شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 16:34 منتشر شده در مورخ: 1398/02/29 شناسه خبر: 1487406
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی:
سرانه درآمد خانوار خراسان‌جنوبی پایین‌تر از کشور/ اهداف بنیادی توسعه در سند چشم‌انداز تعریف شده است
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه سرانه خانوار شهری در استان 280 میلیون ریال است که در مقایسه با کشور که 336 میلیون ریال بوده، گفت: همچنین درآمد سرانه خانوار روستایی استان 138 میلیون ریال بوده که این سرانه در کشور 202 میلیون ریال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، محمد هادی آرین رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور بوده و دارای 30 نقطه شهری، 25 بخش، 61 دهستان و تعداد زیادی آبادی است که در حال حاضر 50 درصد آبادی‌های استان خالی از سکنه است.

 
وی افزود: خشکسالی 17 ساله باعث مهاجرت مردم از روستاها به نقاط شهری شده است.
 
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: همجواری خراسان‌جنوبی با مرز افغانستان و 4 بازارچه مرزی نیز از پتانسیل های خراسان جنوبی است.
 
آرین گفت: نرخ باسوادی در خراسان‌جنوبی با نرخ متوسط کشوری تقریبا برابر است و بیش از 86 درصد جمعیت استان باسواد هستند.
 
وی با بیان اینکه درآمد سرانه خانوار شهری در استان 280 میلیون ریال است، افزود: در مقایسه با کشور که سرانه خانوار شهری 336 میلیون ریال است سرانه در خراسان‌جنوبی بسیار پایین است.
 
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی گفت: درآمد سرانه خانوار روستایی استان 138 میلیون ریال است که این سرانه در کشور 202 میلیون ریال بوده و سرانه درآمدی خانوارهای شهری و روستایی در خراسان‌جنوبی نیز پایین است در حالی که هزینه‌های خانوار با کشور مطابقت دارد.
 
آرین اظهار کرد: نرخ بیکاری خراسان‌جنوبی در سال گذشته 8.5 درصد است در حالیکه این نرخ در کشور 12.5 درصد بوده و نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز با متوسط کشور مطابقت دارد.
 
وی خاطرنشان کرد: اشتغال استان در دو بخش کشاورزی و صنعت است.
 
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در سنوات گذشته زیرساخت‌های متفاوتی در استان تجربه کردیم اما برای رسیدن به متوسط کشور با توجه به برنامه‌ها و پیش‌بینی طرح آمایش استان فاصله داریم.
 
آرین گفت: وجود ذخایر فلزی و غیر فلزی، وجود مرز مشترک، مزیت نسبی در تولید برخی محصولات کشاورزی، مزیت نسبی در تولید برخی صنایع دستی، آثار تاریخی و طبیعی در جهت توسعه گردشگری، نیروی جوان و تحصیلکرده و پتانسیل‌های انرژی تجدید پذیر از جمله نقاط قوت و پتانسیل‌های خراسان‌جنوبی است.
 
وی افزود: کمبود شبکه حمل و نقل، محدودیت منابع آبی و خشکسالی چندین ساله،برداشت زیاد از منابع آبی، پایین بودن سطح درآمد مردم، کمبود بنگاه اقتصادی بزرگ و دوری از مراکز عمده تولید و توزیع کشور از جمله نقاط ضعف خراسان‌جنوبی است.
 
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: اهداف بنیادی توسعه در سند چشم انداز با عنوان امنیت پایدار، حس کرامت شهروندی و توسعه نهادی و حکمرانی شایسته، توسعه فناوری، حفظ منابع طبیعی و آبی براساس اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه درون زا و تبدیل استان به مرکز هم پیوندی ملی و بین المللی تعریف شد و تلاش کردیم تا بر اساس طرح آمایش و برنامه توسعه شهرستان ها به اهداف موردنظر برسیم.
 
انتهای پیام/
http://dana.ir/1487406
ارسال نظر
نظرات