شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 17:39 منتشر شده در مورخ: 1398/03/13 شناسه خبر: 1492073
آیا روند کاهش نرخ دلار ادامه دار است؟
در چند روز اخیر قیمت دلار کاهش نسبتا زیادی را تجربه کرد. حال سوال پیش می‌آید که روند کاهشی نرخ دلار ادامه دار است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، دکتر مرتضی ایمانی‌راد اقتصاددان برجسته در یادداشتی دلایل ذیل را برای کاهش نرخ دلار برشمرده که به شرح ذیل است:

بازار ارز ایران کشش قیمت بیش از ۱۵ هزار تومان را ندارد

نرخ دلار در اثر تحریم های آمریکا و به خصوص لغو تمدیدهای هشت کشور افزایش یافت و به بالای ۱۵ هزار تومان رسید. بر اساس محاسبات محدود و شواهد موردی به نظر می‌رسد که بازار واقعی ارز ایران کشش قیمت بیش از پانزده هزار تومان را ندارد و بنابراین خرید ها در این نقطه به مرحله اشباع می‌رسند و بیشتر آنها متوقف می‌شوند.

به همین دلیل کسانی که دلار را به مقصود سرمایه‌گذاری خریده اند وارد بازار ارز شده و دلارهای خود را می‌فروشند. این مساله نه تنها برای افزایش دلار سقف می‌گذارد بلکه افکار عمومی را هم برای کاهش آماده می‌کند.

 تزریق موردی ارز

بانک مرکزی با شناخت از این محدوده و با اطلاع از این‌که بخشی از ارزهای صادرات غیر نفتی وارد کشور می‌شود و با تزریق موردی ارز به کاهش نرخ دلار کمک شایان توجهی کرد. این‌که وزن این اقدام بانک مرکزی چقدر است، کسی نمی‌داند. ولی به نظر می‌رسد که عامل اول نقش مهم‌تری در کاهش نرخ دلار داشته است.

آمریکا از موضع تهدید خارج شد

آمریکا از موضع تهدید خارج شد و با نفی هر گونه تمایلی برای جنگ پیشنهاد مذاکره را در چندین نوبت به ایران داد. از قبل هم مشخص بود که آمریکا توان مقابله نظامی با ایران را ندارد، همچنین برای ترامپ نتیجه‌گیری و استفاده سیاسی بسیار مهم‌تر است. این پیشنهادها وقتی به طور علنی میان شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و ترامپ انجام شد، بازار ارز ایران خیلی سریع به آن واکنش نشان داد.

رها کردن قیمت‌گذاری ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی

با رها کردن قیمت‌گذاری ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی بخشی از این ارزها وارد کشور شدند و عرضه ارز را بیشتر کرد. این مساله فشار را بر قیمت دلار بیشتر کرد.

بیشتر بخوانید:

آیا قیمت دلار در سطحی که کاهش یافته باقی می ماند؟

پاسخ منفی است. قیمت دلار همان‌طور که در دو روز گذشته نشان داد تمایل به افزایش دارد، ولی چون افزایش عرضه ارز با سیاست جدید بانک مرکزی و ادامه شایعات و تلاش‌ها برای مذاکره ادامه خواهد یافت، احتمال برگشت دلار به ۱۵ هزار تومان بسیار ضعیف است.

قرار گرفتن قیمت زیر ۱۳ هزار تومان هم شرایط خاصی می‌خواهد. در مجموع می توان پیش بینی کرد که قیمت دلار تا سه ماه آینده، در صورتی که تحول سیاسی خاصی رخ ندهد، در کانال سیزده هزار تومان باقی خواهد ماند.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1492073
ارسال نظر
نظرات