شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 12:54 منتشر شده در مورخ: 1398/03/18 شناسه خبر: 1493238
دعوای لاینحل اولیا و مدارس دولتی؛
آموزش و پرورش: دریافت وجه ممنوع/ مدرسه: پول ندهید خبری از کارنامه نیست!
اختلاف میان اولیا و مدیران مدارس بر سر هزینه‌های جاری تمامی نداشته و این اختلاف موجب بدبینی نسبت به مسئولین شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، چند سالی می‌شود طرحی در آموزش و پرورش موجب تنش میان مدارس، اولیا و مدیران شده است. ماجرا به بندی از قانون اساسی مربوط است که در آن امر آموزش و پرورش در ایران رایگاه عنوان شده است و از طرفی هیچ سازکاری برای رایگان بودن امر آموزش در نظر گرفته نشده است.

هزینه انرژی،تجهیزات، خدمات و... مدارس در سایه بی‌پولی وزارت آموزش و پرورش و کمبود اعتبار و بودجه به دغدغه اصلی مدیران مدارس تبدیل شده است که چگونه می‌شود با مبلغی ناچیز در سال هزینه‌های میلیونی را برآورده کرد؛ این درحالی است که بسیاری از هزینه‌ها و کیفیت‌های ابتداعی آموزشی و پرورشی در برچسب نبود اعتبار به محاق رفته است.

اما با همه این مسائل، اظهارات جالب مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر عدم دریافت هرگونه وجه از دانش‌آموزان توسط مدارس دولتی نیز در خور توجه است. اظهاراتی که مثل آب خوردن توسط بسیاری از مدارس آنهم به دلایل منطقی نقض شده و تنها شعاری بیش نمی‌نماید.

 

 

با پایان سال آموزشی و زمان فارغ التحصیلی دانش‌آموزان در مقاطع مختلف، مجددا موضوع درخواست وجه توسط مدارس از اولیا به چالش اصلی اولیا و مدارس تبدیل شده است. برخی از اولیا با استناد به اظهارات مقامات دولتی، دریافت وجه را غیرقانونی می‌دانند و برخی با مشاهده وضعیت فعلی اقتصادی حق را به مدیر مدرسه می‌دهند و مبالغ درخواستی را پراختند می‌کنند. 

یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی آناج با ارسال پیامی به تحریریه آناج نسبت به دریافت پول از دانش آموزان تبریزی به روش های مختلف انتقاد کرده است.

او در بخشی از پیام خود گفته است: «تعدادی از مدارس تبریز با استفاده از روش‌های مختلف در حال جمع آوری پول از دانش آموزان هستند، با نزدیک شدن به آخر سال آموزشی و ثبت نام دانش آموزان مدیران مدارس  در برخی موارد کارنامه دانش آموزان را به دریافت هزینه مشروط می‌کنند و در صورت عدم پرداخت، کارنامه ای صادر نمی‌کنند.»

مخاطبی دیگر با ارسال پیام فوق گفته است: «من سه تا فرزند دارم هر سه هم از امسال محصل هستن، خب حالا فرض کنید من هیچ پولی به مدرسه ندادم با این اوضاع کاغذ و لوازم مدیر بیچاره از جیب خودش خرج بچۀ من بکنه؟ این الان یعنی چی چرا مدارس و والدین رو به جون هم میندازن، پس مدارس مخارج رو از کجا تامین کنن؟»

آنچه مشخص است اختلاف میان اولیا و مدیران مدارس بر سر هزینه‌های جاری تمامی نداشته و همچنان ادامه دارد. موضوعی که علاوه بر تخریب وجهه وزارت آموزش و پرورش باعث بد بینی مردم نسبت به مسئولین و دستگاه حاکمیت نیز شده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493238
ارسال نظر
نظرات