شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 20:29 منتشر شده در مورخ: 1398/02/30 شناسه خبر: 1487825
دو دلیل عملی نشدن طرح بازار متشکل ارزی
هشت روز پیش بود که فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در هفته گذشته خبر داد و براساس گفته او قرار بود که این بازار در هفته‌ای که گذشت راه‌اندازی شود، اما این کار اجرایی نشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، پیش از این، بانک مرکزی به طور تقریبی، راه‌اندازی و آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی را در هفته گذشته اعلام کرده بود، اما اکنون خبری از ایجاد این بازار نیست و صحبتی هم درباره زمان اجرایی شدن آن به میان نیامده است.

این دومین طرح بانک مرکزی است که در همین روزهای اخیر با تأخیر همراه می‌شود؛ چنانکه هفته گذشته نیز طرح رمز دوم یک‌بار مصرف که قرار بود از ابتدای خرداد ماه اجرایی شده و جایگزین رمزهای قبلی شود نیز به تعویق افتاد و زمانی برای آن مشخص نشد.

عملی نشدن طرح بازار متشکل ارزی می تواند ۲ دلیل داشته باشد:

  • به لحاظ فنی زیرساخت های این طرح آماده نیست، که به نظر احتمال آن ضعیف است چون از ماه گذشته اعلام شده بود زیرساخت ها و تجهیزات آماده در ساختمان فردوسی منتظر اعلام دقیق و شروع بازار نرخ گذاری است.
  • عدم استفاده ازاین بازار تاحدی شکاف کسری بودجه را از طریق فروش درقیمت‌های بالا وخرید در قیمت‌های پایین می تواند پوشش دهد و احتمال دوم به واقعیت نزدیک تراست زیرا با شروع کار این بازار قیمت ها سیر نزولی پیدا می کند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1487825
ارسال نظر
نظرات