شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:30 منتشر شده در مورخ: 1398/03/20 شناسه خبر: 1493710
مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان خبر داد؛
تهیه انسولین بیماران دیابتی توسط داروخانه هلال احمر
مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان گفت: داروخانه هلال احمر طی قراردادی تامین انسولین بیماران دیابتی دارای دفترچه تامین اجتماعی را عهده دار شد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  راه آرمان؛ اَنسولین یکی از هورمون هایی است که تأثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعضای بدن می‌گذارد. انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه ای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد.

همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند و در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند.

انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند. در تحقیقات و پیگیری های خبرنگار سرویس اجتماعی سیرجان خبر از داروخانه های شهر سیرجان داروی انسولین مدتی است که در این شهرستان دچار کمبود شده و افراد مبتلا به این بیماری برای تهیه دارو یا باید به صورت آزاد خریداری کنند یا به شهرهای دیگر مراجعه کنند تا داروی انسولین را تامین کنند.

گفتنی است نرسیدن انسولین به بیماران دیابتی موجب بالا رفتن قند خون می شود و قند بالا در بدن باعث مشکلات کلیوی، بینایی، سکته های مغزی و قلبی اختلالات عصبی می شود.

در گفت و گو خبرنگار راه آرمان با فخریان مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان؛ وی در خصوص کمبود انسولین در سیرجان اظهارداشت: داروی انسولین جزو داروهای است که تنها در شهر سیرجان دچار کمبود نبوده بلکه در کل کشور این مشکل وجود داشته است.

وی در ادامه افزود: مدتی داروی انسولین در شهرستان سیرجان دچار کمبود شد که این مشکل به علت بار مالی که بر دوش داروخانه می گذاشت و عدم پرداخت هزینه دارو توسط بیمه ها موجب شد که داروخانه ها زیر بار آوردن انسولین نروند که با پیگیری های غذا و دارو این مشکل حل شد و در حال حاضر در سیرجان ما کمبود انسولین نداریم و با پیگیری های سازمان غذا و دارو و نماینده شهرستان سیرجان داروخانه هلال احمر انسولین وارد می‌کند و تحت اختیار بیماران دیابتی قرار می دهد.

فخریان در پایان گفت: داروخانه هلال احمر به کسانی که دارای دفترچه بیمه تامین اجتماعی بودند انسولین واگذار نمی کرد و مسئولان داروخانه اعلام می کردند که قرارداد نداریم ولی طی قراردادی که فی مابین بسته شده است انسولین به بیماران دیابت داده می شود.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493710
ارسال نظر
نظرات