شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:28 منتشر شده در مورخ: 1398/03/11 شناسه خبر: 1491438
در گفتگو با تحلیلگر مسائل اقتصادی مطرح شد؛
درآمدهای مالیاتی صنایع، به نام البرز به کام پایتخت/ رنج استان از فقر شاخصه های رفاهی و پولی که به جیب تهران می رود!
محمدرضا اکبری گفت: اگر بنا باشد تولید با تمامی اشکالات و معضلات در البرز انجام شود اما درآمد آن توسط ادارات کل مالیاتی تهران وصول شود، استان ما به واسطه مجاورت با پایتخت پا سوز تهران می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، 21 اردیبهشت ماه سال جاری سید مجتبی تقوی، مدیر کل امور مالیاتی استان البرز در انتقادی به وضعیت پرداخت مالیات توسط صنایع، گفت: "طبق قانون، مالیات هر واحد تولیدی و صنعتی در هر استان باید در همان استان پرداخت شود.

متأسفانه در حال حاضر شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از واحدهای تولیدی استان مالیات خود را به تهران پرداخت می‌ کنند در حالی که 90 درصد درامدهای البرز از سیستم مالیاتی تامین می شود. 
 
تاکنون ۴۰۰ پرونده در این زمینه تشکیل شده که در حال بررسی است. چرا شرکتی که در البرز مستقر است و فعالیتش برای هوا، محیط زیست، ترافیک و … پیامدهایی در پی دارد مالیاتش را به تهران می ‌دهد؟"
 
یک کارشناس ارشد مسائل اقتصادی درباره این معضل به خبرنگار تیتریک، گفت: بر اساس ماده 110 قانون مالیات های مستقیم، مصوب 31 تیر 94 در مجلس شورای اسلامی، تمامی اشخاص حقوقی باید صورت سود و زیان، ترازنامه و اظهارنامه خود را که متکی به اسناد، دفاتر و اطلاعات معدیان مالیاتی هستند را حداکثر پس از 4 ماه خاتمه سال مالی به اداره امور مالیاتی محل اصلی فعالیت شرکت ارائه کنند. 
 
محمدرضا اکبری افزود: البرز یکی از استان هایی است که سهم مالیاتی شرکت های آن به تهران می رسد زیرا پیش از این به لحاظ موقعیت جغرافیایی با پایتخت ادغام بود، در نتیجه صنایعی که در کرج وجود داشتند، محل تولید و فعالیت اصلی آنها در البرز و محل دفتر شرکت در تهران قرار داشت.
 
وی اظهار داشت: با جدا شدن البرز از استان تهران، غالب صنایع بزرگ و درآمدزا همچنان در البرز فعالیت دارند اما به دلیل استقرار اقامت گاه قانونی آنها در تهران، مالیات خود را به یکی از ادارات مالیاتی شمال، جنوب، شرق یا غرب پایتخت پرداخت می کنند. 
 
اکبری تصریح کرد: بیش از 90 درصد درآمدهای هر استان از طریق مالیات تامین می شود و البرز نیز از این قاعده مستثنی نیوده و بیشتر درآمدهای آن از مالیاتی خواهد بود که از فعالیت شرکت ها حاصل می شود. 
 
وی گفت: شرکت های فعال در البرز اشتغال زایی و تولید انجام می دهند اما زمینه ساز بروز چالش هایی در استان خواهند بود زیرا ممکن است عده ای از آنها آلوده کننده محیط زیست یا مخرب باشند. 
 
اکبری افزود: اگر بنا باشد تولید با تمامی اشکالات و معضلات در البرز انجام شود اما درآمد آن توسط ادارات کل مالیاتی تهران وصول شود، استان ما به واسطه مجاورت با پایتخت پا سوز تهران می شود.  
 
وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است، اظهار داشت: مکاتبات ادارات امور مالیاتی استان البرز با تهران حول این مسئله بوده است که تمامی شرکت ها اقامتگاه قانونی خود را به کرج منتقل کنند و در غیر این صورت اظهارنامه خود را به اداره امور مالیاتی البرز بسپارند. 
 
اکبری تصریح کرد: غالب شرکت ها اقدام مذکور را انجام دادند و شرکت هایی که مقاومت می کردند لیست حقوق خود را به البرز ارجاع داده اند در نتیجه با این اقدامات درآمدهای مالیاتی استان افزایش پیدا خواهد کرد. 
 
وی با اشاره به اینکه افزایش درآمدها افزایش سطح رفاه را به دنبال خواهد داشت، گفت: صنایعی مانند سیمان آبیک با توجه به فعال و انغعالاتی که برای تولید انجام می دهد موجب آلودگی و امراض مختلف در نظرآباد می شود. 
 
اکبری افزود: قانون در این زمینه پیش بینی هایی دارد مبنی بر اینکه ایجاد اینگونه آلودگی مستوجب پرداخت مالیات سبز خواهد شد به این معنا که دولت یک درصد از فروش آنها را به عنوان مالیات بر می دارد تا بتواند با تاسیس تجهیزات پزشکی و بیمارستانی در منطقه، پاسخگوی معضلات و آلودگی ها باشد. 
 
وی اظهار داشت: اگر منابع درآمدی در محل اصلی فعالیت یک شرکت پرداخت شود قاعدتا روی شاخصه های رفاه و اجتماعی اثر بسیار مطلوبی خواهد داشت زیرا تمامی این فرایندها به یکدیگر متصل هستند. 
 
اکبری تصریح کرد: یکی از منابع درآمدی شهرداری ها به عنوان متولی ایجاد کننده فضای سبز، شرایط و لوازم مورد نیاز برای رفاه عمومی، ارزش افزوده یا مالیاتی است که به این مجموعه پرداخت می شود در نتیجه افزایش این درآمدها ارتقا سطح امکانات را برای شهر به دنبال خواهد داشت.
 
کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در خاتمه خاطر نشان داشت: مالیات یک درآمد پاک برای دولت بوده و نشان دهنده شفافیت و رونق اقتصادی در یک شهر یا کشور است در نتیجه ما باید در این مسیر قدم برداریم تا از وابستگی به درآمدهای نفتی و زیر زمینی رها شویم. 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
http://dana.ir/1491438
ارسال نظر
نظرات