شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:28 منتشر شده در مورخ: 1398/03/20 شناسه خبر: 1493707
گذری بر تاریخچه صنایع دستی استان کرمان؛
از قالی های پرنقش و نگار تا قلم زنی و پته دوزی
هنرمندان کرمانی نیز همچون سایر هموطنانمان با ذوق و خلاقیت سرشار خود انواع صنایع دستی را می آفرینند که به نوعی نمایانگر سنت و فرهنگ شهرشان است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان؛ صنایع دستی هنری آمیخته با زندگی روزمره ما ایرانی هاست و در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد؛ تنوع صنایع دستی در ایران منجر شده تا کشورهای پیشرفته تمایل بسیار بالایی برای خرید این صنایع از خود نشان دهند.

هنرمندان کرمانی نیز همچون سایر هموطنانمان با ذوق و خلاقیت سرشار خود انواع صنایع دستی را می آفرینند که به نوعی نمایانگر سنت و فرهنگ شهرشان است .

 استان کرمان صنایع دستی پرشماری دارد که مشهور ترین آن ها قالی بافی ، پته دوزی، مشبک چوب، قلم زنی روی مس، چاقوسازی است.

قالی بافی

 کرمان به عنوان یکی از معروفترین مراکز قالیبافی جهان و از زمان های دور زینت بخش کاخ شاهان و بزرگان بوده است؛ استفاده از پشم مرغوب و نخ پنبه ای یکی از دلایل شهرت قالی کرمان است.

 

 در قالی کرمان طرح های شاه عباسی، افشان، ترنجی، خوشه، برگ فرنگی، درختی، شکارگاه و قاب قرآنی دیده می شود. قالیبافی علاوه بر شهر کرمان در مناطق رفسنجان، جوبار، ماهان، روار،کوهپایه، چترود، خانوک، هوتک، سرآسیاب و سردار نیز رواج دارد.

پته دوزی

پته دوزی بر روی پارچه ای به نام عریض و بر روی زمینه های سبز، قرمز، سفید، زرد، سرمه ای، نارنجی، مشکی، عنابی و قهوه ای و با نخ های کرکی الوان ، ابریشمی و یا پشمی دوخته می شود.

قدمت این هنر تاریخی را می توان از پته ی بزرگی که مقبره ی نعمت ا… ولی را پوشانده است دریافت.

رایج ترین طرح  این هنر به طرح پته ای یا درخت زندگی شهرت دارد که با نام هایی همچون پته میری، پته جقه ای، پته بادامی و پته ترمه ای نیز شناخته می شود و آثاری همچون کوسن، جانماز، سجاده، رومیزی، جلد قرآن، پشتی، بقچه، پرده، روبالشی، روپوش قوری ، قندان و سماور، زیر لیوانی تولید می شود.

مشبک چوب

 هنر مشبک در نتیجه ی پنجره ای شدن یا ایجاد سوراخ هایی بر روی اشیاء به وجود می آید. این هنر به صورت غیر پیوسته یعنی طرح های که جدا جدا بریده و بر روی سطحی دیگر چسبیده شده اند و یا به صورت پیوسته که در آن کل طرح به هم متصل هستند تولید می شود.

قلم زنی روی مس

قلم زنی هنری است که در آن به وسیله ی نوک ظریف قلم فولاد و ضربات ماهرانه چکش نقش و نگاره هایی بر روی فلز ایجاد می شود.

امروز این هنر به صورت پر نقش و نگار استفاده می شود و موارد کاربرد آن نیز از ظروف به تابلوهای زیبا افزایش یافته است.

 

از اساتید بزرگ و به نام قلم زنی در کرمان می توان حاج آقا محمود حکاک را نام برد.

چاقوسازی

هنر چاقوسازی نیز از هنرهای قدیمی مردم راین کرمان است که دارای ظرافت و کارایی بالایی است و نسل به نسل به فرزندان آن ها منتقل شده است .

چاقو انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به شکاری، قلمه زنی، تزیینی و دسته شاخی اشاره کرد.

گلیم

گلیم نوعی بافت بدون پرز است که از تار و پود تشکیل شده است و مانند قالی گره و پرز بلند ندارد و آن را بافته ای تخت و پودنما می‌نامند. جنس اصلی آن پشم بز یا گوسفند است. در بافت گلیم هرچه نخ نازک تر و لطیف تر باشد محصول بافته شده مرغوبیت بیشتری دارد از این رو در گلیم هایی که از کرک (پشم ناحیه زیر گردن یا زیر بغل گوسفند) و یا از پشم مرینوس استفاده شده باشد آن گلیم از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است.

در گلیم های شیرکی پیچ علاوه بر نقوش هندسی ظریف، از نقوش گِرد ماننده منحنی ها و گل ها استفاده می شود تا هرچه بیشتر بر زیبایی این گلیم بیافزاید. حاشیه های گلیم شیرکی پیچ اغلب متشکل یک شکل هندسی مکرراند که بین دو خط موازی قرار دارند و دور تا دور کار کشیده می شوند. 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493707
ارسال نظر
نظرات