شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 15:09 منتشر شده در مورخ: 1398/03/20 شناسه خبر: 1493883
رسانه‌های ترکیه از احتمال خرید جنگنده‌های پیشرفته نسل پنجم ساخت «چین» و «روسیه» که مقرون به صرفه‌تر از «اف-35» ساخت آمریکا هستند، خبر دادند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به دنبال تنش بین ترکیه و آمریکا بر سر خرید سامانه دفاع موشکی «اس -۴۰۰» ساخت روسیه و تهدید آمریکا در زمینه توقف ارسال جنگنده‌های «اف -۳۵»، به نظر می‌رسد که اینک آنکارا گزینه‌های جایگزین را مشخص کرده است.روزنامه «ینی شفق» نزدیک به حزب حاکم ترکیه یکشنبه در این زمینه نوشت که ترکیه قصد دارد در صورت لغو ارسال اف -۳۵، جنگنده‌های «جی -۳۱» ساخت چین و «سوخ و-۵۷» ساخت روسیه را خریداری کند.

 

این روزنامه در این گزارش با اشاره به وجود گزینه‌های موجود در صورت لغو پروژه خرید اف -۳۵ نوشت: «ترکیه نیروی هوایی خود را با افزایش میزان نگهداری و تعمیر هواپیماهای موجود حفظ می‌کند و در عین حال تلاش‌ها جهت تولید جنگنده‌های بومی را افزایش می‌دهد.»

بر اساس این گزارش، خرید اس -۴۰۰ در حالی روابط آنکارا و واشنگتن را دچار تنش کرده که ترکیه در سال ۲۰۱۷ قراردادی را با روسیه برای خرید اس -۴۰۰ منعقد کرد. سامانه پدافند موشکی اس -۴۰۰ ساخت روسیه، جزء پیشرفته‌ترین سامانه‌ها در نوع خود است و توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد و می‌تواند اهداف متنوعی شامل موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، موشک‌های کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد. شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کرده و با آن‌ها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.

آخرین اخبار حکایت از آن دارد که رئیس شرکت روسی «روستک» اعلام کرده آموزش به‌کارگیری سامانه موشکی موشکی اس- ۴۰۰ به متخصصان ترکیه پایان یافته است.

ینی شفق در ادامه نوشت که از جمله گزینه‌های موجود نشستن بر میز مذاکره با روسیه برای خرید هواپیماهای نظامی ساخت این کشور است و خرید سوخ و-۵۷ ساخت روسیه و نیز جنگنده جی -۳۱ ساخت چین در دست بررسی قرار دارد و این گزینه‌ها در قیاس با اف -۳۵ مقرون به صرفه‌تر نیز هستند.

این روزنامه نوشت: «آنکارا بر این باور است که حتی اگر جنگنده‌های اف -۳۵ تحویل داده شوند، خطرهای امنیتی جدی ایجاد خواهند کرد، زیرا آن‌ها به طور مستقیم توسط آمریکا کنترل می‌شوند. بنابراین، هیچ‌کس درباره از دست دادن جنگنده اف -۳۵ پشیمان نیست.»

روزنامه «دیلی صاباح» نیز روز یکشنبه پیشنهاد کرد که بهتر است ترکیه به فوریت خرید جنگنده‌های ساخت روسیه را سفارش بدهد و منتظر تحریم‌های محتمل آمریکا براساس «کاتسا» نباشد.«مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز چندی قبل گفته بود که ترکیه می‌تواند هواپیماهای مورد نیاز را از جایی دیگر خریداری کند و در این زمینه سوخ و-۵۷ و سوخو -۳۴ از گزینه‌های موجود هستند.

منبع: فارس

 

http://dana.ir/1493883
ارسال نظر
نظرات