شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 15:30 منتشر شده در مورخ: 1398/03/20 شناسه خبر: 1493711
لردگان، شهری با مکان‌های تفریحی و توریستی زیبا در ایران
شهرستان لردگان یکی از شهرستان‌های زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که به‌علت داشتن آب و هوای مساعد و محیط مناسب برای زندگی، یکی از مکان‌های زیستی بشری در ایران بشمار می‌رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ شهرستان لردگان شهر رنگ‌ها، شهر دلیر مردان و شیر زنان بختیاری، شهر خوبان، بهشت گمشده‌ای که در جنوب شرقی استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته ‌است.

 مردمان لردگان از لران بختیاری هستند و اقلیم لردگان نیمه مرطوب گرم با زمستان‌های نیمه سرد است.

این شهرستان در جنوب استان چهارمحال و بختیاری واقع است و از نظر موقعیت نسبی از سمت شمال به شهرستان‌های بروجن و اردل، از سمت جنوب به استان کهگلویه و بویراحمد و از سمت شرق به استان اصفهان و از غرب به استان خوزستان منتهی می‌شود.
 
 
 
لردگان در گذشته مرکز ایالت فردن بوده که به معنی مرکز ماوای اقوام لر زبان است، ناصرخسرو قبادیانی در سفر نامه خود از لردگان(لردجان) نام به میان آورده است.

جوشش چشمه‌برم در مرکز شهر لردگان گردشگاه با همین نام را بوجود آورده‌ است، این چشمه پرآب علاوه بر تأمین آب کشاورزی یکی از سرشاخه‌های کارون به‌شمار می‌آید.
 

 
 
‌آبشار آتشگاه، چشمه سندگان، چشمه برم (لردگان و مالخلیفه)، چشمه خانی، جنگل‌های بلوط منطقه، مناطق زیبای ارمند و بارز و شوآر، پارک جنگلی چارطاقی منچ، پارک جنگلی پروز، حاشیه سد کارون۴، حاشیه رودخانه خرسان از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.

رودخانه‌های مهم خرسان و ارمند که از سرشاخه‌های اصلی کارون هستند در این شهرستان جریان دارند و بر همین اساس سدهای مهمی چون کارون ۴، سدهای خرسان ۱، ۲ و ۳ و کارون ۵ بر روی رودخانه‌های شهرستان احداث و یا در حال احداث است.

از معروف‌ترین اماکن تاریخی و مذهبی این شهرستان می‌توان به بقایای ‌قلعه دشت پاگرد، برج سردشت،‌ بقایای کاروانسرای قلعه مدرسه، بقایای بنای چارطاقی منچ، مسجد تاریخی روستای سونک، امامزاده شاه عبدالرحمن روستای بیدله، امامزاده میل شاه روستای بارز، امامزاده روستای شهسوار، امامزاده عباس‌علی روستای برجویی، امامزاده حسن اشاره کرد.


لردگان دارای دشت‌های حاصلخیری است، که از معروف‌ترین آن‌ها ‌می‌توان از دشت جمال، دشت فلارد و دشت لردگان و کوههای مرتفع و بلندی همچون کوه ریگ، کوه غارون ، کوه بادامستان، کوه گومیه، کوه سرخ، کوه سیوک، کوه آس‌جم، کوه آب‌باغ نام برد.

افتتاح جاده جدید لردگان – خوزستان، بهترین و کوتاهترین مسیر ارتباطی استان‌های مرکزی کشور مانند اصفهان و یزد به خوزستان است، که از شهرستان لردگان می‌گذرد و همچنین ارتباط مناطق مرکزی کشور به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و بوشهر از این شهرستان میسر و مطلوب است.

 این شهرستان از لحاظ کشاورزی بخصوص در زمینه کشت غلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به لحاظ طبیعی و آب و هوایی این شهرستان را می‌توان یکی از نقاط مستعد و مناسب سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم و گردشگری در تمامی طول سال معرفی کرد.

انواع بافته‌های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی صنایع دستی رایج این شهرستان است.
 
 
 
از مهم‌ترین سوغات محلی این شهرستان می‌توان به انواع لبنیات،گیاهان دارویی و برنج محلی اشاره کرد.

شهرستان لردگان ‌با مرکزیت شهر لردگان در فاصله ۱۶۰ کیلومتری از مرکز استان و با مساحت حدود سه هزار ۳۹۷ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 220 هزار نفر، شامل 4 بخش ‌۴ شهر و با ارتفاع یک هزار و۷۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.
 
انتهای پیام/
 

 

http://dana.ir/1493711
ارسال نظر
نظرات