شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 14:44 منتشر شده در مورخ: 1398/03/12 شناسه خبر: 1491841
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان:
پتانسیل فرآوری صمغ باریجه در استان سمنان وجود دارد/ درآمد صادرات گیاهان دارویی بیشتر از درآمد صادرات نفت
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تاکید بر درآمد زا بودن گیاه دارویی باریجه، گفت: پتانسیل فرآوری صمغ باریجه در استان سمنان وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابوالفضل ولیئی رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، با اشاره به اینکه 130 گونه گیاه دارویی در استان سمنان وجود دارد، گفت: باریجه مهمترین نوع گیاه دارویی در استان است که علاوه بر اینکه بهترین کیفیت باریجه را در کشور دارد رتبه اول کشت را نیز دارا می باشد.

وی با بیان اینکه کشت و احیای باریجه در استان سمنان از سال 95 شروع شد و 5 هکتار از مراتع استان زیر کشت این گیاه رفت، تصریح کرد: در سال 96 نیز 5 هکتار دیگر از مراتع استان را زیر کشت باریجه قرار دادیم.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی استان سمنان، خاستگاه اصلی رویشگاه باریجه در سطح استان را شهرستان آرادان دانست و افزود: در سال 95 و 96 سطح رویشگاهی که در استان شناسایی کردیم 36 هزار و 950 هکتار بود که از این میزان سطح 10 هزارهکتار را زیر کشت باریجه بردیم.

وی بیان کرد: سال 97 به کشت باریجه اقدام نکردیم و 4 گونه دیگر گیاه دارویی شامل وَشَق، آنغوزه، گل گاو زبان و بادام کوهی را زیر کشت 5 هزار هکتار از مراتع استان قرار دادیم.

ولیئی به ظرفیت کشت بیشتر باریجه اشاره کرد و ادامه داد: مراتع ظرفیت کشت بیشتر باریجه را دارند ولی بازاریابی برای کشت بیشتر این محصول وجود ندارد.

وی سن بهره برداری از گیاه باریجه را 4 سال پس از کشت و طول عمر آن را نیز 8 الی 12 سال عنوان کرد و گفت: فصل کشت گیاهان دارویی پاییز و قبل از شروع بارندگی ها و به صورت کپه کاری انجام می شود و فصل بهره برداری از باریجه نیز تابستان است.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی استان سمنان با بیان اینکه باریجه را نمی توان در مزرعه کشت کرد و باید در ارتفاع باشد، افزود: این گیاه در ارتفاع بیش از 1800 متر رشد می کند و تا ارتفاع 3 هزار متر هم رشد باریجه را می توان مشاهده کرد.

ولیئی با اشاره به اینکه بهره برداری از گیاهان دارویی و باریجه را به دامدارانی که در مرتع حضور دارند واگذار کردیم و بر کار آنها نیز نظارت می کنیم، تصریح کرد: بهره برداران تعهد احیا دارند و دو برابر مرتعی که بهره برداری می کنند را باید احیا کنند.

وی از برنامه امسال این اداره برای درآمدزایی بهتر دامداران از بهره برداری گیاه باریجه خبر داد و اضافه کرد: در سال 95 دامداری داشتیم که با بهره برداری باریجه حدود 200 میلیون تومان درآمد داشت و به این وسیله کارآفرینی و اشتغال زیادی ایجاد کرد که البته دامداران بسیاری نیز هستند که در این زمینه درآمد خوبی داشته اند و استقبال خوبی برای بهره برداری کرده اند.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی استان سمنان با تاکید بر اینکه کشت و بهره برداری باریجه درآمد زیادی دارد، اظهار کرد: در طرح پیش بینی شده برداشت باریجه در سال اول هر خانوار 57 میلیون تومان درآمد دارند که با سه نوبت برداشت در سال های بعد، حدود یک میلیارد و 778 میلیون تومان درآمدزایی می شود.

ولیئی با بیان اینکه در حال حاضر صمغ باریجه به صورت خام فروشی صادر می شود، گفت: فرانسه و آلمان مشتری پروپاقرص باریجه هستند صمغ خام را از ما خریداری می کنند و فرآوری انجام می دهند، سپس محصولات مختلفی تولید کرده و بعد با هزینه گزافی به ما می فروشند.

وی با اشاره به اینکه دنبال آن هستیم فرآوری اولیه این محصول در ایران انجام شود، تصریح کرد: در ستادی که در استان تشکیل شد تصمیم گرفتیم روی فرآوری باریجه کار کنیم و بر همین اساس روی فرآوری و بازاریابی آن دارد مطالعه می شود تا بتوانیم تولید کننده صنایع تولیدی از باریجه باشیم.

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی استان سمنان با تاکید بر اینکه در این استان 130 گونه گیاه دارویی و در کشور نیز 8 هزار گونه گیاه دارویی وجود دارد، افزود: در کشور ایران و استان سمنان این پتانسیل وجود دارد که درآمد صادرات گیاهان دارویی از صادرات نفت بیشتر باشد ولی باید به آن پرداخته شود و نیاز به برنامه ریزی دارد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1491841
ارسال نظر
نظرات