شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:42 منتشر شده در مورخ: 1398/03/25 شناسه خبر: 1494964
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:
جشن تیرگان در منطقه تاریخی ذلف‎آباد فراهان برگزار می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از برگزاری جشن تیرگان در منطقه تاریخی ذلف‎آباد شهرستان فراهان هم‌زمان با نخستین روز تابستان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب گفت: این جشن به مناسبت فرارسیدن زمان برگزاری جشن آئینی تیرگان که هرساله با شروع فصل برداشت و شکرانه نعمت گندم در شهرستان فراهان برپا می‌شود.

وی افزود: جشن تیرگان به‌عنوان یک اثر ملی و معنوی به شکرانه برداشت گندم و آب‌پاشان در نخستین روز از تیرماه در آستانه امامزاده احمد ا‌بن علی (ع) ذلف ‌آباد شهرستان فراهان برگزار می‌شود.

علیرضا ایزدی با بیان اینکه این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود، تصریح کرد: جشن تیرگان ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی اظهار کرد: برپایی نمایشگاه عکس روستا، بازی‌های بومی محلی، نمایش امیرکبیر، تجلیل از پیشکسوتان فرهنگی، رونمایی از تمبر اختصاصی جشن تیرگان ازجمله برنامه‌های این مراسم در فراهان خواهد بود.

ایزدی با بیان اینکه جشن تیرگان نخستین جشن تیرگان ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است، ادامه داد: این جشن با اصالت و دارای غنای فرهنگی ناب که با نماد همدلی و تعاون مردم برگزار می‌شود، این جشن یک اثر ملی است و در سال ۸۹ ثبت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی، شکرگزاری، همدلی و تعاون اصلی‌ترین هدف برپایی این جشن دانست و بیان کرد: فرهنگ غنی ایرانی سرشار از جشن‌ها و آئین‌هایی است که هر یک بیانگر یکی از صفات ارزنده اخلاقی و انسانی است، سنت‌هایی که با باورهای پدران و نیاکانمان گره‌خورده است، ضرورت حفظ این آثار فرهنگی و تاریخی ازآنجا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که هویت ما را شکل می‌دهد.

انتهای پیام/

 
http://dana.ir/1494964
ارسال نظر
نظرات