شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 13:37 منتشر شده در مورخ: 1398/03/22 شناسه خبر: 1494411
سگ‌های ولگرد و نارضایتی مردم شهر سورک
جولان سگ‌های ولگرد در میاندورود/ عزمی برای ساماندهی نیست
برای جمع‌آوری سگ‌ها قوانینی وجود دارد و مسئولیت و نظارت این کار را به ارگان‌هایی سپرده است اما در مرحله انجام موانع و مشکلاتی باعث می‌شود که این کار انجام نشود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، مردم شهر سورک در روز یا شب از هر کوچه و خیابانی عبور می‌کنند شاهد حضور سگ در سطح شهر هستند و البته در حاشیه شهر سگ‌های بیشتری حضور دارند که باعث نارضایتی مردم شده است و درخواست جمع‌آوری آنها را دارند.

برای جمع‌آوری سگ‌ها قوانینی وجود دارد و مسئولیت و نظارت این کار را به ارگان‌هایی سپرده است اما در مرحله انجام موانع و مشکلاتی باعث می‌شود که این کار انجام نشود.

سیدمحمود هادیان رئیس اداره محیط زیست میاندورود در این باره، گفت: این اداره طبق وظیفه ذاتی و سازمانی خود با هرگونه زنده‌گیری و نگه‌داری، جابجایی و نمایش حیوانات وحشی از نوع بومی و غیر بومی مقابله و با متخلفین به موجب قوانین برخورد قضایی می‌شود.

وی افزود: حیوانان وحشی کشف و ضبط شده در این راستا چناچه قابل بازگشت به طبیعت باشند در یک زیستگاه مناسب رهاسازی می‌شوند درغیر این صورت به مراکز مجاز یا باغ وحش برای نگهداری برده می‌شود.

هادیان خاطرنشان کرد: حیوانات اهلی مانند سگ و گربه درخصوص حیوانات اهلی از مواردی که شامل ولگرد و یا مزاحمت می‌کند چه توسط اشخاص آزاد در خیابان‌ها گرداننده می‌‍شوند الزامی برای سازمان محیط زیست در جمع‌آوری و نگهداری تعیین نشده است.

وی تصریح کرد: در چارچوب کنترل سگ‌های بلاصاحب براساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها این نهاد را مسئول جلوگیری از شیوع امراز ساریه و انسانی و حیوانی داشته از سوی معاونت امور شهرداری‌های وزرات کشور تهیه و تدوین گردیده و حسب دستورالعمل به استان به معاون عمرانی استانداری و با دبیری دفتر امور شهری، در شهرستان به ریاست فرماندار و به دبیری شهرداری تعیین و در همین راستا شهرداری‌ها موظف به ایجاد مرکز نگهداری حیوانات مزاحم با شرایط مشخص خارج از محدوده مراکز مسکونی و تشکیل واحد زنده‌گیری گردیده‌اند.

اما به گفته شهردار سورک، شهرداری مکان و پول نگهداری این سگ‌ها را ندارد و اگر مسئولان تاکید به اجرای آن دارند باید منابع اعتباری تعریف و به شهرداری‌ها پرداخت کنند تا شهرداری بتواند این کار را انجام دهد در غیر این صورت این کار از توان شهرداری خارج است چون هزینه زیادی برای آنها خواهد داشت.

یکی از اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد موضوع عقیم‌سازی سگ‌ها است که می‌تواند حداقل از افزایش آنها جلوگیری کند و در درازمدت باعث کاهش آنها شود.

با این اوصاف که اغلب شهرداری‌ها در این خصوص اقدامی انجام نمی‌دهند لازم است مسئولان بالادستی برای ترغیب شهرداری‌ها برای اجرای این کار اعتبار خاصی تعریف کنند و برای این منظور به شهرداری‌ها بدهند تا این کار انجام شود و هر روز شاهد افزایش تعداد سگ‌ها در سطح شهر و روستاها نباشیم.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1494411
ارسال نظر
نظرات