شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 14:19 منتشر شده در مورخ: 1398/03/15 شناسه خبر: 1492703
گرامیداشت عید فطر به گونه‎ای متفاوت در بندر خمیر+تصویر
توزیع گوشت، غذاهای نذری و بسیاری از شیرینی های دست ساز درست شده، دید و بازدید و گرفتن عیدی از رسوم های عید سعید فطر مردم شیعه و سنی شهرستان بندر خمیر هرمزگان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ استان هرمزگان که 60 درصد تشیع و 40 درصد از افراد آن را اهل سنت تشکیل می دهند مانند سایر نقاط کشور برای عید سعید فطر آداب و رسوم خاصی دارند.

مردمان شهرستان بندر خمیر که اکثر آنها اهل سنت هستند؛ بعد از اقامه نماز عید سعید فطر مردم در محل مساجد ابتدا با رو بوسی و تبریک عید به احوال پرسی می پردازند و سپس بصورت دسته دسته، کودکان، جوانان، نوجوانان، میانسالان و بزرگان به سرکشی تک تک همسایه ها با نیت تکریم، دل جویی، بخشش، گذشت، و تحکیم پیوند دوستی و محبت انجام می شود.

 

 

دختر بچه ها، دختران جوان و نوجوان همراه مادران و بزرگترهای خود بعلت پهن بودن سفره و پذیرایی از مهمانان در صبح روز عید در منازل از مردم پذیرایی می کنند و در عصر روز عید و روزهای دوم تا سوم عید به سرکشی و عیادت و دید و بازدید عیدانه می پردازند.

در شهرستان بندر خمیر تبریک عید، سرکشی از یکدیگر و احوال پرسی شیعه و سنی ندارد و همه به رسم ادب و احترام این صله رحم و سنت حسنه را اجرا و احیا می کنند.

خانواده ها در شهرستان بندر خمیر به احترام عید سعید فطر تمام اسباب و لوازم خانه را شستشو، گرد گیری و خانه تکانی می کنند و در کنار آن به خرید لباس هاس نو، خرید شرینی ها، به رسم قدیم و یاد گذشته ها و گذشتگان در شب های منتهی به عید اقدام به درست کردن شیرنی ها دست ساز قدیم می کنند و برای شادی روح گذشتگان فاتح و از خداوند طلب مغفرت و هدایت خویش خواستار می شوند.

 

 

توزیع گوشت، غذاهای نذری و بسیاری از شیرینی های دست ساز درست شده در کنار جمع شدن کوچک ترها پیش بزرگترهای خانواده و گرفتن عیدی از دیگر رسوم های عید سعید فطر مردم شیعه و سنی شهرستان بندر خمیر است.

در میان همه صفات خوب و برحسته مردمان هرمزگان زمین در روز عید سعید فطر همه خانوادها زیارت اهل قبر را فراموش نمی کنند و عده ای از مردم صبح و عده ای دیگر عصر روز عید این سنت قدیمی را با در دست داشتن شیرینی، شربت ، گل و گلاب این آئین قدیم را با خواندن فاتحه ، قرائت قرآن و زیارت نامه اهل قبور گرامی می دارند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1492703
ارسال نظر
نظرات