شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 14:00 منتشر شده در مورخ: 1398/03/19 شناسه خبر: 1493500
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر:
حرکت کشتی رونق عملیات در بندر شهید باهنر روی موج صعود/ از رشد ۱۱۳ درصدی ترانزیت کالا تا افزایش ۸۹ درصدی صادرات در بندر شهید باهنر
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر با اشاره به روند صعودی شاخص های عملیاتی در این بندر به ویژه در جابجایی محموله های ترانزیتی و صادراتی، گفت: طی دو ماه نخست امسال، تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی از مرز شش هزار TEU گذشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ حمیدرضا محمدحسینی،مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر اظهار کرد: موقعیت خاص جغرافیایی ایران و در اختیار داشتن بخش مهمی از سواحل خلیج فارس باعث شده ترانزیت به عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های کلان کشور در عرصه درآمدزایی مطرح باشد.

وی با اشاره به اینکه حجم ترانزیت کالا در بندر شهید باهنر ۱۶هزار و ۲۳۶ تن ابوده است، گفت: این میزان ترانزیت طی دو ماه نخست سال جاری رشد ۱۱۳ درصدی داشته است.

محمدحسینی توجه به تسهیل رو یه صادرات را یکی از راه‌های توسعه و "رونق تولید" در کشور دانست و خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تسهیل صادرات کالا‌های تولید داخل، میزان صادرات در بندر شهید باهنر به ۱۸۳هزار و ۴۴۵ تن رسید که این رقم در همسنجی با مدت مشابه رشد ۸۹ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر میزان تخلیه و بارگیری انواع کالای غیرنفتی در این بندر را ۲۳۲ هزار و ۸۴۳ تن عنوان کرد که در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته ۷۲ درصد رشد داشته است.

وی افزود: با اضافه شدن محوطه ۲۰ هزار متر مربعی، مساحت بندر شهید باهنر به ۳۷۸ هزار مترمربع افزایش یافت.

به گفته محمدحسینی، تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی با شش هزار و ۱۲۱ TEU (هر تی ای یو معادل یک کانتینر بیست فوت) به میزان ۶۷ درصد رشد داشته است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر خاطر نشان کرد: در دو ماه نخست سال جاری ۲۰۵ فروند شناور بالای یک هزار تن در این بندر تردد داشته‌اند که رشد ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است، بندرشهید باهنر بندرعباس از بنادر قدیمی و چند منظوره استان هرمزگان و یکی از کانون های مهم صادراتی و ترانزیتی جنوب کشور است؛ بندری با ظرفیت سالانه ۲,۵ میلیون تن که از امکان پهلوگیری کشتی هایی با ظرفیت ۴۰ هزار تن و آبخور ۱۱,۵ متر برخوردار است.

برخورداری از ۱۲پست اسکله، دسترسی به آبهای آزاد، نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اتصال به کریدور شمال- جنوب از طریق شبکه‌ بین‌المللی جاده‌ای و همچنین آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، این بندر را به یک پایگاه تجاری راهبردی و تاثیرگذار در منطقه تبدیل کرده است.

گفتنی است، بندر شهید باهنر از پایانه های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیت منطقه برای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493500
ارسال نظر
نظرات