شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:21 منتشر شده در مورخ: 1398/03/19 شناسه خبر: 1493487
در نشست کارگروه بازسازی مناطق سیل‌زده عنوان شد
تشکیل پرونده برای ۳۰۰۰ واحد خسارت‌دیده از سیل در استان مرکزی/آمادگی بسیج سازندگی برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده
معاون امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: از مجموع ۵۸۰۰ واحد استان که در سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند، ۸۰۰ واحد تعمیری و ۵ هزار واحد بازسازی است که تنها ۳ هزار واحد آن تشکیل پرونده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ مهدی زندیه وکیلی معاون امور عمرانی استاندار مرکزی امروز در نشست کارگروه بازسازی مناطق سیل‌زده استان مرکزی گفت: لازم است برای پیگیری اقدامات انجام‌شده جلسات کارگروه بازسازی در استان به‌صورت هفتگی تشکیل شود تا بتوانیم تصمیمات را بر اساس شرایط موجود گرفته شود.

زندیه وکیلی، با اشاره به اینکه مشکل تسهیلات استان مرتفع شده است اظهار کرد: در سهمیه در نظر گرفته‌شده برای بازسازی مناطق سیل‌زده بانک‌ها جزء ۱۵ استان اول هستیم.

وی ادامه داد: از مجموع ۵۸۰۰ واحد استان که در سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند، ۸۰۰ واحد تعمیری و ۵ هزار واحد بازسازی است که تنها ۳ هزار واحد آن تشکیل پرونده داده‌شده و باید تکلیف باقی واحدهایی که تشکیل پرونده داده نشده مشخص شود.

معاون امور عمرانی استاندار مرکزی بابیان اینکه باید پیگیری‌های لازم انجام شود تا پرونده تمام ۵۸۰۰ واحد تشکیل شود افزود: اگر تشکیل پرونده انجام نشود نشان می‌دهد ارزیابی اولیه سخت‌گیرانه بوده و در صورت تشکیل نشدن پرونده سهمیه آن‌ها به استان اختصاص نمی‌یابد.

وی بابیان اینکه پرونده‌هایی که برای ساختمان‌ها صادر می‌شود باید به شکل رایگان باشد ادامه داد: پرونده ساختمانی تا ۱۰۰ مترمربع رایگان صادر می‌شود که شامل شهر و روستا است.

زندیه وکیلی  بیان کرد: در بحث نظام‌مهندسی در روستاها، متولی بنیاد مسکن است و مشکلی در این موضوع نیست ولی ۲۵۰ واحد در شهرهای کوچک است که باید سازوکاری مناسب با نظام‌مهندسی انجام شود و یا مهندسین خیر در این موضوع ورود پیدا کنند.

معاون امور عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته‌شده گفت: ۴۰ میلیون تسهیلات برای واحدهای روستاها و ۵۰ میلیون تسهیلات برای واحدهای شهری در نظر گرفته‌شده است.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۲ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای روستا و ۱۵ میلیون تومان برای شهرها در نظر گرفته‌شده است.

زندیه وکیلی بابیان اینکه ۹۰ درصد از واحدهای آسیب‌دیده برای افراد محروم است افزود: این مبالغ برای ساخت یک واحد مسکونی کافی نیست نیاز است از ظرفیت‌های خیرین استفاده شود چراکه بیشترین سهمیه این واحدها از خانواده‌های تحت پوشش نهادهای خاص هستند و توانایی پرداخت مبلغ را ندارند.

معاون امور عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه بسیج سازندگی یک ظرفیت بسیار مناسب است و باید از آن استفاده شود بیان کرد: بسیج سازندگی با به‌کارگیری گروه‌های جهادی می‌توانند کمک‌های خوبی انجام دهند و این موضوع مستلزم این است که ظرفیت‌های شهرستانی دیده شود.

مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی:

آمادگی بسیج سازندگی برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده در سیل

امید محترمی مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی گفت: بسیج سازندگی و مجموعه سپاه روح‌الله برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده چه در استان مرکزی و چه در شهرستان چگینی اعلام آمادگی کرده است.

محترمی اظهار کرد: بخشی از ظرفیت بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی برای بازسازی و تعمیر ۱۰۰ واحد در چگینی آورده شده که ۶۰ واحد آن تشکیل پرونده شده و در خصوص واحدهای تعمیری هم‌کاره‌ای آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: بخش دیگری از ظرفیت بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی در استان متمرکزشده است.

مسئول بسیج سازندگی استان مرکزی بیان کرد: بیشترین آسیبی که در استان شاهد بودیم متعلق به خانواده‌های تحت پوشش نهادهای خاص هستند که متأسفانه مشکلی که وجود دارد در این خانواده‌ها این است که راضی به استفاده از تسهیلات نمی‌شوند چراکه می‌گویند توانایی پرداخت این وام‌ها را ندارند و اگر هم از این وام‌ها استفاده نکنند نمی‌توانند از مبلغ بلاعوض استفاده کنند.

محترمی به طرح جهاد همبستگی  اشاره‌ای کرد و گفت: در قالب این طرح می‌توان از کمک‌های مساجد و خیرین برای ساخت خانه‌های سیل‌زده استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است رسانه‌ها و صداوسیما یک جو رسانه‌ای گسترده برای اعلام و پوشش طرح جهاد همبستگی داشته باشند تا دوباره سیل کمک‌های مردمی برای بازسازی واحدهای آسیب‌دیده تشکیل شود.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493487
ارسال نظر
نظرات