شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 11:08 منتشر شده در مورخ: 1398/03/02 شناسه خبر: 1488678
گرانی به روغن موتور رسید؛
بررسی گرانی 70 درصدی روغن موتور‌های داخلی در مازندران
به عقیده کارشناسان و اظهارات مسئولان، افزایش مواد اولیه، نبود روغن موتور در بازار و کاهش عرضه در برابر تقاضا سبب گرانی 70 درصدی روغن موتور در دومین ماه از سال‌جاری شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از بلاغ، طی یک ماه اخیر و پس از افزایش قیمت کالاهایی نظیر برنج، خرما، ماکارانی، تن ماهی و چندین و چند اقلام سبد کالایی، نوبت به روغن موتور رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت انواع روغن موتورهای ایرانی طی چند هفته اخیر، 60 تا 70 درصد گران‌تر از قبل در حال عرضه به مردم است و این امر جدا از درآمدن صدای مردم، تعجب قابل تأمل آنان را نیز در پی داشته است.

 

*افزایش قیمت با مجوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان

گفتنی است این افزایش 70 درصدی قیمت در حالی در بازار روغن موتور به وقوع پیوست که ایران، خود یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این محصول به شمار می‌رود.

یکی از نکات قابل تامل اینکه از سال 93 تاکنون به طور متوسط سالانه شاهد افزایش 9 درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم اما امسال پس از افزایش 30 درصدی قیمت روغن موتور‌های دیزلی در فروردین ماه کار متوقف نشد و  از ابتدای اردیبهشت تاکنون، روغن موتور‌های دیزلی و بنزینی به ترتیب افزایش 60 درصدی و 70 درصدی را در بازار داشته‌اند.

افزایش قیمتی که گویا با مجوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بوده است، اما این افزایش قیمت باعث شد تا نماد چهار شرکت عمده تولید روانکار در بورس از اوایل سال جاری متوقف شود.
 
در اطلاعیه شفاف سازی منتشره از سوی شرکت نفت پارس که در 18 اردیبهشت ماه در سایت کدال درج شد، آمده بود:"به اطلاع سهامداران و فعالان بازار سرمایه می‌رساند که عطف به نامه شماره ۱۰۰۳۳۸/۱/۵۱۰ مورخ ۲/۲/۱۳۹۸ این شرکت، مجوز افزایش نرخ محصولات روانکار بنزینی به میزان ۷۰ درصد و دیزلی به میزان ۶۰ درصد طی نامه شماره ۸۲۵۰/۹۸/۳۷۰ مورخ ۱۷/۲/۱۳۹۸ سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دریافت شده است. "

همچنین در ادامه اطلاعیه شفاف سازی منتشر شده از سوی شرکت نفت پارس آمده است:"نرخ ارز مصرفی برای واردات مواد اولیه-با توجه به حذف ارز دولتی ۴۲۰۰۰ ریالی- نسبت به سال قبل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته و در نتیجه بهای تمام شده خرید این اقلام نیز دو برابر شده است".

علیرضا نیک آئین طی گفت‌وگویی اظهار کرد: کارخانجات تولید روغن موتور به صورت یکپارچه قیمت محصولات خود را تا 70 درصد افزایش داده‌اند.

وی افزود: به صورت چراغ خاموش و در سکوت اطلاع‌رسانی، شرکت‌های تولیدکننده روغن موتور محصولات خود را تا 70 درصد گران کرده‌اند و این موضوع منجر به آن خواهد شد که صاحبان خودرو دیرتر به تعویض روغن بپردازند و در نهایت مشکلات اساسی برای خودرو و هوای کشور ایجاد می‌شود.

رئیس اتحادیه مکانیسین‌های تهران در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش قیمت روغن موتور چیست؟ گفت: کارخانجات مدعی آن هستند که قیمت مواد اولیه وارداتی تولید روغن موتور افزایش قابل توجهی داشته و این در حالی است که تمامی کارخانجات تولید روغن قیمت را به صورت همزمان و یکپارچه افزایش داده‌اند.

 

*عوامل گرانی روغن موتور‌ در هفته‌های اخیر

احمدی رئیس اتحادیه تعویض روغن اتومبیل مرکز مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با تایید 65 تا 70 درصدی افزایش قیمت روغن موتور در بازار گفت: نبود روغن موتور در بازار و کاهش عرضه در برابر تقاضا یکی از عوامل جدی گرانی این محصول طی هفته‌های اخیر است.

وی افزود: در بازدید بازرسان تعزیرات از یکی از انبارهای واقعی یکی از شرکت‌های پخش و نمایندگی فروش روغن در استان، مشاهده شد که این انبار تقریبا خالی است و این در حالی بوده است که این مکان در گذشته، همواره مملو از کارتن‌های روغن بوده است.

رئیس اتحادیه تعویض روغن اتومبیل مرکز مازندران خاطرنشان کرد: کمبود روغن در بازار حتی در نمایندگی‌ها از ابتدای سال‌جاری تاکنون، موجب تشنج و نوسانات در بازار این محصول شد که گرانی 60 تا 70 درصدی را در پی داشته است.
 
 
*نرخ برخی روغن‌های داخلی تا 100 درصد نیز گران شد

قاسم علیان مسئول یکی دیگر از شرکت‌های پخش روغن موتور در آمل طی گفت‌وگو با خبرنگار ما با تایید افزایش قیمت این کالا در بازار طی سال‌جاری، بیان کرد: روغن‌ها از پالایشگاه می‌آیند و پالایشگاه هم در دست دولت است؛ بنابراین قیمت‌ها را باید خود دولت تعدیل کند و به سپس روانه بازار کند.

وی با بیان اینکه نرخ برخی روغن‌های داخلی تا 100 درصد نیز گران شده است؛ افزود: بنا به اظهارات شرکت‌های پخش و نمایندگی‌ها، خود دولت مجوز افزایش قیمت این کالا را به این واحدها داده است.

این نماینده توزیع و فروش روغن‌موتور در مازندران اعلام کرد: روغن موتور 4 لیتری که سال گذشته قیمت آن در نهایت به 25 هزار تومان هم نمی‌رسید، هم اکنون به بیش از 40 هزار تومان رسیده است.

علیان متذکر شد: در حالی که سال گذشته با 50 میلیون پول می‌توانستیم یک 10 چرخ جنس بخریم اما امسال با همین میزان پول به زور بتوانی یک نیسان کالا تهیه کنی!

در هر حال، به عقیده کارشناسان و اظهارات مطروحه، افزایش مواد اولیه موجب گرانی 70 درصدی روغن موتور در دومین ماه از سال‌جاری شده است؛ باید منتظر ماند و دید بازار چه خوابی برای سایر کالاها دیده است؟؟

انتهای پیام/
http://dana.ir/1488678
ارسال نظر
نظرات