شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1398/02/29 شناسه خبر: 1487383
گلایه نانوایان از میزان افزایش قیمت نان/ نگرانی مردم از افزایش هزینه‌ها مورد توجه دولت باشد
نانوایان به افزایش 10 درصدی قیمت نان معترض هستند و معتقدند که قیمت نان از سال 1393 تاکنون ثابت مانده است و با توجه به تورم و افزایش هرساله هزینه‌های جانبی لازم است که بعد از چند سال قیمت این ماده خوراکی بیشتر افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، نان سهم زیادی در سبد غذایی مردم دارد و یکی از مهم‌ترین مواد غذایی خانواده‌ها محسوب می‌شود. با توجه به همین سهم بالای نان در سبد مصرفی خانواده‌ها، دولت نیز سعی کرده است که در چند سال اخیر قیمت آن را ثابت نگه دارد. اما بالاخره امسال با توجه به ابلاغ مجوز افزایش قیمت انواع نان از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و پیرو جلسات کارشناسی کارگروه آرد و نان خراسان جنوبی، قیمت انواع نان 10 درصد افزایش یافت.

 
در این میان نانوایان نیز از گرانی آب، برق، گاز، بیمه، مالیات، دستمزد و افزایش نیافتن نرخ نان گلایه دارند و معتقدند درآمد حاصل از نانوایی دیگر کفاف هزینه‌های زندگی‌شان را نمی‌دهد.
 
نانوایان به افزایش 10 درصدی قیمت نان معترض هستند و معتقدند که قیمت نان از سال 1393 تاکنون ثابت مانده است و با توجه به تورم و افزایش هرساله هزینه‌های جانبی لازم است که بعد از چند سال قیمت این ماده خوراکی بیشتر افزایش یابد.
 
افزایش 100 درصدی قیمت خمیرمایه
علی کیانی یکی از نانوایان شمال شهر بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، از پایین بودن قیمت نان گلایه کرد و گفت: هزینه‌های جانبی مانند قبوض آب، برق و گاز، دستمزد و بیمه افزایش یافته است و درآمد حاصل از فروش نان فقط صرف هزینه‌های نانوایی می‌شود و هیچ پس‌اندازی ندارم.
 
وی با اشاره به این‌که قیمت خمیرمایه بیش از 100 درصد افزایش یافته و گاهی اوقات حتی پیدا نمی‌شود، افزود: لااقل خمیرمایه را به صورت یارانه‌ای و یا قیمت پایین‌تر در اختیار نانوایان قرار دهند تا ما کمتر دچار مشکل شویم.
 
دخل و خرجمان با هم نمی‌خواند
درویشی یکی دیگر از نانوایان بیرجندی در گفت‌وگو با خاورستان، گفت: یکی از بزرگترین مشکلات نانوایی‌ها عدم‌افزایش نرخ نان در چند سال گذشته است و در این چند سال قیمت‌های آب، برق، گاز و دستمزد کارگران افزایش زیادی داشته است اما قیمت نان هیچ افزایشی نداشته است.
 
وی با بیان این‌که دخل و خرجمان با هم نمی‌خواند، افزود: باید حداقل 30 تا 40 درصد نرخ نان افزایش یابد و دولت باید نرخ عادلانه‌ای بدهد که حداقل نانوایان از پس مخارج و هزینه‌های حامل‌های انرژی کسب و کارشان بربیایند.
 
اگر برای شما نمی‌صرفد تعطیل کنید
علیرضا پرتوی عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان بیرجند در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت افزایش 10 درصدی قیمت نان را برای نانوایی‌ها درنظر گرفته اما نانوایی‌ها درخواست افزایش 30 درصدی قیمت نان را دارند.
 
وی افزود: هزینه‌های نانوایان از جمله خمیرمایه، نمک، آب، برق و گاز 100 درصد افزایش پیدا کرده است و بیمه نیز بیش از 30 درصد افزایش پیدا کرده است.
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان بیرجند گفت: این افزایش 10 درصدی قیمت نان سال گذشته باید اعمال می‌شد اما اعمال نشد و امسال همان افزایش 10 درصدی را دنبال می‌کنند که نانوایان زیربار نمی‌روند.
 
پرتوی افزود: نانوایان اعتراض دارند چراکه مخارج آن‌ها با درآمدشان هم‌خوانی ندارد.
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان بیرجند گفت: درآمد حاصل از این قیمت نان برای نانوایان به صرفه نیست و ممکن است نانوایی خود را تعطیل کنند و مسئولان نیز به جای این‌که از آن‌ها حمایت کنند می‌گویند "اگر برای شما نمی‌صرفد تعطیل کنید" که این‌گونه برخورد درست نیست.
 
پرتوی با اشاره به این‌که قیمت آرد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: هر کیسه آرد یارانه‌ای از 35 تومان کمتر نیست و آرد آزاد نیز کیسه‌ای 60 هزار تومان به نانوا داده می‌شود، درحالی که آرد باید کیسه‌ای 30 هزار تومان به دست نانوا برسد.
 
وی با اشاره به این‌که قیمت نان از سال 1393 افزایش پیدا نکرده است، افزود: سال گذشته کسر چانه اعمال شد که کسر چانه نیز کیفیت نان را پایین می‌آورد.
 
پرتوی یادآور شد: اگر مسئولان دنبال این هستند که قیمت نان افزایش پیدا نکند باید از نانوایان حمایت کنند و مایحتاج آن‌ها مانند خمیرمایه، نمک و ... را به صورت یارانه‌ای در اختیار آن‌ها قرار دهند.
 
وی افزود: اتحادیه نانوایان به سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی درخواست افزایش 30 درصدی قیمت نان را داده است و اگر به این درخواست توجه نشود، اتحادیه نانوایان خودش قیمت نان را افزایش خواهد داد.
 
سهمیه خمیرمایه نانوایان به قیمت قبل در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت
داوود شهرکی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: افزایش 10 درصدی قیمت نان مصوب شده و با آن موافقت کردیم و اگر شورای آرد و نان کشور تصمیم دیگری بگیرد مطابق آن عمل می‌کنیم.
 
وی با بیان این‌که سهمیه خمیرمایه نانوایان به قیمت قبل تعیین شده است و در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت، افزود: نانوایان در برخی از مسائل دچار مشکل هستند اما افزایش برخی از کالاها که یارانه‌دار است تابع شرایط خود است چراکه نانوایان آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند.
 
شهرکی تصریح کرد: بخشی از هزینه‌های تولید نانوایان بابت حقوق کارگر، بیمه و سایر موارد افزایش یافته است و به همین دلیل درصدی را به قیمت نان اضافه کردیم.
 
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: قرار است شورای آرد و نان کشور جلسه تشکیل دهد و ابلاغیه خواهد داد و بر اساس آن عمل خواهیم کرد.
 
شهرکی خاطرنشان کرد: اگر شورای آرد و نان کشور ابلاغیه نداد آن‌گاه با نانوایان مسائل را بررسی خواهیم کرد و اگر ضرورتی داشته باشد و دلایل قانع‌کننده خود را داشته باشند اصلاح قیمتی را به نحوی که نه مردم متضرر شوند و نه نانوایان انجام خواهد شد.
 
وی افزود: نانوایان در این فاصله تشکیل شورای آرد و نان کشور ضمن رعایت مصوبات باید همراهی داشته باشند.
 
نان یکی از اقلام مصرفی مهم و حذف‌نشدنی سبد غذایی خانوار است و از طرفی دیگر نانوایان نیز جزو همین جامعه هستند و باید از پس مخارج زندگی خود برآیند. تورم و گرانی بر تمام اقشار جامعه فشار وارد کرده است. براساس مشاهدات در برخی نانوایی‌ها، شاهد افزایش 50 درصدی قیمت نان بودیم به طوری‌که نان تفتان یک‌هزار تومانی با قیمت یک‌هزار و 500 تومان به فروش می‌رسید. لازم است نظارت کافی از سوی دستگاه‌های مسئولان در این خصوص صورت گیرد و دولت به نگرانی مردم از افزایش قیمت نان توجه کند. افزایش قیمت نان با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، هزینه دیگری را بر مردم تحمیل می‌کند و دولت و سازمان‌های دولتی باید تدبیری بیندیشند که مردم و نانوایان هر دو متضرر نشوند.
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1487383
ارسال نظر
نظرات