شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 15:21 منتشر شده در مورخ: 1398/03/17 شناسه خبر: 1492989
پس از استعفای بطحایی؛ دولت دوازدهم در خطر افتادن از حد نصاب قانونی
با اعلام استعفای وزیر آموزش و پرورش شرایط برای دولت دوازدهم به شکلی خاص پیش می رود به گونه ای که طبق قانون، تنها با استیضاح یا استعفای 2 وزیر دیگر، دولت دوم حسن روحانی از حدنصاب می‌افتد و برای ادامه‌ فعالیت نیاز به رای اعتماد مجدد از مجلس خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صبح زاگرس گروه سیاسی - طبق اصل 136 قانون اساسی، در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیأت وزیران تغییر کند باید مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند.

 

درحال حاضر 17 وزیر در دولت دوازدهم مشغول به کار هستند و در صورتیکه 8 وزیر استیضاح شوند نیاز به رای اعتماد مجدد کابینه از سوی مجلس وجود دارد.با اعلام استعفای وزیر آموزش و پرورش شرایط برای دولت دوازدهم به شکلی خاص پیش می رود به گونه ای  که طبق قانون، تنها با استیضاح یا استعفای 2 وزیر دیگر، دولت دوم حسن روحانی از حدنصاب می‌افتد و برای ادامه‌ فعالیت نیاز به رای اعتماد مجدد از مجلس خواهد داشت.درحال حاضر ۱۷ وزیر در دولت مشغول به کار هستند و براساس قانون اگر ۸ وزیر تغییر کنند، از حد نصاب می‌افتد.


لیست وزرای مستعفی یا برکنارشده تاکنون به شرح زیر است:

۱. سید محمد بطحایی آموزش و پرورش: استعفا


۲. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی: استیضاح


۳. سید حسن قاضی زاده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: استعفا


۴. علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی: استیضاح


۵. عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی: استعفا


۶. محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت: استعفابا توجه به اتفاقات اخیر و بازار داغ استعفای وزرا باید ببینیم آیا در دو سال باقی مانده دولت دوازدهم باز هم شاهد استعفای وزرا خواهیم بود یا خیر؟البته عملکرد وزرای کابینه هم می تواند در این مدت تاثیرگذار باشد چرا که استیضاح هر یک از آن ها می تواند در افتادن دولت از حد نصاب موثر باشد و این روند را تسریع بخشد.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1492989
ارسال نظر
نظرات