند.

گلچین با اشاره به اینکه خیلی از کشورها نیز محصولات تراریخته خود را به کشور ما می‌دهند افزود: اکثر ذرت‌ها و روغن‌های وارداتی تراریخته هستند ولی کاری که دولت باید انجام دهد این است که وارد کنندگان را موظف کند تا محصولات تراریخته‌ای که وارد می‌کنند برچسب داشته باشند.

وی در مورد علت نبودن برچسب تراریخته روی این محصولات افزود: قطعا در این موضوع کسانی هستند که با این کارشان منافع زیادی دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان گفت: برخی از اقداماتی که دولت باید برای روشن شدن افکار عمومی انجام دهد یا انجام نمی‌شود و یا خیلی دیر انجام می‌شود.

عدم شفاف سازی در آلوده بودن برنج‌های داخلی به آرسینیک

وی عنوان کرد: مدتها می‌گفتند که برنج‌های داخلی آلوده به آرسینیک هستند ولی حتی یک گزارش از وزارت بهداشت و وزارت غذا و دارو در رسانه‌ها اعلام نشد که این برنج‌ها آرسینیک دارند یا ندارد.

گلچین با اشاره به انحصاری بودن واردات برخی از کالاها و مافیای واردکنند در زمینه واردات افزود: به نظر بنده این مافیاها هستند که اجازه نمی‌دهند موارد در بحث محصولات تراریخته شفاف شود و مردم بدانند که چه محصولی را استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: قطعا اگر مردم متوجه شوند که محصولی را مصرف می‌کنند تراریخته است دکان گروه‌های مافیای برخی از وارد کنندگان تعطیل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان در پایان افزود: این افراد آدم‌های قوی هستند هم پول دارند و هم امکانات و هم در تشکیلات مختلف نفوذ دارند و اجرازه شفاف سازی را نمی‌دهند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1486346
ارسال نظر
نظرات