شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:43 منتشر شده در مورخ: 1398/03/25 شناسه خبر: 1494967
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی:
۵۵ درصد از اهداکنندگان خون در استان مرکزی مستمر هستند/ بانوان استان مرکزی رتبه دوم اهدای خون در کشور را دارند
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی با بیان اینکه ۵۵ درصد از اهداکنندگان خون در استان اهداکنندگان مستمر هستند گفت: این افراد سالی حداقل دو مرتبه اهدای خون دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ فاطمه مهدویانی مدیرکل انتقال خون استان مرکزی امروز در جمع خبرنگاران گفت: روز ۱۴ ژوئن برابر با ۲۴ خردادماه را که روز تولد "لندشنایدر" کاشف گروه‌های خونی است روز اهدای خون نام‌گذاری شده است.

مهدویانی، اظهار کرد: در شرایطی که خیلی از کشورها با کمبود خون مواجه هستند ایران شرایط خوبی از نظر اهدای خون دارد.

۵۵ درصد از اهداکنندگان خون در استان مرکزی مستمر هستند

وی ادامه داد: در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲۷ نفر، در استان مرکزی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۳۰ نفر و در شهر اراک به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۵۱ نفر اهداکننده خون داریم.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی بیان کرد: در شهر اراک به دلیل وجود بیمارستان آیت‌الله خوانساری فرهنگ‌سازی مناسبی در بحث اهدای خون انجام‌شده و با یک فراخوان می‌توان گروه‌های خونی مورد نظر را تأمین کرد.

مهدویانی با بیان اینکه ۵۵ درصد از اهداکنندگان خون در استان اهداکنندگان مستمر هستند بیان کرد: این افراد سالی حداقل دو مرتبه اهدای خون‌دارند.

بانوان استان مرکزی رتبه دوم اهدای خون در کشور را دارند

وی با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون بانوان استان مرکزی رتبه دوم را در کشور دارد ادامه داد: شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۴ درصد است در حالی که این آمار در استان ۷ درصد است.

مدیرکل انتقال خون استان مرکزی بیان کرد: علیرغم اینکه شاخص اهدای خون بانوان در استان نسبت به کشور رتبه خوبی است ولی نسبت به انتظار پایین است، دلیل آن ایجاد یک باور نادرست که با اهدای خون پوکی استخوان یا ضعیف شدن بدن همراه می‌شود که نادرست است.

مهدویانی با تأکید بر اینکه به همه گروه‌های خونی نیاز داریم افزود: ولی گروه خونی +O در برخی اوقات بیشتر نیاز است و در برخی اوقات هم به گروه خونی +A نیاز بیشتری پیدا می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه حفظ سلامت اهداکننده خون یکی از اهداف و وظایف مهم است که موردتوجه قرار می‌گیرد و سؤالاتی که هنگام اهدای خون پرسیده می‌شود در این جهت است ادامه داد: از افرادی که کم‌خون و یا فشارخون پایین دارند خون گرفته نمی شود و به افرادی هم که خون اهدا می کنند قرص خون داده می شود تا نیازهای او جبران شود.

مدیر کل انتقال خون استان مرکزی بیان کرد: در سال ۹۷ مجموع مراجعه کنندگان برای اهدای خون ۴۹۵۲۱ نفر بودن که ۴۱۷۹۷ نفر موفق به اهدای خون شدند که از این تعداد ۳۰۲۵ نفر خانم و ۳۸۷۷۳ نفر آقایان بودند.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۶۳۶۷ نفر برای اولین بار، ۲۴۰۹۶ نفر مستمر و ۱۱۳۳۵ نفر از آنها باسابقه بودند.

مهدویانی به آمار تولید فرآورده های خونی در سال ۹۷ در استان اشاره کرد و گفت: ۴۰۴۶۹ ‌واحد گلبول قرمز متراکم،۳۸۹۲۹ واحد پلاسمای تازه منجمد،۱۵۳۱ کرایوپرسی پی تیت ،۲۱۴۱۹ واحد پلاکت رندوم،۱۳۲۰ واحد خون کامل و ۵۳۶ واحد خون شسته شده تولید شده است.

مدیر کل انتقال خون استان مرکزی بیان کرد: در دوماهه امسال ۸۱۸۳ نفر برای اهدای خون مراجعه کرده اند که ۷۰۱۶ نفر اهدای خون داشتند،۴۷۴ نفر خانم،۶۵۴۲ آقایان،۱۵۰۶ نفر اولین بار،۱۹۹۶۹ باسابقه،۳۹۹۱ نفر اهدا کننده مستمر و ۸۳ نفر پلاکت مستقیم اهدا کردند.

وی ادامه داد: در شب های قدر استان مرکزی یکی از ۵ استان برتر در حوزه اهدای خون بوده است که ۲۹۵۵ نفر مراجعه کننده،۲۴۸۷ نفر اهدای خون داشتند که ۱۹۹۳ نفر مستمر بودند و ۶۶ نفر پلاکت مستقیم اهدا کردند.

مدیر کل انتقال خون استان مرکزی بیان کرد: از سن ۱۸ سال تا ۶۵ سال می توانند خون اهدا کنند، همراه داشتن کارت ملی در زمان اهدای خون به دلیل دقت در تشخیص هویت الزامی است.

مهدویانی اظهار کرد: بیشترین اهداکنندگان مربوط به رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال هستند و بیشترین مصرف خون هم مربوط به رده سنی ۴۱ تا ۶۴ سال می‌باشند.

کلیه خدمات اهدای خون برای بیماران رایگان است

وی با اشاره به اینکه ذخایر استان مرکزی از نظر گروه‌های خونی بسیار مناسب است گفت: کلیه خدمات اهدای خون برای بیماران رایگان است ولی در برخی موارد هزینه‌ای بابت خدمات انتقال خون از بیمه‌ها اخذ می‌شود.

مهدویانی با اشاره به اینکه تحریم‌های دشمنان در بحث انتقال خون مشکلی ایجاد نکرده است افزود: چراکه در بخش تأمین مواد اولیه ازجمله کیسه خون خودکفا هستیم و بیشتر آن‌ها تولید داخلی هستند.

وی با تأکید بر اینکه تأمین خون و پلاکت از اولویت‌های مهم سال ۹۸ هستند اضافه کرد: در سال ۹۸  برای استان مرکزی یک درصد افزایش اهدای خون با توجه به شرایط استان در نظر گرفته‌شده است.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1494967
ارسال نظر
نظرات