شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 10:40 منتشر شده در مورخ: 1398/02/30 شناسه خبر: 1487561
نبود تعادل در نظام عرضه و تقاضا یا آشفته بازار خرید تضمینی مقصر کدام است؟/کشاورزان از سیر، دل سیر شدند!+فیلم
فروش نرفتن محصولات، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که همه‌ساله به‌ویژه زمان برداشت، تراژدی غم‌انگیزی را برای کشاورزان رقم می‌زند، این بار محصول سیر مغان روی دست کشاورزان مانده و با قیمت پایین بازار هیچ امیدی برای سود کشاورزان وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا  به نقل از سبلان‌ما، فروش نرفتن محصولات، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که همه‌ساله به‌ویژه زمان برداشت، تراژدی غم‌انگیزی را برای کشاورزان رقم می‌زند، این بار محصول سیر مغان روی دست کشاورزان مانده و با قیمت پایین بازار هیچ امیدی برای سود کشاورزان وجود ندارد.

به برکت وجود دلالان و البته برخی بی تدبیری‌ها هم اکنون سیر مغان از مزرعه تا بازار بالای هزار تومان خریدار ندارد و با وجود خرید توافقی سیر از سوی تعاون روستایی استان، اما حجم برداشت سیر منطقه بالا بوده و تعاون روستایی به تنهایی قادر به خرید همه  محصول نیست و همین امرموجب شده تا سیر کاران از سیر دل سیر شوند!  و کشاورزی در روستای حاجیلو به نشانه اعتراض از محصول مزرعه ۵ هکتاری سیر خود صرف نظر کرده و مزرعه را با سیر شخم بزند.

 

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشته است: مشکل برداشت محصول و خرید سیر نه تنها شهرستان پارس آباد مغان بلکه گریبان گیر سایر استانهای کشور نیز شده است.

عباس تابش با بیان اینکه بخش کشاورزی به عنوان یکی از بخش های اقتصادی کشور نقش مهمی در توسعه و پیشرفت کشور در رسیدن به خودکفایی دارد، در خصوص گلایه کشاورزان منطقه مغان از نبود خرید تضمینی سیر، گفت: به دنبال این هستیم تا بتوانیم این موضوع را در تنظیم بازار کشور مطرح کرده یا از طریق صادرات محصول و دعوت از سازمانهایی همچون تعاون روستایی برای خرید تضمینی و مشارکت در خرید اقدام کنیم تا باری از مشکلات کشاورزان تولید کنندگان استان اردبیل کاسته شود.

علی علایی فرماندار پارس آباد مغان نیز در نشست بخشداران و دهیاران این شهرستان از گسترش کشت سیر در اراضی مغان انتقاد کرده و گفته بود: کاهش سطح زیر کشت گندم و افزایش کاشت سیر بی تدبیری بوده است.
وی بیان کرد: کاهش سطح کشت گندم بعنوان یک محصول مهم و استراتژیک و اختصاص اراضی وسیعی از منطقه به کاشت سیر و اشباع بازار نتیجه بی تدبیری است که در گذشته صورت گرفته است.

فرماندار پارس آباد مغان با اشاره به تلاش های انجام گرفته برای رفع مشکلات کشاورزان این شهرستان گفت: به احتمال قریب به یقین در روزهای آتی خرید توافقی سیر برای جلوگیری از سوء استفاده های دلالان محقق خواهد شد.

انتهای پیام/

کشاورزان از سیر دل سیر شدند!
http://dana.ir/1487561
ارسال نظر
نظرات