شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 12:42 منتشر شده در مورخ: 1398/03/18 شناسه خبر: 1493184
هدایت اعتباری چیست ؟
هدایت‌ اعتبار تلاش برای جهت‌دهی پول بانکی مبتنی بر انگیزه‌های سودمحور بانک‌های تجاری به سمت نیازهای بخش واقعی اقتصاد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا مجید شاکری ، یکی از اقتصاددانان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز در ارتباط با موضوع هدایت اعتبار اظهار داشت: گاه به اشتباه تلقی می‌شود که مراد از هدایت اعتبار در ادبیات اقتصاد پولی استفاده مستقیم از پایه پولی (پول بانک مرکزی) برای طرح‌های پیشران اقتصادی است. این تصور اشتباه سبب می‌شود کسانی مفهوم هدایت اعتبار را چیزی از جنس نظریه مدرن پولی (MMT) فرض کنند. این دیدگاه غلط است.

وی گفت: موضوع هدایت اعتبار اتخاذ رویه‌هایی برای هدایت پول بانکی (نه پول بانک مرکزی) و کنترل موثر مصارف در سمت راست ترازنامه بانک‌های تجاری (نه بانک مرکزی) است. به بیان دیگر فارغ از آن که جهت‌دهی مستقیم پایه پولی به سمت پروژه‌های زیرساختی (بسته به شرایط) می‌تواند درست یا غلط باشد، مسئله هدایت اعتبار از پایه هدف‌گذاری متفاوتی دارد.

این اقتصاددان عنوان کرد: به‌طور خاص فارغ از آن که در شرایط موجود نحوه رفتار نسبت به کمبود ذخایر و روند افزایش احتمالی آنچه باید باشد (که در جای خود یک بحث اقتضایی مهم است)، کل پایه پولی قابل افزایش در یک سال به نحوی که دستاورد جدی تورمی نداشته باشد، نسبت به نیاز برآمده از سال‌ها نرخ تشکیل سرمایه ثابت منفی (بزرگتر بودن استهلاک از سرمایه‌گذاری) اندک است و تمرکز بر هدایت پول بانکی قطعاً واجد معنی قوی‌تری برای اقتصاد ایران نسبت به تمرکز بر هدایت پول بانک مرکزی است.

بیشتر بخوانید:

وی بیان داشت: نکته دیگر آن است که بخشی از مجموعه راه حل‌های پیشنهادی در مبحث هدایت اعتباری به استفاده از ذخایر به‌صورت فعال در بازار بین بانکی برای جهت‌دهی به رفتار سود محور بانک‌های تجاری در جهت نیازهای بخش واقعی اقتصاد است.

شاکری افزود: از این باب هدایت اعتبار با تسهیلات تکلیفی عمیقاً فاصله دارد. همچنین مجموعه توصیه‌های هدایت اعتبار معطوف به نحوه بهره بردن از ذخایر است و نه افزایش سرعت رشد پایه پولی.

این اقتصاددان تصریح کرد: هدایت اعتبار نه تنها توصیه‌ای در باب به افزایش تزریق ذخایر ندارد (فارغ از آن که بسته به شرایط چه هدف‌گذاری‌ برای نرخ بهره بین بانکی و چه ترتیبات کمی‌ برای اندازه رشد کمیت‌های پولی (به فرض امکان) قابل پیشنهاد است) نسبت به اثرات تورمی افزایش پایه پولی و بیش از نیاز درون‌زای سیستم و مهم‌تر از آن هر نوع پولی کردن کسر بودجه عمیقاً هشدار می‌دهد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1493184
ارسال نظر
نظرات